بدون اسكار یا رد زخم؛

عصاره ای از پرده آمنیون جنین برای درمان زخمهای مزمن تولید شد

عصاره ای از پرده آمنیون جنین برای درمان زخمهای مزمن تولید شد

محققان کشور موفق به تولید عصاره ای از پرده آمنیون جنین شدند تا بتوان به واسطه آن بهبود زخم های مزمن دیابتی را بدون جا گذاشتن اسکار یا رد زخم درمان کرد.دکتر مرضیه ابراهیمی عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان و مجری طرح «تولید عصاره آمنیون برای درمان زخم پای دیابتی» در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در دوره جنینی پرده آمنیوتیک جنین را در بر می گیرد، عنوان کرد: سلول های تشکیل دهنده این غشا زیستی، ترکیباتی را ترشح می کنند که سبب التیام زخم در کوتاه ترین زمان ممکن می شود.
ابراهیمی اظهار داشت: از ۱۰۰ سال قبل پرده آمنیون بعنوان یک پانسمان زیستی برای التیام زخم های وسیع همچون سوختگی ها استفاده می شود. با این وجود استفاده از آن به طور عمومی با مشکلاتی مواجه می باشد.
وی افزود: بر این اساس طی چندین سال تحقیقات علمی، عصاره آمنیون را از این غشا زیستی تولید کردیم. ابتدا آنرا برای التیام زخم های قرنیه مورد استفاده قرار دادیم که نتیجه بخش بود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان اظهار داشت: این عصاره در ترمیم زخم منجر به بهبود زخم بدون برجای گذاشتن اسکار یا به اصطلاح رد زخم می شود.
ابراهیمی اضافه کرد: در فاز یک کارآزمایی بالینی این پروژه، تعدادی بیمار مبتلا به زخم پای دیابتی درجه دو را انتخاب و مبادرت به درمان آنها با عصاره آمنیون کردیم و نتایج جالب توجهی به دست آمد. در واقع استفاده از این قطره بی خطر بود و همینطور سبب ترمیم زخم هایی شد که برای ماه ها هیچ درمان یا پانسمانی سبب بهبودی آنها نشده بود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان اظهار داشت: با وجود این که این پرده جنینی را به عصاره تبدیل کردیم همان خاصیت درمان کنندگی زخم ها را داشت و می تواند یک زخم پای دیابتی را طی یک هفته تا ۱۰ روز بهبود ببخشد.
وی با اشاره به اینکه حالا این محصول برای تولید انبوه احتیاج به سرمایه گذار دارد، گفت امید داریم که با حمایت درست، بتوانیم این محصول را بعد از دریافت مجوزهای لازم در دسترس عموم قرار دهیم.
وی تصریح کرد: به علت اثبات تأثیر پرده امنیون جنین در زخم ها، میتوان این عصاره را به صورت انبوه و به صورت وسیع به تولید رساند.
به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، این طرح توسط دکتر مرضیه ابراهیمی، دکتر مهین جمشیدی ماکیانی، محمد عظیمی الموتی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی ایران، انجام گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله علمی پژوهشی دیابت و متابولیسم ایران به چاپ رسیده است، نشان داد، چهار هفته بعد از آغاز درمان، زخم ها با عنایت به مساحتشان، ۹۲ تا ۹۸ درصد و بعد از گذشت شش هفته از آغاز درمان تمام زخم ها به صورت کامل التیام یافتند.


منبع:

1400/04/27
11:18:29
5.0 / 5
999
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد