منظره خیره کننده مریخ را در ۶۰ ثانیه تماشا کنید

منظره خیره کننده مریخ را در ۶۰ ثانیه تماشا کنید

گروه هوش مصنوعی: ناسا بتازگی فیلمی واضح از دهانه ی جزرو سیاره مریخ منتشر نموده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، این ویدئوی ۶۰ ثانیه ای شامل مجموعه ای از تصاویر سطح مریخ است که وضوح آنها بهبود یافته و رنگی شده اند و دلتای دهانه جزرو در مریخ را نشان می دهند.
این دلتا میلیاردها سال پیش از رسوباتی که یک رودخانه به دریاچه ای باستانی در این دهانه می ریخته، تولید شده است.
این فیلم توسط دوربین مست کم زد(Mastcam-Z) در بخش بالایی مریخ نورد استقامت ثبت شده است. در ابتدای فیلم می توان بخش غربی مریخ نورد را مشاهده کرد و سپس تصویر به سمت شمال سیاره حرکت می کند.
۱۶ تصویر با یکدیگر ترکیب شدند تا تصویر نهایی برای ساخت این فیلم ایجاد شود. این تصاویر در ۲۸ نوامبر ۲۰۲۱، زمانی که این مریخ نورد در بالاترین نقطه در "South Séítah" مستقر شده بود، ثبت شدند. قرار گرفتن در این نقطه به آن امکان ثبت تصاویری از تخته سنگ ها و سایر خاصیت های این سیاره از فراز دلتا و همین طور غرب و شمال غرب را می داد.
کوه هایی که در پس زمینه دیده می شوند، لبه های دهانه ی جزرو هستند. این منظره تپه های قهوه ای را در فاصله ی میانی که قسمتی از دلتا است نشان میدهد جایی که رودخانه باستانی به دریاچه دهانه جزرو برخورد می کرده است. این مریخ نورد چندین ماه اخیر را صرف کاوش مناطق شنی و صخره ای پیش زمینه تصویر کرده است.
نوارهای رنگی تصویر برای بهبود کنتراست بصری و مشخص کردن تفاوت های رنگی به وجود آمده است و در حقیقت آسمان مریخ به چشم انسان ها آبی رنگ نیست.
یکی از اهداف اصلی مریخ نورد استقامت جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی در سیاره سرخ است. این مریخ نورد خاصیت های زمین شناختی و آب وهوای گذشته مریخ را مشخص می کند و راه را برای کاوش سیاره سرخ باز می کند و همین طور نخستین ماموریتی خواهد بود که گرد و غبار و سنگ های مریخی را جمع آوری و ذخیره می کند.
ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا طی ماموریت های آینده کاوشگری به مریخ خواهد فرستاد تا نمونه های جمع آوری شده را با خود به زمین بیاورد.
ماموریت استقامت ناسا قسمتی از رویکرد کاوش "ماه تا مریخ" ناسا است که طی آن در ماموریتی موسوم به آرتمیس فضانوردان به ماه سفر می کنند تا برای سفر و کاوش مریخ در آینده آماده شوند.
مریخ نورد استقامت در روز ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱ بر روی سطح مریخ فرود آمد تا به جستجوی دهانه جزرو بپردازد. این مریخ نورد یک بالگرد مریخی نیز به نام نبوغ با خود به همراه داشت که تا حالا ۱۷ پرواز موفقیت آمیز داشته است.
این مریخ نورد ماه گذشته سومین نمونه مریخی را از سطح این سیاره جمع آوری کرد و درون یکی از ۴۳ لوله تیتانیومی خود قرار داد.
ناسا می خواهد این نمونه ها را تا سال ۲۰۳۱ به زمین بازگرداند.منبع:

1400/09/27
11:35:42
5.0 / 5
982
تگها: تولید , سیاره
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد