انتشار تصویر آزمایش موتورهای استارشیپ SN20

انتشار تصویر آزمایش موتورهای استارشیپ SN20

موشک ˮاستارشیپ SN۲۰ˮ نخستین نمونه اولیه موشک بزرگ ˮاستارشیپˮ ساخته شرکت ˮاسپیس ایکسˮ خواهد بود که به مدار زمین سفر خواهد نمود و سه روز پیش اولین آزمایش اشتعال هر شش موتور آن انجام پذیرفت.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، جدیدترین نمونه اولیه موشک "استارشیپ" ساخته شرکت "اسپیس ایکس"، شش موتور رپتور خویش را چند روز قبل روشن و آزمایش کرد و الان عکسی خیره کننده از این لحظه انتشار یافته است.
این عکس جدید از لحظه اشتعال موشک جدید "استارشیپ SN۲۰"، نشان دهنده نخستین نسخه از نمونه های اولیه براق و نقره ای "استارشیپ" است که برای پرتاب به مدار طراحی شده است.
در این عکس شاهد لحظه اشتعال شش موتور رپتور "استارشیپ" روی یک ایستگاه آزمایشی هستیم که دود حاصل از آن به خوبی نمایان است. این در شرایطی است که یک موشک دیگر که نمونه اولیه تقویت کننده "سوپر هوی" است در همان نزدیکی بیکار ایستاده است.
شرکت "اسپیس ایکس" موشک "استارشیپ SN۲۰" را در روز جمعه ۱۲ نوامبر در تاسیسات "استاربیس"(Starbase) در نزدیکی دهکده بوکا چیکا در جنوب تگزاس آزمایش کرد. این آزمایش مختصر و مفید بود و فقط چند ثانیه در حالتی معروف به "آتش ثابت" برای مشاهده عملکرد موتورها همزمان با هم انجام شد.
این نخستین آزمایش این شرکت بود که طی آن هر شش موتور رپتور "استارشیپ" را به صورت همزمان روشن می کرد. آزمایش های قبلی "SN۲۰" تنها با اشتعال دو موتور انجام شده بود و پرتاب های زیرمداری نمونه های اولیه قبلی هم با سه موتور انجام شده بود.


"ایلان ماسک" مدیر عامل "اسپیس ایکس" روز جمعه اندکی بعد از انجام این آزمایش در توییتر نوشت: یک آزمایش آتش ثابت خوب با هر شش موتور!
شرکت "اسپیس ایکس" به شدت درحال توسعه موشک "استارشیپ" و تقویت کننده بزرگ "سوپر هوی"(Super Heavy) برای پرتاب انسان و محموله ها به ماه و مریخ است. این سیستم پرتابی بگونه ای طراحی شده است که کاملاً قابل استفاده مجدد باشد و شامل یک تقویت کننده "سوپر هوی" بعنوان مرحله نخست موشک و یک "استارشیپ" ۵۰ متری در بالای آن است.
هنگامی که این دو در کنار هم قرار می گیرند(کاری که "اسپیس ایکس" برای نخستین بار در ماه آگوست انجام داد) بلندترین موشک تاریخ را با ارتفاع ۱۲۰ متر می سازند. گفتنی است که بلندترین موشک دنیا تابحال موشک "ساترن V" ناسا با ۱۱۰ متر ارتفاع بوده است.
ناسا موشک "استارشیپ" را برای ارسال فضانوردان و محموله ها به کره ماه بعنوان بخشی از برنامه "آرتمیس" برگزیده است. "اسپیس ایکس" همینطور می خواهد از این موشک برای پروازهای سرنشین دار خود به ماه استفاده نماید و سپس سفر به مریخ را هدف قرار داده است.
اما ابتدا "استارشیپ" باید به مدار زمین برسد و این مأموریت "SN۲۰" است.
پرتاب های آزمایشی قبلی "استارشیپ" امسال برای رسیدن به حداکثر ارتفاع ۱۰ کیلومتری پیش از بازگشت به زمین در نظر گرفته شده بودند که گاهی اوقات نتایج نامطلوبی همچون انفجار را به دنبال داشته است. موشک "استارشیپ SN۲۰" برای رسیدن به مدار زمین طراحی شده است و باید بسیار بالاتر از ۱۰۰ کیلومتر مرز فضا پرواز کند.
"اسپیس ایکس" در ماه مه طرح خویش را برای نخستین پرواز مداری "استارشیپ" ارائه نمود. این پرواز با تقویت کننده "سوپر هوی ۴" برای تحویل "استارشیپ" به مدار و سپس فرود در خلیج مکزیک صورت خواهد گرفت. "استارشیپ" هم بعد از رسیدن به مدار زمین، یک دور به دور زمین می چرخد، سپس حدود ۹۰ دقیقه بعد از بلند شدن، بر فراز اقیانوس آرام در نزدیکی هاوایی به زمین باز می گردد.
"اسپیس ایکس" و "ایلان ماسک" گفته اند که این پرواز آزمایشی مداری امکان دارد طی هفته ها یا ماههای آینده صورت گیرد، اما زمان دقیق آن مشخص نمی باشد، چونکه اداره هوانوردی فدرال هنوز درحال ارزیابی زیست محیطی تاسیسات "استاربیس" است.
منبع:

1400/08/25
10:27:42
5.0 / 5
1238
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد