حذف سلول های بیماری ریوی با ویراست ژنی نانویی

حذف سلول های بیماری ریوی با ویراست ژنی نانویی

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران با کمک نانوذرات، ویراستار ژن را وارد بدن موش کردند و با این کار تعدادی از سلول ها که سبب بیماری ریوی می شوند را حذف کردند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، ذرات چربی می توانند پروتئین های ویرایش ژن کریسپر را مستقیم به ریه ها تحویل دهند، جایی که این پروتئین ها اشکالات ژنتیکی که موجب بیماری می شوند را حذف می کنند. نانوذرات به وجود آمده توسط دانیل اندرسون و همکارانش از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) می توانند پروتئین های ویرایش گر ژن کریسپر را رمزگذاری کنند و RNA را به ریه های موش برسانند. پژوهشگران می گویند با توسعه بیشتر چنین ذراتی می توانند یک روش درمان استنشاقی برای فیبروز کیستیک و سایر بیماریهای ریه عرضه کنند. در این روش آنها می توانند ژن های معیوب به وجود آمده را با ژن های سالم جایگزین کنند.
ذراتی که mRNA را احاطه کرده است از دو قسمت تشکیل شده است: یک سر با بار مثبت و یک دم لیپید بلند. ساختار سر به ذرات کمک می نماید تا با mRNA با بار منفی در تعامل باشند، در صورتیکه دم به آنها کمک می نماید تا از غشای سلولی عبور کنند.
پس از اینکه یک دوز ذرات به موش های آزمایشگاهی تجویز شد، ۴۰ ٪ از سلول های اپیتلیال در بدن موش افزوده شد که بیشتر آستر ریه را می سازند. سه دوز سطح را تا ۶۰ ٪ بالا برد. برای دو نوع خاص از سلول های اپیتلیال که با اهمیت ترین اهداف برای درمان بیماری ریه هستند، این سطح حدود ۱۵٪ بود.
بوون لی، محقق پسادکتری سابق موسسه فناوری ماساچوست که اکنون استادیار دانشگاه تورنتو است، می گوید: «این بدان مدلول است که سلول هایی که ما قادر به ویرایش آنها بودیم، واقعاً سلول های مورد علاقه بیماری ریه هستند. این لیپیدها می تواند ما را قادر سازد تا mRNA را به ریه بسیار کارآمدتر از هر سیستم رهایش دیگری که تا حالا گزارش شده است، تحویل دهیم.»
این ذرات جدید به سرعت تجزیه می شوند و به آنها اجازه می دهند طی چند روز از ریه پاک شوند و خطر التهاب را کاهش دهند. آنها همین طور می توانند چندین بار بدون ایجاد پاسخ ایمنی به بیمار تحویل داده شوند.
محققان حالا در تلاشند تا نانوذرات خودرا پایدارتر کنند تا بسادگی استنشاق شوند. آنها همین طور برای مطالعات بیشتر روی موش ها برنامه ریزی می کنند تا بفهمند آیا این ذرات می توانند mRNA را برای اصلاح جهش های ژنتیکی درگیر در فیبروز کیستیک و سایر بیماریهای ریه عرضه کنند.


منبع:

1402/04/16
13:15:34
5.0 / 5
351
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد