کوه اسرارآمیز در دل یک سحابی

کوه اسرارآمیز در دل یک سحابی

ناسا به تازگی در حساب کاربری تلسکوپ فضایی هابل در اینستاگرام تصویری باشکوه از سحابی شاه تخته منتشر نمود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، سحابی شاه تخته(Carina Nebula) نام یک سحابی است که در صورت فلکی شاه تخته قرار دارد. در این تصویر زیبایی که تلسکوپ فضایی هابل موفق به ثبت آن شده است گویی یک کوه در دل تصویر نمایان است. این تصویر که با نام کوه اسرارآمیز شناخته می شود، تصویری از یک ناحیه در سحابی کارینا است که توسط تلسکوپ فضایی هابل به تصویر کشیده شده است.
این بخش مملو از گاز و غبار سحابی که وسعتی معادل سه سال نوری دارد در سحابی شاه تخته و در فاصله ۷۵۰۰ سال نوری از ما قرار دارد. در این نمای مادون قرمز ستاره هایی که در پشت لایه گازی دیواره هیدروژنی این سحابی قرار گرفته اند قابل مشاهده هستند.
تلسکوپ فضایی هابل پروژه ی مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیشتر از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیشتر از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیشتر از ۱۸ هزار مقاله علمی برپایه داده های آن انتشار یافته است. هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ی ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد.
ناسا در ادامه اظهار داشت: اگر نشنیده اید باید بگوییم تلسکوپ فضایی جیمز وب هم اواخر این ماه پرتاب خواهد شد و از آنجاییکه این تلسکوپ برای رصد کیهان در طیف مادون قرمز طراحی شده است شاهد مناظر تماشایی از کیهان در طیف مادون قرمز خواهیم بود.
جیمز وب بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپی خواهد بود که تابحال به فضا پرتاب شده است. جیمز وب حاصل مشارکت بین المللی بین ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است. پرتاب این تلسکوپ برای ۲۲ دسامبر سالجاری میلادی برنامه ریزی شده است.
منبع:

1400/09/22
12:14:37
5.0 / 5
1055
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد