فضاپیمای سایکی ناسا پرتاب شد

فضاپیمای سایکی ناسا پرتاب شد

گروه هوش مصنوعی: فضاپیمای «سایکی» ناسا که مقرر است یک سیارک فلزی هم نام خودرا بررسی کند، پرتاب شد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای «سایکی»(Psyche) ناسا روز ۱۳ اکتبر از سکوی پرتاب۳۹A در «مرکز فضایی کندی»(KSC) پرتاب شد. سایکی برفراز یک موشک «فالکون هوی»(Falcon Heavy) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) بلند شد و لیستی از نخستین ها را برای ناسا و پرتاب گر خود به نمایش گذاشت.
بدون احتساب «تسلا رودستر»(Tesla Roadster) «ایلان ماسک»(Elon Musk) که در فوریه ۲۰۱۸ با نخستین پرواز آزمایشی فالکون هوی پرتاب شد، سایکی نخستین مأموریت رسمی بین سیاره ای این موشک است. همچنین، این نخستین مأموریت ناسا است که بر فراز موشک فالکون هوی پرتاب می شود.
پرتاب در ساعت ۱۰: ۱۹ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی انجام شد. موشک همه ۲۷ موتور «مرلین» مرحله اول خویش را که تا پنج میلیون پوند نیروی رانش هنگام بلند شدن تولید می کنند، مشتعل کرد و سایکی را به آسمان برد تا سفر ۳.۵ میلیارد کیلومتری خویش را به سمت هم نام آسمانی خود آغاز کند. مقصد این مأموریت، سیارک فلزی عجیب «سایکی ۱۶»(۱۶ Psyche) در کمربند اصلی سیارک ها بین مریخ و مشتری است.
تقویت کننده های جانبی فالکون هوی درست کمتر از ۲.۵ دقیقه بعد از پرتاب، موتورهای خویش را قطع کردند، از صحنه مرکزی جدا شدند و برای فرود هم زمان به سواحل فلوریدا بازگشتند.
تقویت کننده هسته فالکون هوی حدودا چهار دقیقه بعد از بلند شدن، موتورهای مرحله اول خویش را خاموش کرد و از مرحله دوم موشک که وظیفه حمل سایکی را تا پایان مسیر بر عهده داشت، جدا شد.
به جای کوشش برای فرود آوردن تقویت کننده هسته روی یکی از سکوهای فرود شناور بدون سرنشین اسپیس ایکس در اقیانوس اطلس، حداکثر سوخت برای اطمینان یافتن از رسیدن به مسیر اختصاص داده شد و هسته که قبلا هیچگاه پرواز نکرده بود، در اعماق دریا فرود آمد.
هشت دقیقه بعد از بلند شدن از زمین، تقویت کننده های جانبی فالکون هوی آغاز به پایین آمدن کردند. حدود ۱۵ ثانیه بعد، تقویت کننده ها در مناطق فرود ۱ و ۲ اسپیس ایکس، چندین مایل پایین تر از سکوی پرتاب ۳۹A فرود آمدند.
سایکی چهارمین پرتاب را برای هر یک از تقویت کننده های جانبی نشان داد که به منظور پرواز کردن در مأموریت های آتی فالکون هوی بازسازی خواهند شد. یکی از این پروازها در بین لیستی از چندین قرارداد برای مأموریت های آتی ناسا قرار دارد. «تیم دان»(Tim Dunn) مدیر ارشد پرتاب در برنامه خدمات پرتاب ناسا طی یک کنفرانس مطبوعاتی قبل از پرتاب اظهار داشت که تقویت کننده های جانبی پرواز مأموریت سایکی، اواخر پاییز سال جاری در پرتاب وزارت دفاع آمریکا باردیگر استفاده خواهند شد و سپس باردیگر در سال ۲۰۲۴ برای پرتاب مأموریت «اروپا کلیپر»(Europa Clipper) ناسا با موشک فالکون هوی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
«جولیانا شیمن»(Julianna Scheiman) مدیر مأموریت های ماهواره ای غیرنظامی اسپیس ایکس، در جریان این نشست اظهار داشت: این آغاز مجموعه ای از مأموریت های علمی اعجاب انگیز است که ما برای فالکون هوی داریم.


سایکی حدود ۶۲.۵ دقیقه بعد از پرتاب، مطابق برنامه از مرحله بالایی فالکون هوی جدا شد. این فضاپیما حدود یک ساعت را صرف باز کردن و استقرار آرایه های خورشیدی بزرگ خود خواهد نمود که ۷۵ متر مربع را پوشش می دهند و روی هم به طول یک زمین تنیس می رسند.
همچنین، سایکی نخستین فضاپیمای بین سیاره ای ناسا به حساب می آید که به پیشرانه های اثر هال مجهز شده است. سیستم نیروی محرکه الکتریکی برای مهار کردن انرژی خورشیدی کاملا به توانایی آرایه های کاوشگر وابسته است.
سایکی در ابتدا قرار بود روز ۱۲ اکتبر پرتاب شود اما هوای بد همه چیز را یک روز به تعویق انداخت. این مأموریت قبلا گرفتار لغزش بسیار مهم تری در برنامه خود شده است چونکه در ابتدا قرار بود در اکتبر ۲۰۲۲ پرتاب شود اما ناسا به علت مشکلات نرم افزار پرواز فضاپیما، این طرح را رد کرد. با انتقال یافتن تاریخ به سال ۲۰۲۳، یک پنجره پرتاب دیگر برای سایکی در نظر گرفته شد که قرار بود در پنجم اکتبر باز شود اما در اواخر سپتامبر اعلام گردید که پرتاب یک هفته دیگر به تعویق خواهد افتاد.
در خلال آزمایش های صورت گرفته در «آزمایشگاه پیش رانش جت»(JPL) ناسا طی ماه گذشته، اپراتورهای مأموریت متوجه اختلافی در سیستم های کنترل حرارتی پیشرانه های گاز سرد سایکی شدند که تاخیر ۱۲ اکتبر را به همراه داشت.
«هنری استون»(Henry Stone) مدیر پروژه سایکی، در جلسه توجیهی روز چهارشنبه توضیح داد: ما طی چند هفته گذشته، برنامه ای را برای انجام دادن آزمایش های بیشتر روی قطعات یدکی آغاز کردیم و تشخیص دادیم که لازم است بعضی از تنظیمات را در پارامترهای پرواز تغییر دهیم.
گروه مأموریت با اطمینان از این تنظیمات جدید پارامتر پرواز، بر پرواز فضاپیما به سمت هدف نظارت خواهند کرد.
در ویدئوی زیر می توانید پرتاب فضاپیمای سایکی را ببینید.منبع:

1402/07/23
15:30:24
5.0 / 5
316
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد