یك نابینا به لطف نوعی ژن درمانی جدید بینا شد

یك نابینا به لطف نوعی ژن درمانی جدید بینا شد

گروه هوش مصنوعی: دانشمندان در یک روش ژن درمانی جدید با بهره گیری از جلبک ها و میکروب ها سلول های حساس به نور ایجاد کردند که توانست بینایی را به یک مرد نابینا بازگرداند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، برمبنای مطالعه تازه انتشار یافته در مجله Nature Medicine، تعدادی از محققان با بهره گیری از نوع جدیدی از ژن درمانی، بینایی جزئی را به یک مرد نابینا بازگرداندند.
این یک نقطه عطف مهم برای یک درمان مبتنی بر ژن است که می تواند بطور موثری حالت کوری و نابینایی تقریباً کامل را معکوس کند. این روش شامل تزریق در چشم بیماران و سپس فعال سازی ژن ها با عینک های تولید کننده نور است.
"بوتوند روسکا" مدیر و بنیانگذار انستیتوی چشم پزشکی مولکولی و بالینی در بازل سویس اظهار داشت: این یافته ها این مفهوم را اثبات می کند که استفاده از روش درمانی اپتوژنتیک برای بازگرداندن نسبی بینایی امکان پذیر است.
طبق گفته پژوهشگران این روش ژنتیکی جدید به جایگزینی سلول های لطمه دیده یا از دست رفته شبکیه در افراد نابینا کمک می نماید.
یک دانشمند علوم اعصاب به نام "ایهود ایساکوف" از دانشگاه "کالیفرنیا برکلی" که در این مطالعه مشارکت نداشته است، می گوید: برای نخستین بار مشاهده می نماییم که چنین روشی کار می کند. حتی اگر فقط در یک بیمار و برای یک چشم باشد، هیجان انگیز است.
گزارش نیویورک تایمز در مورد این مطالعه می گوید، بااینکه این یک کشف جذاب است، اما به ترمیم کامل بینایی نزدیک نیست.
این درمان نتیجه یک آزمایش بالینی متمرکز بر درمان یک بیمار مبتلا به "رتینیت پیگمنتوزا" است که مجموعه ای از اختلالات بینایی نادر و ارثی است که می تواند منجر به از کار افتادگی و مرگ سلول های شبکیه شود.
بعد از اجرای این ژن درمانی جدید، شرکت کنندگان در کارآزمایی بالینی ترمیم قابل توجه بینایی را تجربه کردند.
یک چشم پزشک به نام "خوزه آلن ساهل" از سوربن پاریس و دانشگاه پیتزبورگ می گوید: بدیهی است که این اختتام راه نیست، اما یک نقطه عطف مهم می باشد. "ساهل" و دانشمندان دیگر برای دهه ها به دنبال درمان انواع وراثتی نابینایی بوده اند؛ اختلالاتی که پروتئین های اساسی لازم برای بینایی را از بین می برد.
بطور معمول وقتی نور به چشم انسان وارد می شود، بوسیله سلول های گیرنده نور دریافت می شود و سپس یک سیگنال الکتریکی را به همسایگان خود معروف به سلول های گانگلیونی منتقل می کند تا خاصیت های قابل توجهی مانند حرکت را بوسیله عصب بینایی به مغز گزارش دهد. مطالعات قبلی نیز موفقیت هایی در بازگرداندن بینایی با بهره گیری از درمان ژنتیکی داشته اند، اما این موفقیت برای سایر اختلالات بوده است.
در اوایل آوریل یک بیمار مبتلا به صورتی نابینایی ژنتیکی از دوران کودکی به نام "LCA" که بر شبکیه چشم تأثیر می گذارد، بعد از فقط یک دفعه تزریق مستقیم RNA درمانی آزمایشی به چشم، بینایی وی بصورت جزئی بازگشت.
"آرتور وی سیدسیان" محقق این مطالعه و استاد چشم پزشکی اظهار داشت: نتایج ما معیار جدیدی از پیشرفت های بیولوژیکی در مورد درمان "LCA" است.
نتایج این مطالعه جدید به دانشمندان اطمینان می دهد که می توانند بینایی را برای افرادی که از اختلالات دیگری رنج می برند، درمان کنند. اما برخلاف "LCA"، سایر اشکال نابینایی موجب می شود که بیماران از میان رفتن کامل گیرنده های نوری خودرا تجربه کنند.
"ساهل" می گوید: وقتی سلول ها از بین بروند، نمی توان نقص ژن را ترمیم کرد. در سطحی عمیق تر، این روش جدید درمانی برای تبدیل سلول های گانگلیونی به سلول های گیرنده نور جدید، برخلاف عدم توانایی در جذب نور به شکل اولیه کار می کند.
گفتنی است که پژوهشگران از پروتئین های تولید شده از جلبک ها و میکروب ها برای تبدیل هر سلول عصبی به یک ماده بیولوژیکی حساس به نور بهره برده اند.
این یک گام بسیار بزرگ در جهت درمان اختلالات بینایی است که موجب کوری و نابینایی می شوند. این روش یک درمان قطعی برای نابینایی نیست، اما این درمان جدید مبتنی بر ژن یک امیدواری جدید در مبارزه مقابل نابینایی است.
منبع:

1400/03/05
11:16:27
5.0 / 5
1017
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد