آزمایش ضدماهواره ای روسیه برای ایلان ماسک دردسرساز شد

آزمایش ضدماهواره ای روسیه برای ایلان ماسک دردسرساز شد

زباله های فضایی بوجود آمده در نتیجه آزمایش ضدماهواره ای روسیه، ماهواره های اینترنتی استارلینک را مجبور به تغییر مسیر کردند تا از برخورد احتمالی جلوگیری شود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس در روز سه شنبه در توئیتی، از مشکل ساز شدن زباله های فضایی آزمایش ضد ماهواره ای روسیه خبرداد.
در جریان آزمایش ضدماهواره ای روسیه در روز ۱۵ نوامبر، ماهواره دو تنی Cosmos ۱۴۰۸ منفجر شد و ایجاد هزار قطعه فضایی ناشی ازاین انفجار خشم جامعه بین المللی را برانگیخت. شرکت ها و سازمان های دولتی همچون ناسا هم در اطلاعیه ای این اقدام روسیه را محکوم کردند.
تا کنون اسپیس ایکس که بزرگ ترین شرکت در زمینه ارسال ماهواره است، در این مورد سکوت کرده بود اما ماسک در پاسخ به توییتی در مورد لغو پیاده روی فضایی ناسا به علت خطرات احتمالی ناشی از این زباله های فضایی اعلام نمود که ماهواره هایش به زباله های فضایی روسیه نزدیک شده اند.


او نوشت: ما مجبور به تغییر مدار بعضی از ماهواره های استارلینک شدیم تا احتمال برخورد را کاهش دهیم.
هم اکنون بیشتر از ۱۸۰۰ ماهواره استارلینک در مدار زمین قرار دارد این ماهواره ها در فاصله ۵۵۰ کیلومتری از زمین و ۸۰ کیلومتر پایین تر از مدار ماهواره Cosmos ۱۴۰۸ در گردش هستند.
عملیات ضد ماهواره ای روسیه نه تنها سبب نابودی ماهواره Cosmos ۱۴۰۸ شد بلکه زباله های فضایی ناشی از آنرا به مدارهای بالاتر و پایین تر از مدار اصلی فرستاد.
متخصصان تخمین می زنند که ماهواره هایی که در این مدارها می گردند باید دو برابر بیشتر از قبل به انجام عملیات های پیشگیری از برخورد بپردازند.
"تیم فلوهرر" (Tim Flohrer)، رئیس دفتر زباله های فضایی آژانس فضایی اروپا اندکی بعد از انجام این آزمایش به اسپیس اظهار داشت: حجم کار مطمئنا افزایش خواهد یافت بخصوص در مدار ۶۰۰ کیلومتری از زمین.
به قول خیلی از متخصصین حوزه پایداری فضا، ماهواره های استارلینک به خودی خود برای سایر شرکت ها خطرآفرین هستند. ماهواره های استارلینکی که حالا در مدار قرار دارند تنها بخش کوچکی از ماهواره هایی هستند که اسپیس ایکس می خواهد به مدار بفرستد. تعداد نخستین مجموعه از ماهواره های این شرکت به ۱۲ هزار عدد می رسد و این شرکت الان درخواست مجوز برای ارسال ۳۰ هزار ماهواره دیگر داده است.
"هیو لوییس" (Hugh Lewis) رئیس گروه تحقیقات فضانوردی در دانشگاه ساوتهمپتون و کارشناس برجسته زباله های فضایی اروپا به اسپیس اظهار داشت: هم اکنون ماهواره های استارلینک مسئول ۵۰ درصد از خطرات در ارتباط با نزدیک شدن ماهواره ها به یکدیگر هستند و اگر تعداد آنها به ۱۲هزار ماهواره برسد این عدد تا ۹۰ درصد افزایش می یابد.
اسپیس ایکس برای پیشگیری از برخورد با سایر ماهواره ها و زباله های فضایی به یک سیستم ضد برخورد خودکار متکی است اما این رویکرد گاهی توسط همتایان این شرکت مورد انتقاد قرار می گیرد. به قول لوئیس تنظیمات مداری خودکار مسیرهای پیشبینی شده را تغییر می دهد و پیشبینی برخورد را پیچیده تر می کند. ازاین رو هیچکس نمی داند ماهواره ها کجا هستند و طی چند روز آینده کجا می روند.
مأموریت ضد ماهواره ای روسیه سبب انجام مانورهای خودکار بیشتری توسط ماهواره های استارلینک شده و در نتیجه سایر شرکت ها را گرفتار عدم قطعیت در مورد محل قرارگیری این ماهواره ها می کند.
منبع:

1400/09/11
23:35:52
5.0 / 5
1054
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد