رونمایی از یک ربات دوچرخ با کارایی فوق العاده

رونمایی از یک ربات دوچرخ با کارایی فوق العاده

به گزارش گروه هوش مصنوعی ربات ˮاسنتو پروˮ(Ascento Pro) یک ربات خودران دو چرخ با توانایی های باورنکردنی است که بعنوان مثال می تواند از پله ها بالا برود و همینطور با سرعت ۱۲ کیلومتر در ساعت حرکت نماید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک ربات دو چرخ و کاملاً خودران معروف به "اسنتو پرو"(Ascento Pro) که توسط محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ(ETH Zürich) ساخته شده می تواند از پله ها بالا برود و می تواند با سرعت ۱۲ کیلومتر در ساعت حرکت نماید.
"اسنتو پرو" در واقع ساخته شرکتی به نام "اسنتو روبوتیکس"(Ascento Robotics) است که از دل موسسه فناوری فدرال زوریخ سوئیس(ETH Zürich) زاییده شده و یک نسخه ارتقا یافته از ربات های پیشین این شرکت است.
این ربات بامزه که شبیه به یک کالسکه کودک است، می تواند کاربردهایی در بازرسی، نظارت و تحویل بسته داشته باشد.
هنوز معلوم نیست که این ربات چه زمانی و با چه قیمتی به بازار عرضه خواهد شد.
سازندگان این ربات در وبسایت خود توضیح دادند: "اسنتو روبوتیکس" درحال توسعه یک ربات متحرک خودران است که می تواند تعادل خویش را در شرایط مختلف به خوبی حفظ کند و از موانعی نظیر پله عبور کند و تطبیق پذیری و سرعت بالایی هم دارد.
طراحی این ربات شامل یک سر نسبتا کوچک است که با یک جفت پایه به دو چرخ که به صورت مستقل کار می کنند، متصل شده است.
این چرخ ها به ربات اجازه می دهند در کنار هم و بر روی انواع مختلفی از سطوح حرکت کنند و اگر گرفتار تکان یا ضربه یا لغزش شوند همچنان بتوانند تعادل خویش را حفظ کنند. این ربات می تواند پایه های خویش را خم کند تا به شکل متعادل از روی موانع در راه خود بپرد و عبور کند. علاوه بر این، امکان پریدن های مکرر به این ربات اجازه می دهد تا به صورت پیوسته از پله ها بالا برود.
در حالیکه این خصوصیت ها در مدل قبلی این شرکت به نام "اسنتو ۲"(Ascento ۲) هم وجود داشت، اما این نسخه جدید از حالت حرکت کاملاً خودران که با تلفیقی از دوربین های داخلی، سنسورهای نوری و سنسور لیدار(LiDAR) به دست آمده است، بهره می برد.
این ربات همینطور می تواند به ایستگاه شارژ خود برگردد و به یک درگاه در قسمت زیر بدنه خود به شارژ متصل شود.
"اسنتو پرو" می تواند با هر بار شارژ کامل هشت ساعت حرکت نماید که بهبود قابل توجهی نسبت به زمان کار ۱.۵ ساعتی در ربات "اسنتو ۲" است و حتی در صورت نیاز میتوان باتری خالی شده آنرا به سادگی با یک باتری کاملاً شارژ شده تعویض کرد تا باردیگر کار کند.
این نسخه جدید همینطور دارای چرخ های بزرگ تری نسبت به مدل قبلی خود است که فقط می توانست به سرعت هشت کیلومتر در ساعت برسد.
حالت حفظ تعادل و تطبیق پذیری "اسنتو پرو" به آن این امکان را می دهد که در صورت واژگونی یا هل داده شدن، خویش را از زمین بلند کند.
این ربات همینطور می تواند در حالیکه منتظر دستورالعمل های بیشتر از اپراتورهای خود است، به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی به آرامی در جایی بنشیند.
سازندگان این ربات می گویند: "اسنتو پرو" به لطف کارایی های خود می تواند بسته ها را تا کیلومترها و به لطف فناوری بالا رفتن از پله ها به مکان هایی که ربات های معمولی نمی توانند بروند، حمل کند و به علت پایداری و استقامت و حفظ تعادل خود می تواند بسته ها را بدون صدمه رسیدن به محتویات آنها تحویل دهد.
این ربات به صورت قابل توجهی سریع تر از سایر ربات ها است که آنرا به یک نامزد ایده آل برای یک سیستم تحویل کارآمد تبدیل می کند.
سازندگان می گویند کاربردهای آن می تواند شامل تحویل غذا، پستچی شدن و حمل و نقل نمونه های آزمایشگاهی در بیمارستان ها باشد.


1400/09/28
20:42:07
5.0 / 5
1112
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد