برنده نوبل فیزیك ۲۰۲۳:

دخترم خبر برنده شدن مرا در گوگل دید!

دخترم خبر برنده شدن مرا در گوگل دید!

به گزارش گروه هوش مصنوعی، «پیر آگوستینی» از برندگان نوبل فیزیک 2023 در مصاحبه با «آدام اسمیت» اظهار داشت: از این مساله خبر نداشته تا اینکه دخترش خبر برنده شدن او را در گوگل دیده و سپس با او تماس گرفته است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نوبل پرایز، «پیر آگوستینی»(Pierre Agostini) از برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۳ در مصاحبه با «آدام اسمیت»(Adam Smith) از وب سایت «نوبل پرایز»(Nobel Prize) اظهار داشت که دخترش خبر برنده شدن او را در گوگل دیده و به او آگاهی داده است. آگوستینی در این گفتگو که با کمک «دون لارزلره»(Dawn Larzelere) در «دانشگاه ایالتی اوهایو» برقرار شد، از تعجب خود در مورد دریافت جایزه نوبل صحبت کرد و نخستین افکار خودرا هنگام شنیدن خبر به یاد آورد.
لارزلره: اسمیت پشت خط هستی؟
اسمیت: بله
لارزلره: پیر پشت خط هستی؟
آگوستینی: بله
لارزلره: عالی است. من شما دو نفر را به هم وصل کردم.
آگوستینی: بسیار خوب
اسمیت: تبریک های بسیار مرا برای برنده شدن جایزه نوبل بپذیرید.
آگوستینی: سپاسگزارم، بسیار سپاسگزارم
اسمیت: شما در فرانسه هستید. بنابراین، فکر می کنم که آنها تلاش کردند، اما نتوانستند با شما تماس بگیرند تا خبر را به شما بدهند. پس چگونه خبر دریافت جایزه را شنیدید؟
آگوستینی: خیلی ساده. دخترم با من تماس گرفت و پرسید: «این خبر درست است؟ من آنرا در گوگل می بینم.» بنابراین، من نمی دانستم واقعا باید چه انتظاری داشته باشم. فکر کردم که اشتباه شده، اما ظاهرا این طور نیست.
اسمیت: بنظر می رسد اصلا این طور نیست.
آگوستینی: بسیار خوشحالم که این را می شنوم.
اسمیت: این پاسخ خیلی رسمی است. وقتی متوجه شدید که این خبر درست است، چه کار کردید؟
آگوستینی: به دور شدن از تلفن فکر کردم. (می خندد)
اسمیت: (می خند)
آگوستینی: اما حدس می زنم که نمی توانم این کار را بطور کامل انجام دهم.
اسمیت: برای ما خوب است که شما این کار را نمی کنید، اما من این فکر را درک می کنم؛ برای اینکه شما حالا تقاضاهای زیادی را برای حرف زدن دارید. به غیر از اینکه می خواهید پنهان شوید، چه چیزی شما را به فکر کردن وامی دارد؟
آگوستینی: خوب، این موجب می شود فکر کنم که دلیلهای کمیته نوبل مبهم هستند و دلیل اینکه چرا آنها حالا این نوع پژوهش را انتخاب نموده اند، نوعی راز است؛ اما از طرف دیگر می گویم چونکه نه؟ بعد از همه (من انتخاب شدم). برای من زمان زیادی است. حدود ۲۰ سال از زمانی که آزمایش را انجام دادیم، می گذرد؛ اما بهتر از هیچ گاه نرسیدن است.
اسمیت: در سال ۲۰۰۱ وقتی نخستین قطار پالس های نوری اتوثانیه را تولید کردید، آیا می دانستید این همان پژوهشی است که شاید روزی بتواند جایزه نوبل را دریافت کند؟
آگوستینی: یک نوع رقابت بین گروه حاضر در کمون «ساکلی»(Saclay) و «هارم گیرت مولر»(Harm-Geert Muller) همکار ما در آمستردام وجود داشت. بنابراین، یک رقابت بین ما و دو نفر دیگر درگرفت. آن دو نفر، «فرنک کراوس»(Ferenc Krausz) و «آن لوهیلیر»(Anne L’Huillier) بودند. همه ما در یک نشست در اروپا شرکت داشتیم و واقعا خوشحال بودیم که نخستین کسی هستیم که این مساله را اعلام می نماییم.
اسمیت: و هنوز رقابت ادامه دارد. حالا رقابت بر سر گرفتن پالس های کوتاه تر است.
آگوستینی: بله، فکر می کنم در آن زمان نخستین اندازه گیری چیزی حدود ۴۰۰ اتوثانیه بود و الان این عدد ۵۰ است.
اسمیت: آیا می توانید به کسانی که در دنیای فیزیک اتوثانیه زندگی نمی کنند، کمک کنید تا درک کنند یک اتوثانیه چقدر کوتاه است؟
آگوستینی: بله، من در یک نشست بودم و یک نفر درباره ی فمتوثانیه ها صحبت می کرد. او یک سکه پنج سنتی نیکل را با کسری بودجه آمریکا مقایسه کرد. یک اتوثانیه، یک هزارم فمتوثانیه و بسیار کوتاه است.
اسمیت: من این ایده را دوست دارم. این ایده کارآیی دارد و کمک می نماید. می دانم که پرسش عجیبی است، اما فکر می کنید از برنده شدن جایزه نوبل لذت خواهید برد؟
آگوستینی: در مورد آن مطمئن نیستم. من خیلی برای «فرنس» و «آن» خوشحالم و لطفا اگر تلفنی با آنها صحبت می کنید، به آنها تبریک بگویید.
اسمیت: حتما. بقیه امروز را چگونه جشن می گیرید و از آن لذت می برید؟
آگوستینی: سؤال خوبی است. من تلاش خواهم کرد تا با نوه هایم که هم اکنون در پاریس هستند، تماس بگیرم. بنابراین، تلاش می نماییم تا دور هم جمع شویم و به صورتی در خانواده جشن بگیریم.
اسمیت: خیلی دوست داشتنی به نظر می آید. من آرزوی یک روز خوب را برای شما دارم و امیدوار هستم به نحوی بتوانید حداقل از برخی تماس هایی که با شما گرفته می شوند، فرار کنید.
آگوستینی: سپاسگزارم، سپاسگزارم. اهتمام می کنم.
لارزلره: از هر دو نفر شما سپاسگزارم.
اسمیت: من قطع می کنم تا شما دو نفر روی خط قرار بگیرید. از «دون» برای سازمان دهی این تماس بسیار سپاسگزارم. سپاسگزارم پیر. خدانگهدار.
لارزلره: سپاسگزارم آدام.
منبع:

1402/07/13
00:48:16
5.0 / 5
290
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد