چشم انداز باشکوه یک باقی مانده ابرنواختر

چشم انداز باشکوه یک باقی مانده ابرنواختر

به گزارش گروه هوش مصنوعی ناسا به تازگی در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری زیبا از باقی مانده ابرنواختر ˮذات الکرسی آˮ منتشر نموده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، ناسا با انتشار این تصویر رنگارنگ نوشت: یک زیبابین رنگی. ذات الکرسی آ(Cassiopeia A) در این تصویر ترکیبی که حاصل تصاویر ثبت شده توسط سه رصدخانه است بسیار باشکوه به نظر می آید.
این باقی مانده ابرنواختر ۳۰۰ ساله که در اثر انفجار ابرنواختر یک ستاره عظیم بوجود آمده است، در فاصله ۱۱ هزار سال نوری از زمین قرار دارد.
رنگ های مختلف قابل مشاهده در این تصویر نشان دهنده اطلاعات و جزئیات ثبت شده هر یک از رصدخانه ها است. این اطلاعات یک دید جامع از ذات الکرسی آ در اختیار ستاره شناسان قرار می دهد. برای مثال رنگ قرمز، داده ثبت شده در طیف فروسرخ تلسکوپ فضایی اسپیتزر از گرد و غبار گرم پوسته بیرونی آن با دمای حدود ۱۰ درجه سانتیگراد(۵۰ درجه فارنهایت) را نشان داده است.
رنگ زرد هم نشان دهنده داده های نوری ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی هابل از ساختار رشته ای ظریف گازهای گرم آن در دمای حدود ۱۰ هزار درجه سانتیگراد است.
رنگ سبز و آبی هم نشان دهنده داده های پرتو ایکس ثبت شده تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا از گازهای داغ آن با دمای حدود ۱۰ میلیون درجه سانتیگراد است. این گاز داغ احتمالاً زمانی که مواد خارج شده از ابرنواختر با سرعت ۱۰ میلیون مایل در ساعت به گاز و گرد و غبار محیط برخورد کرده بودند بوجود آمده است.
بررسی و مقایسه این تصاویر می‎تواند به ستاره شناسان در درک و شناسایی این مورد که آیا بیشتر غبار باقی مانده ابرنواختر از یک ستاره عظیم و قبل از منفجرشدن آن یا از انفجار ابرنواختری به سرعت درحال گسترش به وجود آمده است، کمک نماید.1400/05/12
12:57:36
5.0 / 5
1210
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد