رئیس مركز تعاملات بین المللی علم و فناوری:

جذب و همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور افزایش می یابد

جذب و همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور افزایش می یابد

رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری بابیان این که ۶۰ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند، اظهار داشت: زیرساخت جذب و همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور ارتقا می یابد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از معاونت علمی و فناوری، مهدی قلعه نوی در نشست کارگروه تخصصی علوم و فناوریهای نوین شورایعالی ایرانی ها خارج از کشور با مبحث «اقدامات انجام شده درمورد جذب و همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور» اظهار داشت: در همکاری با سایر نهادها، دستگاه ها و فعالان این حوزه زمینه برای جذب و ماندگاری نخبگان در چارچوب اقامت کوتاه مدت و بلندمدت فراهم گشته است.
وی اضافه کرد: همینطور با هدفمند کردن بورسیه ها و روند جذب دانشجوی بین المللی در دانشگاهها، زمینه برای جذب نخبگان بیشتر از گذشته فراهم گشته است و به تازگی با حمایت معاونت علمی و فناوری از ۱۰۰ نفر برتر کنکور افغانستان ۷۵ نفر جذب دانشگاه های برتر کشور شده اند.
ضرورت نهادسازی و سیاست گذاری در حوزه مهاجرت
بهرام صلواتی مدیر رصدخانه مهاجرت ایران در این جلسه با تکیه بر لزوم نهادسازی و اجرای برنامه های سیاستی مدون و یکپارچه در حوزه مهاجرت و جذب نخبگان اظهار داشت: هم اکنون بر مبنای آمارهای بین المللی حدود ۶۰ هزار دانشجوی ایرانی درحال تحصیل در سایر کشورها داریم. همینطور جمعیت دانشجویان بین المللی کل جهان ۶.۱ میلیون نفر هستند.
به گفته این پژوهشگر حوزه مهاجرت، میل به مهاجرت ابتدا از جنس کسب دانش و تجربه و نیاز آموزشی بوده و به تدریج از سال ۲۰۰۷ به این سو، انگیزه های اقتصادی و کاری هم دخیل می شود. یکی از پیشران های بازگشت و چرخش نخبگان، پیوندهای خانوادگی است و ایرانیان تمایل دارند که با کشور، خانواده و اقوام خودشان در ایران ارتباط داشته باشند.
صلواتی با تکیه بر لزوم برنامه ریزی و سیاست گذاری راهبردی و منسجم در حوزه مهاجرت اضافه کرد: تا وقتی که به یک هم افزایی و تفاهم مشترک نرسیم و در رویارویی با برنامه های جذب نخبگان کشورهای همسایه، برنامه ریزی و سیاست گذاری دقیق و مدون نداشته باشیم، نمی توانیم در جذب نخبگان موفقیت حاصل نماییم.
وی ضمن اشاره به برنامه های حمایتی برای جذب و بازگشت نخبگان اظهار داشت: در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان، این روند برای بازگشت نخبگان شروع شده است و تأثیر آنرا حالا در فعالیت دانش آموختگان ایرانی دانشگاه های برتر جهان در شرکتهای دانش بنیان، شرکتهای خلاق و استارتاپ ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور مشاهده می نماییم.
صلواتی افزود: طرح بازگشت نخبگان با نگاهی پویا و فعال منجر به ایجاد ادبیات و فرهنگ بازگشت آنان در بخش علمی، دانشگاهی و کسب و کارهای دانش بنیان شد.
مدیر رصدخانه مهاجرت ایران ضمن اشاره به اجرای طرح های فعال تصریح کرد: باید سیاست ها را به صورت جامع و تعاملی اندازه گیری و سنجش نماییم و به فهم دقیقی از میزان اثرگذاری آن برسیم در غیر این صورت نمی توانیم توفیق یا عدم توفیقمان را بسنجیم. در این حوزه نیازمند سیاستگذاری، نهادسازی، هماهنگی، هم افزایی و اندازه گیری دقیق هستیم.
صلواتی از اهمیت اجرای گفتمان سازی فعال در سطح فعالان اجتماعی گفت و افزود: توجه به برنامه های فعال در کشور و لزوم سیاست گذاری های هدفمند از الزامات بازگشت متخصصان و جذب دانشجویان و نخبگان ایرانی و غیر ایرانی است.
وی بر اتخاذ راهبردهای پیش دستانه و هوشمند برای پیشگیری از سو استفاده های رسانه های معاند از مقوله مهاجرت ایرانی ها تصریح کرد و اظهار داشت: تقویت و انتشار منظم شاخصهای کلیدی در حوزه مهاجرت برای سیاست گذاری داده محور و ایجاد پایگاه داده و بانک اطلاعاتی جامع از دیگر لزوم ها برای شناخت وضعیت مهاجرت، بازگشت و ماندگاری ایرانی ها و استفاده از مهاجرت به مثابه یک فرصت است.
جذب و مشارکت همکاری بیشتر از ۲۳۰۰ نفر از نخبگان ایرانی
علی حسینی معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری در ادامه اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان از سال ۱۳۹۴ مبحث مهاجرت نخبگان و استعدادهای برتر را مورد توجه قرار داده اند.
وی افزود: رویکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نسبت به مهاجرت، چرخش نخبگان است و کسب دانش و ارتقای علمی و فناوری را منفی تلقی نمی کند و می کوشد تا ارتباط و تعامل نخبگان با کشور را حفظ و زمینه استفاده از ظرفیت های آنان استفاده گردد.
حسینی، ضمن اشاره به اینکه سعی شده است تا بعضی از چالش های بازگشت نخبگان حل شود افزود: مشکلات گوناگونی چون قطع ارتباط موثر با مراکز علمی و فناوری، عدم آشنایی با وضعیت علمی و فناوری کشور، خدمت سربازی، ارتباط با مراکز پژوهشی تخصصی مرتبط در داخل کشور و نحوه تردد از مشکلاتی بود که برای بازگشت و همکاری وجود داشت. تلاش شد با ایجاد ظرفیت همکاری در چارچوب پروژه های یک ساله یا دو ساله بشکلی که ارتباط فرد نخبه با خارج از کشور قطع نشود، بتواند جای خویش را برای فعالیت و نقش آفرینی در کشور باز کند.
وی ضمن اشاره به همکاری نخبگان با شرکتهای دانش بنیان، مراکز تخصصی علمی و فناوری کشور اظهار داشت: ظرفیت هایی مانند همکاری با مراکز علمی و فناوری، انتقال مهارت ها و قابلیت ها به کشورارتباط با استادان و محققان حوزه های مرتبط برای فارغ التحصیلان دکتری از دانشگاه های برتر خارج از کشور از محورهایی بود که اجرایی شد.
معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری به دستاوردهای این طرح اشاره نمود و اضافه کرد: در چارچوب این طرح، ۱۲۳۰ محقق پسادکتری جذب شد. همینطور ۲۸۵ طرح فناورانه، ۱۷۰ استاد مدعو و معین، ۴۲۰ استادیار جوان، ۳۰۰ کار آفرین جذب شد که تاسیس ۲۸۵ شرکت فناور و ۲۳۰۰ اشتغال مستقیم را به ارمغان آورد.
توجه به نوآوری ها در میزبانی از نخبگان
سیروس وطن خواه رئیس مرکز همکاریهای تحوّل و پیشرفت ریاست جمهوری ضمن اشاره به اهمیت رویکرد فعال در مقابل مقوله مهاجرت اظهار داشت: باید نوع نگاهمان به مبحث مهاجرت را مورد بازبینی قرار دهیم.
وی با تکیه بر استفاده از هوش مصنوعی و کلان داده در تحلیل داده ها و بانکهای اطلاعاتی در ارتباط با حوزه مهاجرت اظهار داشت: استفاده از این تکنولوژی ها می تواند کمک کننده باشد و تصویری روشن و جامع از حوزه مهاجرت، محدودیت ها و فرصت هایش به ما بدهد.
وطن خواه ضمن اشاره به اهمیت بهره گیری از تجربیات جهانی در حوزه مهاجرت و چرخش نخبگان، اضافه کرد: توجه به سیستم نوآوری باز و عدم اجبار برای بازگشت نخبگان در کنار استفاده از ظرفیت آنها موضوعی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. همینطور کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری هم می تواند در این راه اثربخش و راهگشا باشد.
وی تصریح کرد: همینطور بین المللی سازی شرکتهای داخلی و توجه به سایر رشته ها و علوم غیر پایه و فنی تر می تواند ظرفیت لازم را برای چرخش نخبگان ایجاد نماید.

1400/09/20
15:19:44
5.0 / 5
1069
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد