جستجوی حیات در همسایگی زمین

جستجوی حیات در همسایگی زمین

به گزارش گروه هوش مصنوعی یک مأموریت فضایی جدید برای یافتن سیارات قابل سکونت در نزدیک ترین منظومه ی ستاره ای به زمین بزودی صورت خواهد گرفت.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، گروهی بین المللی از دانشمندان در استرالیا و ایالات متحده آمریکا منظومه ستاره ای آلفا قنطورس را برای یافتن سیارات مشابه زمین که می توانند دارای حیات باشند، جستجو خواهند کرد.
منظومه آلفا قنطورس نزدیک ترین منظومه ستاره ای به زمین است و دارای دو ستاره مشابه خورشید با نامهای آلفا قنطورس A و B است و یک ستاره کوتوله سرخ هم دارد.
مأموریت "تولیمن"(Toliman) که نام آن از اسم باستانی این منظومه شمسی برداشته شده است سیارات بالقوه ای را جستجو خواهد نمود که به دور ستاره های آلفا قنطورس در گردشند.
تلسکوپ "تولیمن" که درحال ساخت است مقرر است در سال ۲۰۲۳ به مدار نزدیک زمین ارسال شود. این تلسکوپ به دنبال سیارات جدیدی خواهد گشت که در "کمربند حیات" قرار دارند. جایی که دما برای تشکیل حیات مناسب می باشد.
"پیتر توتیل"(Peter Tuthill) رهبر این برنامه از دانشگاه سیدنی می گوید: اگر ما می خواهیم حیاتی که می شناسیم را جستجو نماییم "کمربند حیات" مکان مناسبی است و در آن سیاراتی دارای آب مایع یافت می شوند. این سیارات نه آنقدر سرد هستند که شبیه یک توپ یخی باشند و نه آنقدر داغ هستند که همه ی آب آنها تبخیر شود.
او اضافه کرد: ما می دانیم که حیات دست کم یک مرتبه در سیاره ای شبیه به زمین و به دور ستاره ای مشابه خورشید شکل گرفته است و ما می خواهیم نمونه های مشابه دیگری را پیدا نماییم. سیگنال هایی که سیارات منتشر می کنند نسبت به سیگنال ستاره ها خیلی کم نورتر است.
او اضافه کرد: به رغم کشف مکرر سیارات فراخورشیدی در نزدیکی ستاره های خورشید مانند، ما نمی دانیم که آیا سیاره شبیه به زمینی وجود دارد یا خیر.
دانشمندان این مأموریت پیش از این هم یک سیاره بالقوه که به دور ستاره آلفا قنطورس A می گردد، یافته بودند اما وجود آن به صورت قطعی تایید نشده است.
توتیل می گوید: آلفا قنطورس که در فاصله ی ۴.۳۷ سال نوری از خورشید قرار دارد مکانی بدیهی برای سفرهای بین ستاره ای آینده است.
با این وجود برای این کار پیشرفتی بزرگ در فناوری نیاز است. سریع ترین کاوشگرها برای انجام این سفر به ۱۰۰ هزار سال زمان نیاز دارند.
در این مأموریت دانشمندان آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا با دانشمندان سیدنی همکاری می کنند. به نقل از "توتیل" این پروژه می تواند بزرگ ترین تلسکوپ فضایی با بودجه خصوصی باشد.
منبع:

1400/08/28
22:47:00
5.0 / 5
1275
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد