با رصد واكنش غیرمنتظره سلولی؛

محققان ایرانی دلیل سختی درمان مبتلایان به كرونا را كشف كردند

محققان ایرانی دلیل سختی درمان مبتلایان به كرونا را كشف كردند

گروه هوش مصنوعی: تعدادی از محققان با همکاری دو پژوهشگر ایرانی یک واکنش غیر منتظره در سلول های ریه مبتلا به کووید19 ردیابی کردند که دلیل سختی درمان شدن بیماری را توضیح می دهد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ساینس دیلی، مجید کاظمیان و بهداد افضی دو پژوهشگر ایرانی همراه تعدادی از محققان بین المللی متوجه شده اند یک مسیر بیوشیمیایی بعنوان «سیستم کمپلمان ایمنی» ( immune complement system)به وسیله ویروس در سلول های ریه فعال می شود و احتمالاً این مسیر دلیل سختی درمان کووید ۱۹ را توضیح می دهد.
این تحقیق در ژورنال «ساینس ایمونولوژی» منتشرشده است.
محققان معتقدند ترکیب داروهای آنتی ویروسی با داروهایی که این مسیر را مسدود می کنند، احتمالاً در درمان بیماری تأثیرگذار است. آنها با بهره گیری از یک مدل ویترو و سلول های ریه انسان تحقیقاتی انجام دادند و متوجه شدند داروی رمدسیویر در ترکیب با «روکسولیتینیب» (Ruxolitinib)این واکنش را می بندد.
این در حالی است که شواهد آزمایش های جدید نشان میدهد استفاده از «روکسولیتینیب» به تنهایی برای درمان کووید ۱۹ تأثیرگذار نبوده است.
به گفته مجید کاظمیان استادیار دپارتمان علوم رایانشی و بیوشیمی در دانشگاه پردو، پژوهشگران برای شناسایی داروهای تأثیرگذار بیش از ۱۶۰۰ داروی تأیید شده توسط سازمان غذا و دارو آمریکا را بررسی کردند.
طی چند سال اخیر پژوهشگران متوجه شده اند سیستم کمپلمان نه فقط در جریان خون بلکه درون سلول ها کار می کند.
تحقیق جدید نشان داد این واکنش در سلول های ساختارهای کوچک ریه به نام کیسه های هوایی ریه (آلوئول) ایجاد می شود.
او در این زمینه می افزاید: مشاهده کردیم که عفونت ویروس کرونای در این سلول های ریه از مسیری غیر منتظره به واکنش سامانه فعال شده، منجر می شود. این مساله برای ما غیر منتظره بود برای اینکه به فعال شدن این سیستم درون سلول ها یا حداقل داخل سلول های ریه فکر نمی کردیم.
کلودیا کمپر محقق ارشد این پژوهش می گوید: سیستم کمپلمان بعنوان یک سامانه نگهبان میزبان را در مقابل عفونت های ناشی از باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها حفاظت می کند. انتظار نمی رفت این سیستم در وضعیت عفونت ناشی از ویروس کرونا در مقابل میزبان قرار گیرد و در التهاب مخرب بافت که در موارد شدید کووید ۱۹ اتفاق می افتد، نقش داشته باشد.
بهداد افضلی دیگر پژوهشگر این تحقیق می گوید: این یافته ها شواهدی مهم فراهم می کنند که نشان میدهد نه فقط ژن های در رابطه با سیستم کمپلمان ایمنی از با اهمیت ترین مسیرهای تحت تأثیر ویروس کرونا در سلول های آلوده هستند، بلکه فعالیت این سیستم درون سلول های اپیتلیال ریه که عفونت در آن به وجود آمده رخ می دهد.


منبع:

1400/01/22
13:50:11
5.0 / 5
1071
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد