یک قدم نزدیک تر به تولید چمن های مقاوم به خشکی در ایران

یک قدم نزدیک تر به تولید چمن های مقاوم به خشکی در ایران

به گزارش گروه هوش مصنوعی، مطالعه ژنتیکی خصوصیت های در رابطه با دیرزیستی، برگشت پذیری بعد از خشکی و خواب تابستانه در فسکیوی بلند عنوان طرحی است که محمد هادی طالب صغادی در چارچوب رساله دکتری به ثبت رسانده است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از بنیاد ملی علم ایران (INSF)، مشکلات پوشش گیاهی و محیط زیست همواره از دغدغه های محققان بوده است و طرح های مختلفی در این حوزه به بنیاد ملی علم ایران هم ارسال شده است. بر همین اساس، بنیاد ملی علم ایران هم از طرح های دارای اولویت در این حوزه، حمایت کرده است.
«مطالعه ژنتیکی خصوصیت های در رابطه با دیرزیستی، برگشت پذیری بعد از خشکی و خواب تابستانه در فسکیوی بلند» یکی از همین طرح هاست که محمد هادی طالب صغادی در چارچوب رساله دکتری و با راهنمایی محمدمهدی مجیدی در بنیاد ملی علم ایران به ثبت رسانده و از حمایت های این نهاد در انجام طرح بهره برده است.
طالب صغادی که مدرک دکتری تخصصی خویش را در رشته زراعت و اصلاح نباتات - اصلاح نباتات - ژنتیک بیومتری دانشگاه صنعتی اصفهان دریافت کرده است، در رابطه با علت انجام این طرح اظهار داشت: ایران به علت تغییرات اقلیم و روند گرم شدن کلی زمین، نسبت به سالهای گذشته، بیشتر گرفتار خشکسالی های پی در پی می شود و پوشش های گیاهی قدیمی به علت گرم شدن آب و هوا و کمبود منابع آبی دیگر توانایی پاسخ گویی به نیازهای مختلف را ندارند. ازاین رو احتیاج به اصلاح ارقام جدیدی است که در عین گرم شدن هوا و خشکسالی های پیش رو بتوانند عملکرد خویش را حفظ نموده و دارای کارایی بالاتری نسبت به ارقام قبلی باشند.
وی افزود: امروزه استفاده از گیاهانی که در عین مقاومت به انواع تنش ها دارای کاربردهای گوناگونی باشند در دنیا بسیار رواج یافته است. بدین منظور اصلاح گیاهان علوفه ای-چمنی که دارای کاربردهای وسیعی نظیر سازگاری با دامنه وسیعی از شرایط آب و هوا و خاک، عملکرد خوب علوفه، سهولت در استفاده از علوفه، فصل طولانی چرا، زیباسازی فضاهای شهری، تحمل خشکی، مقاومت در مقابل خیلی از بیماری ها و همچون حشرات مضر، تولید بذر مطلوب و محافظت از خاک بسیار ضروری می باشد.
این محقق و پژوهشگر در ادامه بیان نمود: با استفاده از روش های اصلاح نباتات در این گیاهان میتوان ارقامی را تولید کرد که خیلی از نیازهای امروز ایران را برطرف کند. یکی از گراس هایی که قابلیت زیادی برای اصلاح دارد گیاه فستوکاست که در عین حفظ عملکرد بالا در تمام سال برای چرای دام، زیباسازی فضاهای شهری و حفظ پوشش گیاهی مراتع بسیار کاربردی است. باوجود اینکه، این گیاه بومی و سازگار با شرایط آب و هوایی ایران بوده ولی تابحال کارهای اصلاحی و ژنتیکی در این گیاه صورت نگرفته است.
وی خاطرنشان کرد: همینطور به علت آنکه بذور چمن برای زیباسازی فضاهای شهری از خارج از کشور تهیه می شود؛ میتوان با اصلاح این گیاه هزینه های سرسام آور برای تهیه آن در داخل کشور را کاهش داده و حتی مبادرت به صادرات آن به کشورهای مشابه با آب و هوای ایران هم کرد. همینطور این گیاه دارای قابلیت پوشش دهی بسیار عالی برای مراتع ضعیف، خشک و حتی رو به تخریب کشورمان را دارد.
طالب صغادی در ادامه بیان نمود: با استفاده از نتایج این تحقیق، ارقامی شناسایی و ارائه شد که دارای قابلیت تحمل تنش خشکی بالایی هستند و ارقام علوفه ای شناسایی شده، مناسب برای کشت و تولید علوفه هستند و میتوان از این گیاه تا هفت سال علوفه در سه کشت برداشت کرد. همینطور میتوان از ارقام مقاوم این گیاه برای کشت در مراتع گیاهی هم استفاده نمود.
وی در انتها تصریح کرد: یکی از محاسن انجام این طرح، این بود که داده ها و ارقام از قبل تهیه شده بود که تا حد زیادی به پیشبرد اهداف طرح کمک کرد اما مشقت ها و سختی های انجام کار میدانی همچنان وجود داشت و فرآیند آزمایش را سخت می کرد با این وجود به نتایج جالبی در این تحقیقات دست یافتیم و چمن هایی را پیدا کردیم که مقاوم به خشکی بوده و عملکرد علوفه ای هم داشتند.


منبع:

1402/08/06
14:28:58
5.0 / 5
358
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد