محققان كشور بررسی كردند؛

تاثیر مثبت لیزر كم توان بر سلول های بنیادی فولیكول مو

تاثیر مثبت لیزر كم توان بر سلول های بنیادی فولیكول مو

محققان کشور طی تحقیقاتی نشان دادند که استفاده از لیزر کم توان بر سلول های بنیادی فولیکول مو می تواند بقا و تکثیر این سلول ها را افزایش دهد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، امروزه برای درمان ریزش مو از لیزرهای کم توان استفاده می نمایند تا تکثیر سلولی را بالا برند. لیزرهای کم توان، لیزرهایی هستند که اثر حرارتی بر روی بافت نمی گذارند و با تحریک نوری سلول، سبب واکنش های نوری در بافت می شوند.
با توجه به تأثیری که این نوع لیزر بر سلول ها دارد، استفاده از لیزرهای کم توان در سلول های بنیادی فولیکول هم امکان دارد سبب افزایش بقا و تکثیر این سلول ها شود. بنابراین پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، با انجام مطالعه ای اثر لیزر کم توان را بر سلول های بنیادی فولیکول مو بررسی کردند. سلول های بنیادی فولیکول مو در سلول درمانی و کاشت مو اهمیت زیادی دارند.
برای انجام این مطالعه فولیکول های مو از ناحیه پس سری یک نفر داوطلب برداشته شد و در آزمایشگاه سلول های بنیادی از فولیکول مو جدا سازی شدند. سپس سلول های بنیادی جدا شده و کشت داده شده، در معرض لیزر با طول موج ۶۸۵ نانومتر و انرژی های یک تا ۲۰ ژول بر سانتی متر مربع قرار گرفتند و میزان تکثیر و بقای آنها اندازه گیری شد.
یافته های این مطالعه حاکی از این بود که بالاترین میزان بقا و افزایش تکثیر سلول های بنیادی فولیکول مو در زمان استفاده از لیزر کم توان با دوز پنج ژول بر سانتی متر مربع مشاهده می شود.
همچنین در محدوده انرژی پنج ژول بر سانتی متر مربع، افزایش چشمگیر تولید رادیکال های آزاد اکسیژن هم مشاهده شد. رادیکال های آزاد اکسیژن می توانند سیگنال های سلولی مختلف را فعال کنند.
نتایج به دست آمده از این مطالعه می تواند گامی مؤثر در جهت بهبود روش های سلول درمانی محسوب شود. با آگاهی از مکانیسم سلولی و مولکولی تاثیر لیزر کم توان میتوان به روش بهتر درمانی بخصوص در کاشت مو و رویش فولیکول مو دست یافت.
در انجام این پژوهش مینا سادات نادری، سید مهدی طبایی، محمدحسن سهیلی فر و مجید پرنور؛ پژوهشگران مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی، پژوهشکده یارا جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه فروردین ماه سالجاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «ارزیابی تاثیر تابش لیزر کم توان بر بقا و تولید رادیکال های آزاد اکسیژن در سلول های بنیادی فولیکول موی انسانی» در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انتشار یافته است.


منبع:

1400/01/25
12:43:16
5.0 / 5
990
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد