راه حل پژوهشگر ایرانی برای بهبود اختلال بینایی با نور فروسرخ

راه حل پژوهشگر ایرانی برای بهبود اختلال بینایی با نور فروسرخ

دکتر ˮپردیس کی نژادˮ، پژوهشگر ایرانی ˮکالج دانشگاهی لندنˮ و همکارانش در یک مطالعه جدید نشان داده اند که قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض نور نزدیک به مادون قرمز می تواند اختلال بینایی را بهبود ببخشد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، با افزایش سن، قدرت بینایی ما بطور طبیعی کاسته می شود، اما یک مطالعه جدید نشان داده است که قرار گرفتن کوتاه مدت شبکیه چشم در معرض نور قرمز عمیق می تواند به بهبود بینایی کمک نماید.
این تحقیق نشان میدهد که تنها سه دقیقه قرار گرفتن در معرض نور قرمز عمیق با طول موج ۶۷۰ نانومتر در بامداد می تواند بینایی کنتراست رنگ را تقریباً ۲۰ درصد بهبود بخشد.
سال گذشته تیمی از پژوهشگران "کالج دانشگاهی لندن" گزارش دادند که قرار دادن چشم در معرض یک پرتوی نور قرمز عمیق ۶۷۰ نانومتری بصورت روزانه به مدت تنها دو هفته، بینایی را در افراد مسن بهبود بخشیده است. حالا این مطالعه جدید که در مجله Scientific Reports انتشار یافته است، این پدیده را بیشتر مورد بررسی قرار داده و تأثیر قرار گرفتن در معرض نور نزدیک به فروسرخ را طی سه دقیقه بررسی نموده است.
درون تمام سلول های ما کارخانه های انرژی به نام "میتوکندری" وجود دارد و این کارخانه های کوچک، مولکولی به نام "آدنوزین تری فسفات"(ATP) تولید می کنند که سوخت سلول های ما را تامین می کند.
با افزایش سن، عملکرد میتوکندری ما به تدریج کاهش پیدا می کند و "ATP" کمتری تولید می شود که در نهایت منجر به کاهش عملکرد سلولی می شود. شبکیه های ما اما به گونه ای باورنکردنی سریع پیر می شوند و برخی برآوردها نشان می دهند که تولید ATP توسط سلول های گیرنده نوری در چشم می تواند تا ۷۰ درصد در طول عمر انسان کم شود.
"گلن جفری"، نویسنده مسئول این مطالعه جدید درحال بررسی راه هایی برای بهبود عملکرد میتوکندری در شبکیه چشم است. وی می گوید که تحقیقات حیوانی قبلی نشان داده که طول موج های خاصی از نور می تواند عملکردهای میتوکندری همچون تقویت تولید "ATP" را تحریک کند.
"جفری" توضیح می دهد: میتوکندری ها حساسیت های خاصی به نور با طول موج بلند دارند که بر عملکرد آنها تأثیر می گذارد. طول موج های طولانی تر که ۶۵۰ تا ۹۰۰ نانومتر را در بر می گیرد، عملکرد میتوکندری را برای افزایش تولید انرژی بهبود می بخشند.
در این مطالعه ۲۰ نفر انتخاب شدند و بین ساعت ۸ تا ۹ بامداد به مدت سه دقیقه در معرض نور قرمز عمیق ۶۷۰ نانومتری قرار گرفتند و بینایی آنها با بهره گیری از "تست کروما" طراحی شده برای ارزیابی کنتراست رنگ اندازه گیری شد.
محققان به طور متوسط چندین ساعت بعد از قرار گرفتن افراد در معرض نور قرمز، بهبودی ۱۷ درصدی را در نمرات این تست مشاهده نمودند. در افراد مسن تر، درصد بهبودی بیش از ۲۰ درصد بود و مشخص شد که اثر این کار حداقل یک هفته دوام دارد.
جالب اینجاست که پژوهشگران چندین ماه بعد همین آزمایش را با گروه کوچک تری انجام دادند، اما این دفعه آنرا در اوایل بعدازظهر انجام دادند و در کمال تعجب هیچ بهبودی در داوطلبان مشاهده نشد که این مساله نشان میدهد که چرخه های شبانه روزی نقش مهمی در واکنش میتوکندری به نور قرمز عمیق ایفا می کنند.
"جفری" می گوید: استفاده از یک دستگاه ال ای دی ساده بصورت یک دفعه در هفته، سیستم انرژی کم شده در سلول های شبکیه چشم را شبیه به شارژ کردن مجدد یک باتری، شارژ می کند.
وی اضافه کرد: قرار گرفتن صبحگاهی در معرض این نور برای دستیابی به بهبود بینایی کاملاً کلیدی است. چونکه همانطور که قبلاً در مگس ها دیده ایم، میتوکندری ها الگوهای کاری خودرا تغییر می دهند و در بعدازظهر به نور به شکل یکسان پاسخ نمی دهند که این مساله در این مطالعه نیز تأیید شد.
محققان خاطرنشان می کنند که تنوع زیادی در بهبود بینایی بین افراد حاضر در این مطالعه مشاهده شد و احیانا متغیرهای ناشناخته ای وجود دارند که می توانند بر موفقیت این درمان تأثیر بگذارند، بدین سبب تحقیقات بیشتری با گروههای بزرگ تر مورد نیاز است تا بهتر مشخص شود که این درمان برای چه کسانی بیشترین کارآمدی را دارد و چطور میتوان بطور بهینه این روش درمانی را ارائه کرد.
با این وجود، پژوهشگران خوشبین هستند که زمانی که این درمان اصلاح گردد، بتواند به راهی ارزان و آسان برای بهبود بینایی در سالمندان تبدیل گردد.
این فناوری، ایمن و غیرتهاجمی است و این روشی امیدوارکننده برای به تعویق انداختن کاهش بینایی در رابطه با افزایش سن است.
"جفری" در آخر می گوید: باتوجه به سادگی این روش، من مطمئن هستم که دستگاهی با کاربری آسان را می توان با هزینه ای مقرون به صرفه در اختیار عموم مردم قرار داد. در آینده نزدیک، یک دفعه در هفته سه دقیقه قرار گرفتن در معرض نور قرمز عمیق را می توان در حین تهیه قهوه یا در حین رفت و آمد با گوش دادن به موسیقی انجام داد و چنین کار ساده ای می تواند مراقبت از چشم و بینایی را در سراسر جهان متحول کند.
این مطالعه جدید در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.1400/09/05
13:23:17
5.0 / 5
1041
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد