56 همت تسهیلات به دانش بنیان ها پرداخت گردید

56 همت تسهیلات به دانش بنیان ها پرداخت گردید

گروه هوش مصنوعی: بررسی گزارش وزارت اقتصاد نشان میدهد که میزان پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان طی 4 ماهه امسال به 56 هزار و 88 میلیارد تومان رسید که بیان کننده رشد 105 درصدی است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، اقتصاد دانش بنیان یکی از راه های رونق اقتصادی بوسیله نفوذ فناوری، نوآوری علمی و راندمان بالا شمرده می شود. از سویی دیگر نیز اقتصاد دانش بنیان به دلایلی همچون افزایش شتاب پیشرفت در عرصه های مختلف با اتکا به علم و فناوری می تواند راه دور زدن تحریم ها را نیز هموار کند.
بر همین اساس نیز از چند سال پیش توجه به اقتصاد دانش بنیان در ایران شکل جدی تری به خود گرفت و اواخر دهه هشتاد «قانون پشتیبانی از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات» نیز برای تقویت این بخش از اقتصاد تصویب گردید.
با این حال هنوز جایگاه اقتصاد دانش بنیان در ایران قابل قبول نیست، به شکلی که بگفته مقامات دولتی سهم دانش بنیان ها از اقتصاد کشور بین ۱.۵ تا ۲ درصد برآورد می شود و هنوز با مشکلاتی همچون بازاریابی، کمبود نقدینگی، قوانین گوناگون و متناقض و… مواجهند.
البته خیاطیان رییس صندوق نوآوری و شکوفایی مدتی پیش اعلام نمود که افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی (GDP) به ۷ درصد تا پایان برنامه هفتم توسعه به عنوان با اهمیت ترین ماموریت این صندوق تعریف شده است.
دانش بنیان ها چقدر تسهیلات گرفتند؟
همانطور که گفته شد یکی از عمده مشکلات دانش بنیان ها تامین مالی و سرمایه در گردش شمرده می شود، نظام بانکی طی دو سال قبل نسبت به پرداخت تسهیلات به این بخش بصورت جدی تر وارد عمل شد.
بر همین اساس در سال ۱۴۰۰ حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان اختصاص پیدا کرد که این رقم در سال ۱۴۰۱ به ۱۷۷ هزار میلیارد تومان رسید و جهشی ۱۶۵ درصدی را تجربه نمود و امسال نیز روند ۴ ماهه نخست نشان دهنده توجه ویژه شبکه بانکی به این بخش است.
گزارش وزارت اقتصاد از وضعیت پرداخت تسهیلات به دانش بنیان ها طی ۴ ماهه امسال هم نشان میدهد که به ۱۵۶۲ شرکت دانش بنیان -در قالب ۶۱۹۴ فقره تسهیلات- معادل ۵۶ هزار و ۸۸ میلیارد تومان پرداخت گردید که نسب به چهار ماهه ۱۴۰۱ معادل ۱۰۵.۴ درصد افزایش داشته است.
همچنین تنها در تیر ماه ۱۴۰۲ به ۸۸۰ شرکت دانش بنیان -در قالب ۱۸۱۳ فقره تسهیلات- معادل ۱۷ هزار و ۶۸ میلیارد تومان پرداخت گردید که نسب به تیر ماه ۱۴۰۱ معادل ۱۵۳.۹ درصد افزایش را نشان میدهد.


بانک های دولتی سهم ۱۷.۴ درصدی در اعطای این تسهیلات داشته و در ۴ ماه نخست امسال به ۵۴۶ شرکت، ۱۸۳۲ فقره تسهیلات به میزان ۹ هزار و ۹۱۳ میلیارد تومان پرداخت کرده اند که نسبت به چهار ماهه پارینه ۱۰۵.۳ درصد افزایش داشته است.
در تیر ماه امسال هم از طرف این بانکها به ۲۷۴ شرکت دانش بنیان تسهیلات اعطا شده که نسبت به تیر ماه سال قبل ۱۲۵.۹ درصد افزایش داشته است.
بانک های خصوصی شده نیز سهم ۴۷.۹ درصدی در اعطای این تسهیلات داشتند که در ۴ ماه نخست امسال به ۸۸۶ شرکت تعداد ۲۶۶۲ فقره تسهیلات به مبلغ ۲۳ هزار و ۳۹۱ میلیارد تومان پرداخت کرده اند که نسبت به ۴ ماه نخست سال قبل ۷۶.۴ درصد افزایش داشته است.
درآمد دانش بنیان ها از ۹۲ تا آذر ۱۴۰۱
همچنین طبق برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس، درآمد شرکت های دانش بنیان در سال ۱۳۹۲ فقط ۲۰۰ میلیارد تومان بوده که این مقدار تا سال ۱۳۹۷ به ۶۰ هزار میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۸ به ۶۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.
میزان درآمد شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف فناوری در سال ۹۹ به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان، در سال ۱۴۰۰ به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان و تا پایان آذرماه ۱۴۰۱ به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
گفتنی است، از مجموع ۸ هزار و ۳۳۳ شرکت دانش بنیان تأیید شده تا پایان دوماهه نخست سال ۱۴۰۲، تعداد ۴ هزار و ۳۸۵ شرکت معادل نزدیک به ۵۱ درصد از آنها در تهران مستقر هستند. اصفهان با ۹.۳ درصد، خراسان رضوی با ۵.۵ و البرز با ۴.۷ درصد به ترتیب در رتبه های دوم تا پنجم قرار دارند.


منبع:

1402/05/31
10:21:08
5.0 / 5
242
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد