راه اندازی آینه دوم تلسکوپ فضایی جیمز وب

راه اندازی آینه دوم تلسکوپ فضایی جیمز وب

گروه هوش مصنوعی: تلسکوپ فضایی جیمز وب به سرعت به سمت مرحله بعدی گام برمی دارد و به زودی آینه دوم خودرا می گشاید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تلسکوپ فضایی جیمز وب در روز سه شنبه چهارم ژانویه، باز کردن محافظ خورشیدی پنج لایه خودرا به انتها رساند. این یکی از پیچیده ترین ماموریت های وب بود. حالا تیم هدایت کننده این ماموریت می توانند مرحله بزرگ بعدی را شروع کنند و آن باز کردن آینه دوم و آینه اصلی "وب" است.
مقامات ناسا در روز سه شنبه در توییتی نوشتند: ما باز کردن محافظ های خورشیدی را به پایان رساندیم اما صبر کنید هنوز چیزهای بیشتری وجود دارد. مقرر است آینه دوم "وب" فردا در روز چهارشنبه پنجم ژانویه باز شود.
اما بنظر می رسد این زمان بندی تغییر کرده است. در طول یک نشست خبری در بعدازظهر روز سه شنبه اعضای این ماموریت اعلام نمودند که استقرار آینه احیانا تا چند روز دیگر شروع نخواهد شد.
"آلفونسو استوارت"(Alphonso Stewart) رهبر راه اندازی سیستم های تلسکوپ جیمز وب در مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا، مریلند در طول یک نشست خبری اظهار داشت: باید بگویم که ما این پروسه را تا آخر این هفته شروع خواهیم کرد و بعد از آن نصب کامل آینه ۱۰ روز به طول خواهد انجامید.


آینه اصلی ۶.۵ متری "وب" از ۱۸ بخش شش ضلعی تشکیل شده است که از یک بخش مرکزی و دو بخش جانبی کوچک تر تشکیل شده است. دو بخش جانبی آن قبل از پرتاب به سمت پشت آینه تا شده اند تا بتوان این آینه را درون کپسول محافظ موشک آریان ۵ قرار داد. راه اندازی آینه اصلی شامل باز کردن این دو بخش جانبی و محکم کردن آنها سر جایشان است.
نام آینه دوم وب از آن جهت انتخاب شده است که این آینه دومین سطح بعد از آینه اصلی است که نور در راه رسیدن به چهار جزء علمی "وب" به آن برخورد می کند.
این آینه ۰.۷۴ متر پهنا دارد. آینه دوم قبل از آینه اصلی باز می شود. قبل از انجام این پروسه موتورهایی باید گرم شوند که ساختار آینه را تنظیم می کنند. به قول استوارت این مرحله شب سه شنبه شروع شده است.
تغییرات زمانی کارهای "وب" موضوع تعجب آوری نیست. پژوهشگران این ماموریت بارها از زمان پرتاب این تلسکوپ در روز ۲۵ دسامبر اعلام نمودند که زمان انجام بیشتر این فرآیندها انعطاف پذیر است. این تلسکوپ به مطالعه جهان در نور فروسرخ خواهد پرداخت. اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، این تلسکوپ با گذشت یک ماه از پرتاب به پیکربندی و مدار نهایی خود می رسد.
این تلسکوپ در نقطه لاگرانژ ۲ در مدار خورشید قرار خواهد گرفت و فاصله آن از زمین ۱.۵ میلیون کیلومتر خواهد بود. راه اندازی و نصب همه ی تجهیزات "وب" حدود شش ماه به طول می انجامد و بعد از آن باید منتظر دریافت نخستین داده های آن باشیم.
منبع:

1400/10/15
20:33:26
5.0 / 5
900
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد