ساخت دست رباتیک با قابلیت های منحصربه فرد

ساخت دست رباتیک با قابلیت های منحصربه فرد

دست رباتیکی با ظرافت بسیار بالا ساخته شده است که قدرت له کردن یک قوطی را دارد و علاوه بر آن به اندازه ای ظریف کار می کند که می تواند از موچین استفاده نماید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، به گفته مهندسین دانشگاه آجو در سوون، کره جنوبی، این دستگاه تمامی اجزاء لازم برای انجام حرکات دست را دارد.
این دستگاه بر طبق یک دست رباتیک تجاری تولید شده و می تواند فعالیتهای گوناگونی انجام دهد از گرفتن یک تخم مرغ گرفته تا له کردن یک قوطی و استفاده از قیچی.
پژوهشگران می گویند که این دست قابلیت کار در زمینه های گوناگونی همچون الکترونیک دارد و می تواند تراشه های کوچک کامپیوتری را درون یک برد مدار به وسیله موچین قرار دهد.
دست های رباتیک پیشین نیازمند چندین جزء اضافی بودند تا تبدیل به دستی قدرتمند شوند یا بتوانند با ظرافت کار کنند. اما دست رباتیک کره جنوبی همزمان قادر به انجام هردو فعالیت است.


دست های رباتیک اولیه نیازمند یک بازوی اختصاصی نیز بودند اما پژوهشگران این دست رباتیک را به شکلی طراحی نموده اند که می توان آنرا با سایر سیستم های تجاری و بازوهای رباتیک موجود ادغام کرد.
نویسندگان این مقاله می گویند: تقلید از عملکرد بسیار پیچیده دست انسان چالشی است که هنوز در زمینه رباتیک حل نشده باقی مانده است.
دست انسان دارای سطوح بسیار بالایی از مهارت برای انجام فعالیتهای مختلف است به ویژه فعالیتهایی که نیازمند نیروی قوی در گرفتن اجسام ظریف تا دستکاری ابزار مختلف هستند.
از ۲۰۶ استخوان بدن انسان، ۵۴ استخوان در دست ها قرار دارد و ماهیچه هایی که دست ها را کنترل می کنند بسیار پیچیده هستند.
نوک انگشتان نیز دارای "عضو انتهایی لامسه ای" (tactile corpuscles) است که به آن امکان حس کردن اجسام هنگام برداشتن آنها را می دهد.
برای افزودن این عملکردها به ربات ها، دست های رباتیک زیادی تولید شده اند اما هرکدام از آنها محدودیت های خاص خودرا داشته است. از دشوار بودن اتصال دست به بازوهای رباتیک موجود گرفته تا عدم آزادی عمل در انجام حرکات مختلف.


تیم کره ای سازنده این دست رباتیک به بررسی دست های رباتیک موجود پرداختند و خاصیت های مثبت و منفی آنها را مورد ارزیابی قرار دادند و معیارهای جدیدی برای دست رباتیک جدید خود تعیین کردند.
آنها در مقاله خود نوشتند: ما به این نتیجه رسیدیم که باید خاصیت های مثبتی را در دست رباتیک دنبال نماییم مثل: ظرافت، نیروی نوک انگشتان، کنترل پذیر بودن، نیرومندی، هزینه پایین ساخت، عدم نیاز به تعمیر و نگه داری زیاد و اندازه ی کوچک.
"ییکیوم کیم" (Uikyum Kim) و همکارانش این دست رباتیک را ساخته اند و آنرا "ایلدا" (ILDA) نامیده اند.
"ایلدا" ۲۰ مفصل دارد که به آن امکان انجام حرکات با آزادی ۱۵ درجه را می دهد. نوک انگشتان این دست دارای نیرویی معادل ۳۴ نیوتون است. این میزان نیرو برای بریدن کاغذ به وسیله قیچی مناسب می باشد.
وزن آن کمتر از یک کیلوگرم و ابعاد آن تنها ۲۱.۵۹ سانتی متر است.
تمامی اجزاء آن در یک دست ادغام شده اند بدین سبب می توان آنرا به بازوهای رباتیک موجود بدون نیاز به افزودن اجزاء اضافه متصل کرد.


در ضمن چندین آزمایش، سازندگان شاهد توانایی این دست در بلند کردن اجسام با شکل های متفاوت بودند همین طور این دست توانست یک قوطی را له کند و با ظرافت تمام یک تخم مرغ را بگیرد.
این دست رباتیک می تواند با قیچی کاغد را ببرد و اجسام بسیار کوچک را با موچین بلند کند. چنین مواردی برای یک دست رباتیک دستاوردهای قابل توجهی است.
مقاله مربوط به این دست رباتیک در مجله ی Nature Communications به چاپ رسیده است.


1400/09/25
10:59:34
5.0 / 5
896
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد