در گزارش گروه هوش مصنوعی اعلام شد؛

حل مساله به دست نخبگان محور برنامه های بنیاد ملی است

حل مساله به دست نخبگان محور برنامه های بنیاد ملی است

به گزارش گروه هوش مصنوعی سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه ۲۰ درصد المپیادیها و برترین های کنکور مهاجرت کرده اند اظهار داشت: کیفیت برنامه ها را در جهت رفع مسائل کشور توسط نخبگان افزایش می دهیم.دکتر حسن سالاریه به خبرنگار مهر درباره دیدار تعدادی از نخبگان در بیت رهبری با اعلان اینکه مقام معظم رهبری در این مراسم به مسئله محوری، حل مسائل و رفع نیازهای کشور توسط نخبگان تاکید داشتند، اظهار داشت: مسئله محوری از آن دسته مطالبی است که در بنیاد ملی نخبگان به جد پیگیری می شود.
وی با اشاره به برنامه های بنیاد ملی نخبگان برای بکارگیری توانایی استعدادهای برتر و دانشجویان نخبه اظهار داشت: در این بنیاد از سال ۹۵ طرحی تحت عنوان « شهید احمدی روشن» را اجرائی کردیم که با هدف پشتیبانی از هسته های مسئله محور دانشجویی برگزار شده است.
سرپرست قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه در این طرح، هسته های مسئله محوری متشکل از استعدادهای برتر دانشجویی به سرپرستی اعضای هیئت علمی برای رفع نیازها و مسائل کشور ایجاد می شوند، اظهار داشت: همین طور در این طرح، هر صنعتی می تواند نیاز خودرا ارائه نماید.
سالاریه اظهار داشت: بواسطه طرح شهید احمدی روشن، دانشجو با مسائل مهم کشور آشنا می شود و صنعتی که نیاز خودرا مطرح کرده مشکل خودرا رفع می کند؛ این اقدام در امتداد استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت نخبگان در حل مسائل کشور است.
وی اظهار داشت: با اجرای این طرح، انگیزه در ذهن نخبه به وجود می آید که می تواند مشکل کشور را حل کند.
سالاریه اضافه کرد: همین طور علاوه بر طرح شهید احمدی روشن، طرح «شهید بابایی» بنیاد ملی نخبگان که با رویکرد پشتیبانی از رقابتهای مسئله محور از سال ۹۹ اجرائی شده اهتمام در جذب استعدادهای برتر و حل مسائل صنعت دارد. در این طرح، صورت مسائل کشور و نیازها احصا می شود و بوسیله ایجاد یک فضای رقابتی برای حل مسئله در میان دانشجویان مستعد تلاش می شود راهکارهای بدیع و ایده های خلاقانه برای رفع مشکلات ارائه شود.
وی اشاره کرد: ما در بنیاد نخبگان به دنبال این هستیم که از جامعه دانشجویی پا را فراتر بگذاریم و در گام های بعدی، اساتید برجسته خصوصاً دانش آموختگان برتری که بتازگی جذب دانشگاه ها شده اند را وارد حل مسئله های مهم کشوری نماییم.
به گفته وی، این هسته های مسئله محور خصوصاً در زمینه های بین رشته ای، می تواند بصورت تلفیقی از افراد با رشته ها و دانشگاه های مختلف شکل بگیرند.
سالاریه اضافه کرد: چنین برنامه هایی می تواند یک موتور محرک برای ایجاد شرکتهای دانش بنیان و توسعه اشتغال دانش اموختگان برتر دانشگاهی شود؛ همین طور انگیزه برای ماندن استعدادهای برتر در کشور، طی مسیر نخبگی و رسیدن به اوج نقطه اثر بخشی بیشتر می شود.
حل مسئله به دست نخبگان محور برنامه های بنیاد ملی نخبگان
وی با تاکید بر این که تمام تلاش ما هموار سازی مسیر نخبگی است، اظهار داشت: ما می خواهیم کیفیت و کمیت برنامه ها را در امتداد رفع مسائل کشوری توسط افراد مستعد و نخبه افزایش دهیم تا خروجی بهتر شود. در این راستا لازم است دستگاه های مختلف از نظر کمی، کیفی و مشارکت مالی با بنیاد همکاری کنند.
سرپرست قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد: ما در سال پنجم اجرای طرح های بنیاد ملی نخبگان در حوزه تشکیل هسته های مسئله محور هستیم و قسمتی از مسیر را طی کرده ایم.
به گفته سالاریه، بطور معمول ۳-۵سال زمان نیاز است تا طرح های کاربردی به نتیجه برسند؛ تعدادی از این طرح ها نیاز به سرمایه گذاری تکمیلی دارند.
سرپرست قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه بنیاد قسمتی از این مسیر برای تحقق منویات رهبری را طی کرده است، اظهار داشت: بنیاد به تنهایی نمی تواند با محدودیتهای مالی که دارد از هر طرح حمایت کند بدین سبب باید سایر دستگاهها منابعی را صرف این مساله کنند.
ضرورت بسیج همه صنایع با بنیاد ملی نخبگان
سرپرست قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه متاسفانه صنعت به رفع اشکال در زمان کوتاه و بدون صرف هزینه علاقه دارد که این امکان پذیر نیست، اظهار داشت: باید بپذیریم تیم بومی سازی نیاز به پژوهش دارد و این مسیر طولانی است اما ارزش خودکفایی دارد ؛ برای اینکه موجب می شود که سال های سال بی نیاز از سایر کشورها نیاز خودرا رفع نماییم. گاهی لازم است چندین سال یک طرح مورد حمایت قرار بگیرد تا به نتیجه برسد.
وی اشاره کرد: بدین جهت می توان با صراحت گفت بسیح همه صنایع با بنیاد نخبگان می تواند در بکارگیری استعداد نخبگان موثر باشد. اگر این مساله محقق نشود نباید صد درصد امید داشت که تلاشهای بنیاد ملی نخبگان به ثمر بنشیند.
سالاریه با بیان این که ما در قالب طرح شهید احمدی روشن و شهید بابایی تا یک سال تلاش می نماییم، دانشجوی مستعد برتر را به جایی برسانیم که ایده خودرا در امتداد رفع نیاز کشور اجرائی کنند، اما صنعت از این طرح ها استقبال نمی کند، اظهار داشت: همین موجب می شود که استعداد برتر سرخورده شود و تحمل ماندن نداشته باشد؛ بدین جهت ممکنست هر شرایطی را برای ترک کردن کشور بپذیرد.
وی اضافه کرد: بنیاد تا آنجا که بتواند در راه حل مسائل کشور گام بر می دارد اما اگر بخش های دولتی، حکومتی و خصوصی با یکدیگر همکاری نکنند و این تلاش یک طرفه باشد، ناخوداگاه کشورهای دیگر نخبگان ما را جذب می کنند.
سالاریه با اعلان اینکه تا حالا سایر کشورها درصدد جذب منابع زیرزمینی و طبیعی ما بودند (و البته هستند) اما حالا نیز به فکر جذب منابع انسانی ما هستند، اظهار داشت: وقتی حمایت های داخلی کاهش پیدا کند و ظرفیت استعدادهای برتر به کار گرفته نشود، این ذهنیت در استعدادهای برتر برای مهاجرت به وجود می آید و اصلا نیازی به تشویق از جانب یک عامل بیرونی وجود ندارند و نخبگان در مقابل درخواست های سایر کشورها طبیعتا پاسخ مثبت می دهند.
به گفته وی، اگر از ظرفیت های این دانشجویان در کشور خودمان به درستی و منصفانه استفاده گردد خارجی ها نمی توانند موجب جذب آنها شوند که ما هم شاهد مهاجرت آنها باشیم.
سالاریه با اعلان اینکه کشورهای دیگر به دنبال جذب نیروهای قوی هستند و این یک جریان طبیعی در دنیاست، اظهار داشت: آنها به دنبال نیروهای تربیت شده متخصص هستند و با مسائل مادی و امکانات خوبی که دارند استعدادهای برتر را تشویق به مهاجرت می کنند.
سرپرست قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه نقطه ضعف مهاجرت نخبگان خود ما هستیم، اظهار داشت: به سبب این که نمی توانیم قوه را به فعل تبدیل نماییم، افراد مستعد ناامید می شوند و کشور را ترک می کنند.
۲۵درصد المپیادی ها مهاجرت کردند
سرپرست قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه یکی از بزرگترین نقاط ضعف کشور ما در زمینه نظام آموزش عالی است که کمتر به مسائل و نیازهای مهم در سطح ملی می پردازد، اظهار داشت: امکان رفع مسائل کشوری توسط استعدادهای برتر دانشجویی، بیشتر در وزارت علوم نادیده گرفته شده است برای اینکه تمرکز دانشگاه ها روی افزایش جایگاه در رنکینگ های بین المللی بوسیله ارائه مقالات و پژوهش های سطح بالای بین المللی است.
سالاریه اضافه کرد: همین موجب می شود که وزارت علوم وقت کمتری به حل مسائل کشور اختصاص دهد اما در مقابل این مساله کمتر در وزارت بهداشت وجود دارد برای اینکه دانشجویان پزشکی زودتر با فضای کار آشنا می شوند و ورود دانشجویان پزشکی بصورت اتوماتیک در فضاهایی که تطابق بالایی با نیازهای جامعه دارد می تواند گامی برای مسئله محوری توسط دانشجویان این حوزه باشد.
سرپرست قائم مقام رییس بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد: طبیعتا چنین روندی در وزارت علوم، موجب متضرر شدن کشور می شود و فرد نخبه و مستعد هم که می تواند توان خودرا در امتداد رفع نیاز کشور به کار ببندد عملا به جایی نمی رسد؛ همین مورد سبب ایجاد تفکری در خصوص عدم نیاز به حضور دانشجویان مستعد خواهد شد.
وی اضافه کرد: در مخیله این افراد نمی گنجد که «می توانند» ظرفیت خودرا در کشور بکار بگیرند برای اینکه از آنها در خواستی نمی شود؛ نتیجه این نادیده گرفتن صدمه ای است که در دراز مدت به کشور و نخبه وارد می شود برای اینکه دانشگاههای ما مسیر خودرا می روند و صنعت و جامعه مسیر خودرا.
وی با اعلان اینکه هم اکنون ۸ هزار نخبه ایرانی مقیم خارج در قالب برنامه معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان با پژوهشگران کشور همکاری می کنند، اظهار داشت: همین طور طی ۱۵-۲۰ سال اخیر، از حدود ۱۰۰ هزار نفر با رتبه برتر کنکور و المپیاد که بنیاد نخبگان شناسایی کرده، ۲۰- ۲۵ درصد مهاجرت کرده اند و مابقی در کشور حضور دارند.
به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، اواخر آبان ماه امسال نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار داشتند. رهبر انقلاب در این دیدار، نخبگان را نور چشمان ملت خواندند و به لزوم تمرکز نخبگان برای یافتن راهکارهای علمی مشکلات و پرکردن شکاف علمی کشور تاکید نمودند.
رهبر انقلاب در این دیدار تمایل یک نخبه برای مهاجرت به کشوری دیگر در امتداد رشد و توسعه را بلامانع دانستند اما درباب مهاجرفرستی، تاکید نمودند که لازم است راهکاری در امتداد جلوگیری از تشویق نخبگان به مهاجرت اندیشیده شود. رهبری همین طور «مسئله محوری» و حل مسائل کشور را از اهداف مهم جامعه علمی کشور خواندند.


منبع:

1400/09/15
18:18:43
5.0 / 5
1039
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد