ابداع جلیقه ای كه بدن كاربر را خنك می كند

ابداع جلیقه ای كه بدن كاربر را خنك می كند

به گزارش گروه هوش مصنوعی یكی از مهندسان ˮدانشگاه ایالتی آریزوناˮ، جلیقه ای طراحی نموده است كه می تواند بدن كاربر را در هوای بسیار گرم، خنك نگه دارد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دانشگاه ایالتی آریزونا، اگر انسان ها به مدت سه تا شش ساعت در مناطق بسیار گرم در معرض گرمای کشنده تابستان قرار بگیرند، حتی امکان دارد جان خویش را از دست بدهند اما هیچ لباسی برای چنین گرمای شدیدی طراحی نشده است. معمولا بیشتر افراد در هوای گرم، لباس های گشاد می پوشند و از کلاه های دارای سایبان استفاده می نمایند.
"کونراد ریکازوفسکی"(Konrad Rykaczewski)، استادیار مهندسی مواد "دانشگاه ایالتی آریزونا"(ASU)، طرحی برای یک جلیقه خنک کننده عرضه کرده است تا کاربران بتوانند در شرایط آب و هوایی بسیار گرم، احساس راحتی داشته باشند.
وی در اینباره اظهار داشت: گرمای شدید، موضوعی قابل توجه و واقعی است اما تنها توجه به این مورد کافی نیست چونکه گرمای شدید، موضوعی چالش برانگیز است.
ریکازوفسکی، برای طراحی پوشاک و عرضه موادی تلاش می کند که بتوان از آنها در هوای بسیار گرم بهره برد.
هم اکنون جلیقه های خنک کننده ای در بازار وجود دارند اما هنگام استفاده باید بارها مرطوب شوند. این جلیقه ها از پلیمرهایی ساخته شده اند که قدرت جذب فوق العاده ای دارند و می توانند 100 برابر جرم خود، آب جذب کنند. مشکل این جلیقه ها، تبخیر در سطح ماده است که باعث به پایان رسیدن ذخیره آب آنها می شود.
ریکازوفسکی، جلیقه ای طراحی نموده که از چندین بخش تشکیل شده است. لایه داخلی جلیقه، از ماده ای با قابلیت جذب بالا ساخته شده که بدن کاربر را خنک نگه می دارد.


ساختار لایه بیرونی طوری است که رطوبت را محبوس می کند و سرعت روند تبخیر را کاهش می دهد؛ بدین ترتیب بدن کاربر را برای زمان بیشتری خنک می کند.
ساختار جلیقه طوری است که در هوای آفتابی، درجه بالاتری از خنکی را عرضه می دهد. این جلیقه طوری طراحی شده که شکاف هایی میان لایه داخلی و بیرونی آن وجود داشته باشد تا جریان هوا میان دو لایه حفظ شود. افزایش جریان هوا میان لایه های جلیقه می تواند اثر خنک کنندگی آنرا برای کاربر افزایش دهد.1399/03/13
23:14:50
5.0 / 5
2393
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد