۳۰ دقیقه پرواز در آسمان مریخ

۳۰ دقیقه پرواز در آسمان مریخ

به گزارش گروه هوش مصنوعی نخستین بالگرد مریخی در مجموع ۳۰ دقیقه بر فراز مریخ پرواز کرده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر در اطلاعیه ای اعلام نمود که به دنبال پرواز ۱۱۷ ثانیه ای بالگرد مریخی "نبوغ" در روز پنجم دسامبر، مجموع زمان پروازهای این بالگرد در آسمان مریخ به ۳۰ دقیقه و ۴۸ ثانیه رسید. این بالگرد اخیرا هفدهمین پرواز خویش را به انجام رسانده است.
آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا تصریح کرد که به علت بروز یک نقص فنی، تاخیری در انتشار نتایج رخ داده است. زمانی که این بالگرد درحال کاهش ارتفاع برای آخر دادن به پرواز خود بود، ارسال داده ها از سمت نبوغ به صورت غیرمنتظره ای متوقف گردید.
باآنکه این مرکز داده های انگشت شماری را بلافاصله دریافت کرد که نشان می داد نبوغ احیانا در شرایط خوبی قرار دارد اما داده هایی که در تاریخ ۱۰ دسامبر به دست آمد نشان دهنده ی موفقیت آمیز بودن پرواز هفدهم بود.
آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا اعلام نمود که "نبوغ" در شرایط فوق العاده ای قرار دارد و این بالگرد در طول این هفته هجدهمین پرواز خویش را انجام خواهد رساند.
بالگرد نبوغ که همراه مریخ نورد استقامت در ماه فوریه بر روی سطح مریخ فرود آمد با تغییرات فصلی جو مریخ دست به گریبان بوده و از آن جا که هوای مریخ رقیق تر شده است باید سرعت چرخش ملخ هایش را بیشتر کند. تابحال این بالگرد به خوبی از عهده انجام این کار برآمده است.
در طول هجدهمین پرواز، نبوغ ۲۳۰ متر را می پیماید و حداکثر سرعت آن ۹ کیلومتر بر ساعت خواهد بود. این پرواز ۱۲۵ ثانیه به طول خواهد انجامید و نبوغ وارد منطقه هوایی جدیدی در نزدیکی مرز شمالی منطقه Séítah خواهد شد.
بُرد رادیویی و عملکرد نبوغ تا حد بسیار زیادی در این پرواز مورد آزمایش قرار می گیرد و بنابراین مهندسان تصمیم گرفته اند که ارتباط میان نبوغ و استقامت را در حالت "سرعت پایین انتقال داده" قرار دهند.
"تدی تزانتوس"(Teddy Tzanetos)، رهبر مأموریت نبوغ در اطلاعیه ای اظهار داشت: اگر ارتباط رادیویی میان نبوغ و استقامت را حین فرود از دست بدهیم چندین روز تا چندین هفته طول می کشد تا بتوان ارتباط مجدد برقرار کرد.
باآنکه تاخیر در دریافت داده های بعد از پرواز مبحث ناراحت کننده ای است اما غیرمنتظره نیست و تبدیل به موضوعی عادی می شود چونکه طی هفته های آینده ما به انجام عملیات در مناطقی چالش برانگیز خواهیم پرداخت.
منبع:

1400/09/26
19:22:21
5.0 / 5
1032
تگها: آزمایش , مهندس
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد