براساس تازه ترین بررسی ها اعلام شد؛

جدید ترین آمار مهاجرت نخبگان

جدید ترین آمار مهاجرت نخبگان

رصدخانه مهاجرت ایران بعنوان نخستین نهاد پژوهشی کشور در زمینه‌ی تحلیل داده های مهاجرتی آخرین وضعیت و آمار در ارتباط با میزان مهاجرت، ماندگاری و خروج نخبگان را اعلام نمود.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، بر مبنای آخرین آمار موجود قابل استناد، جمعیت مهاجران ایرانی در دنیا در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱.۸ میلیون نفر است که ۲.۳ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می دهد. در واقع جمعیت مهاجران ایرانی در مقایسه با ۳۰ سال گذشته، ۲.۲ برابر شده و از ۸۲۰ هزار نفر به ۱.۸ میلیون نفر رسیده است.
آماری که رصدخانه مهاجرت ایران در اختیار خبرنگار مهر قرار داده نشان می دهد، سهم ایران از جمعیت جهان چیزی در حدود ۱.۰۷ درصد است.
همچنین این آمار گویای این است که سهم ایران از جمعیت مهاجران جهان از رقم ۵ صدم درصد در سال ۱۹۹۰ میلادی به رقم ۷ صدم درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش پیدا کرده است اما همچنان پایین تر از سهم ایران از جمعیت جهان است.
سهم ایران از جمعیت مهاجران دنیا
لذا با در نظر گرفتن شاخص «سهم ایران از جمعیت جهان»، سهم ایران از جمعیت مهاجران جهان در طول ۳۰ سال قبل همواره زیر یک درصد بوده است و هیچ وقت به ۱ درصد هم نرسیده است.
برخلاف ادعاهای مطرح شده در رسانه ها که همواره ایران را در صدر کشورهای مهاجر فرست قرار می دهند، اما حقیقت های آماری خلاف این ادعاها را ثابت می کنند. با عنایت به آخرین آمار موجود در سال ۲۰۲۰ رتبه مهاجر فرستی ایران از میان ۲۳۲ کشور جهان ۵۴ بوده است.
کشورهای امارات متحده عربی با ۵۴ هزار نفر، ایالات متحده آمریکا با ۳۸۷ هزار نفر، آلمان با ۱۵۲ هزار نفر، ترکیه با ۸۴ هزار نفر، انگلستان با ۸۳ هزار نفر پنج مقصد اول مهاجران ایرانی در جهان هستند.
جمعیت دانشجویان ایرانی در جهان و برترین کشورهای مقصد
جمعیت دانشجویان ایرانی در خارج از کشور طی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ با افزایشی ۳.۴ برابری همراه بوده و از ۱۷.۴۴۷ نفر در سال ۲۰۰۰ به ۵۹.۵۸۵ نفر در سال ۲۰۱۹ رسیده است.
همچنین در بازه زمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور در تراز ۵۰ هزار دانشجو ثابت مانده است.
جمعیت دانشجویان ایرانی در خارج از کشور در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹

رصدخانه مهاجرت ایران همینطور اعلام نمود به صورت کلی سه دلیل عمده برای ثابت ماندن روند تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور وجود دارد؛ افزایش نرخ دلار و به تبع آن افزایش هزینه های مهاجرت تحصیلی مخصوصاً برای دانشجویانی که با هزینه های شخصی مهاجرت می کنند نخستین دلیل ثابت ماندن مهاجرت است. همینطور محدودیت های ویزایی اعمال شده از جانب دولت آمریکا برای دانشجویان ایرانی و در نهایت ویروس کرونا از علل ثابت ماندن مهاجرت دانشجویان ایرانی به حساب می آید.
کشورهای مقصد دانشجویان ایرانی
سهم دانشجو فرستی ایران از کل بازار دانشجویان بین المللی جهان از سال ۲۰۱۲ روندی کاهشی به خود گرفته و از حدود ۱.۳ درصد به حدود یک درصد در سال ۲۰۱۸ رسیده است. همینطور سهم دانشجویان ایرانی خارج از کشور به نسبت کل جمعیت دانشجویان مشغول به تحصیل در داخل طی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ با تغییر چندانی همراه نبوده (علی رغم افزایش قابل توجه جمعیت کل دانشجویان کشور) و از حدود یک درصد در سال ۲۰۰۰ به حدود ۱.۵ درصد در سال ۲۰۱۸ رسیده است.
بر اساس آخرین آمار یونسکو رتبه دانشجو فرستی ایران از میان ۲۴۱ کشور جهان، ۱۹ بوده است. آمریکا، ترکیه، آلمان، ایتالیا و کانادا به ترتیب ۵ مقصد اصلی دانشجویان ایرانی در دنیا هستند.
طی سالهای اخیر به همان دلایلی که ذکر شد جمعیت دانشجویان ایرانی در آمریکا کاسته شده و دانشجویان کشورهایی همچون کانادا، ایتالیا و ترکیه را بعنوان مقصد تحصیلی خود برگزیده اند.
به عنوان مثال بر مبنای آخرین گزارش Open Doors تعداد دانشجویان ایرانی در دانشگاه های آمریکا با کاهشی ۱۶ درصدی همراه بوده و از ۱۱ هزار و ۴۵۱ دانشجو در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ به ۹ هزار و ۶۱۴ دانشجو در سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ رسیده است.
وضعیت کلی ماندگاری، خروج و بازگشت المپیادی ها و رتبه های برتر کنکور در ایران
تحلیل آمار دریافتی از اداره گذرنامه در بازه زمانی سال ۱۳۸۰ تا مرداد ۱۳۹۹ نشان داده است که ۵۶.۶ درصد از دارندگان مدال در المپیادهای دانش آموزی، ۶۹.۱ درصد از مشمولین بنیاد و ۷۸.۳ درصد از افراد حائز رتبه های یک تا هزار آزمون سراسری در داخل کشور هستند.
در میان گروههای مورد بررسی به ترتیب المپیادی ها با ۳۷.۲ درصد، مشمولین بنیاد با ۲۵.۵ درصد و رتبه های یک تا هزار آزمون سراسری با ۱۵.۴ درصد بیشترین درصد افراد مقیم خارج را به خود اختصاص داده اند.
در این میان، ۴.۴ درصد از المپیادی ها، ۳.۷ درصد از مشمولین زیر پوشش بنیاد و ۲.۶ درصد از رتبه های برتر کنکور که پیش تر از کشور خارج شده بودند، به ایران بازگشته اند.
بازگشت کارآفرینان ایرانی خارج از کشور به ایران در چارچوب برنامه معاونت علمی
در این میان برخی از کارآفرینان و متخصصان هم با برنامه ای تحت عنوان «همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور» معاونت علمی که از سال ۱۳۹۳ اجرا شده به کشور بازگشتند. از راه این برنامه تا به امروز بیشتر از ۸۵۰۰ نفر از متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور ثبت نام کردند و همینطور بیشتر از ۲۴۰۰ ایرانی هم با مراکز علمی و صنعتی داخل کشور همکاری می کنند.
تا کنون بیشتر از ۲۰۰ استارت آپ از راه کارآفرینان ایرانی خارج از کشور در ایران راه اندازی شده که زمینه ایجاد اشتغال برای ۲۴۰۰ نفر از دانش آموختگان داخلی را فراهم نموده است.


منبع:

1400/09/10
11:32:37
5.0 / 5
1146
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد