پیشبینی ۷۰ درصد زلزله ها یک هفته پیش از وقوع توسط هوش مصنوعی

پیشبینی ۷۰ درصد زلزله ها یک هفته پیش از وقوع توسط هوش مصنوعی

به گزارش گروه هوش مصنوعی، دانشمندان در دانشگاه تگزاس موفق به ابداع مدلی از هوش مصنوعی شده اند که می تواند ۷۰ درصد زمین لرزه ها را یک هفته پیش از وقوع پیش بینی نماید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دقت بالا در پیشبینی زلزله ها همچنان یک چالش علمی کلیدی است و هوش مصنوعی بعنوان تکنیکی برای افزایش توانایی های ما در این حوزه حیاتی مورد بررسی قرار گرفته است، چون که هوش مصنوعی می تواند مجموعه داده های بزرگی از فعالیتهای لرزه ای را تحلیل و بررسی کند و الگوها یا ناهنجاری هایی را که امکان دارد از دید تحلیل گران انسانی پنهان بماند، شناسایی کند. ازاین رو الگوریتم های یادگیری ماشینی می توانند به پژوهشگران در درک بهتر الگوهای زلزله کمک کنند.
دقت بالا
امروزه بعضی از مدلهای هوش مصنوعی با بررسی خصوصیت های زمین شناسی و داده های لرزه ای قبلی برای پیشبینی زمین لرزه هایی با درجه احتمال بالا استفاده می شوند. این مدلها احتمال وقوع زمین لرزه در مناطق خاص را در یک دوره زمانی معین محاسبه می کنند. با این وجود، این پیشبینی ها معمولا دقیق نیستند.
خیلی مهم است که بدانیم پیشبینی زمین لرزه یک کار چالش برانگیز است، چونکه زمین لرزه ها ناشی از حرکت صفحات تکتونیکی(زمین ساخت صفحه ای) در اعماق پوسته زمین هستند؛ فرآیندی که متغیرها و عدم قطعیت ها را در خود دارد. باآنکه هوش مصنوعی می تواند به تحلیل و بررسی داده های در رابطه با زلزله و تقویت سیستم های اخطار اولیه کمک نماید، اما پیشبینی دقیق زمان، موقعیت و بزرگی یک زلزله هنوز یک فرایند دشوار است.
حالا این مسئله امکان دارد بزودی تغییر کند، چون که پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین(UT) یک الگوریتم هوش مصنوعی را ابداع و آزمایش کرده اند که ۷۰ درصد زمین لرزه ها را یک هفته پیش از وقوع به صورت دقیق پیشبینی می کند.
این آزمایش ها طی یک دوره هفت ماهه در چین انجام شد و امیدواری زیادی را ایجاد کرد که یک سیستم هوش مصنوعی قابل اعتماد برای پیشبینی زمین لرزه ها در نهایت می تواند در دسترس قرار گیرد.
سرگی فومل، استاد زمین شناسی در دانشگاه تگزاس در آستین و یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی می گوید: پیشبینی زمین لرزه یک آرزوی جاودان است. ما هنوز به پیشبینی آن در هیچ کجای دنیا نزدیک نشده ایم، اما آن چه به دست آورده ایم، به ما می گوید که آن چه فکر می کردیم مسئله ای غیر ممکن است، در اصل قابل دستیابی است.
این سیستم هوش مصنوعی جدید مکان ۱۴ زمین لرزه را در حدود ۲۰۰ مایلی محل وقوع واقعی آنها و شدت آنها را هم به صورت دقیق پیش بینی نمود. این سیستم تنها ۸ اخطار نادرست را نشان داد و فقط یک زلزله را از دست داد.
آماده شدن برای زلزله
الکساندروس ساویدیس، دانشمند پژوهشی ارشد برنامه شبکه لرزه شناسی تگزاس(TexNet) که شبکه لرزه نگاری این ایالت را هدایت می کند، اظهار داشت: شما زلزله هایی را که در راه هستند، نمی بینید. زلزله تنها چند میلی ثانیه پیش از وقوع برای ما هویدا می شود و تنها چیزی که می توانیم کنترل نماییم، اینست که چقدر برای آمدن آن آماده شده باشیم.
وی ادامه داد: حالا حصول نتیجه ۷۰ درصدی در پیشبینی زلزله ها یک دستاورد بزرگ است و می تواند به به حداقل رساندن خسارات اقتصادی و انسانی کمک نماید و این پتانسیل را دارد که به صورت قابل ملاحظه ای آمادگی در مقابل زلزله را در سراسر دنیا بهبود بخشد.
پژوهشگران حالا می خواهند مدل خویش را در مناطقی با فعالیت لرزه ای قوی مانند کالیفرنیا، ایتالیا، ژاپن، یونان، ترکیه و تگزاس آزمایش نمایند. آموزش بر روی این داده ها به این مدل اجازه می دهد تا نرخ دقت پیشبینی تاریخ خویش را بهبود بخشد و تخمین مکان خویش را به فاصله چند ده کیلومتری از مرکز واقعی زلزله محدود کند.
این هوش مصنوعی در گام بعدی با استفاده از داده های TexNet که اطلاعات بیشتر از ۳۰۰ ایستگاه لرزه نگاری و بیشتر از ۶ سال سوابق مداوم را گردآوری کرده است، آزمایش خواهد شد.
منبع:

1402/07/17
11:59:55
5.0 / 5
342
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد