شیر مادران گیاهخوار تفاوتی با سایر مادران ندارد

شیر مادران گیاهخوار تفاوتی با سایر مادران ندارد

گروه هوش مصنوعی: یک پژوهش جدید نشان میدهد که مادران گیاهخوار می توانند بدون نگرانی در مورد محتوای شیر خود، به نوزادانشان شیر دهند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، اگرچه رژیم های گیاهخواری بصورت مداوم به عنوان یک روش سالم برای تغذیه تبلیغ می شوند، اما مواد مغذی خاصی وجود دارد که بدون مصرف محصولات حیوانی به سختی میتوان آنها را دریافت کرد و الان تحقیقات نشان داده است که دو مورد از آنها توسط (بدن) مادران شیرده گیاهخوار مطلق یا وگان تولید می شوند.

در یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ مشخص شد کودکانی که از دوران کودکی رژیم غذایی گیاهخواری مطلق (وگان) دارند، نسبت به هم گروه های گیاهخوار (وجترین) و همه چیزخوار خود، سلامت قلبی و عروقی بهتری دارند. با وجود این، همان مطالعه همین طور نشان داد که کودکان وگان بصورت متوسط حدود ۳ سانتی متر کوتاه تر از کودکان گروه های دیگر هستند و احتمالاً کمبود ویتامین B12 دارند.

گیاه خواری (Vegetarian) به مفهوم پرهیز از خوردن گوشت جانوران است که امکان دارد شامل پرهیز از غذاهایی مانند شیر، فراورده لبنی، تخم مرغ و عسل که خاستگاه جانوری دارند هم بشود. چندین نوع گیاه خواری وجود دارد که بسته به نوع آن، جهت گیری گیاه خواران در مقابل جانوران دامی و فراورده های دامی متفاوت می باشد. عده ای از گیاه خواران در کنار نخوردن یا کمتر خوردن فراورده های جانوری با آزار و کشتار آنها هم مخالفند.

وگانیسم یا گیاه خواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر نوع فرآورده جانوری چه در غذا و چه در مواد مصرفی است. به عبارت بهتر، آنان تنها محصولاتی را می خورند که از زمین برویند و سبز شوند و از خوردن محصولاتی همچون لبنیات، تخم مرغ، عسل و غیره که از زمین سبز نمی شوند، خودداری می کنند. روش تغذیه وگان زیرمجموعه ای از گیاه خواری است.

مهم ترین علل وگان (گیاه خوار مطلق) شدن افراد، مسائل اخلاقی یا رعایت حقوق جانوران، صیانت از محیط زیست و حفظ سلامتی است. اگرچه برخی از افراد به سبب تفکرات معنوی رو به گیاه خواری کامل می آورند، اما پایه و هدف اصلی وگان ها مبارزه با مفهوم عرضه و تقاضا در محصولات صنعتی است که در روند تولید آنها به جانوران و محیط زیست و در نهایت بصورت غیرمستقیم به دیگر انسان ها لطمه وارد می نماید. بسیاری از افراد وگان با پرورش صنعتی جانوران و آزمایش روی جانوران مخالفت می کنند.

پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه آمستردام بدنبال مطالعه بیشتر تغذیه گیاهخواری و ارتباط آن با کودکان، مطالعه ای را جهت بررسی اثرات رژیم گیاهخواری بر مادران شیرده انجام دادند.

از آنجاییکه رژیم های وگان اغلب کمبود ویتامین B2 و ترکیب متابولیک کارنیتین دارند، تصور بر این بود که چنین کمبودهایی بصورت طبیعی در شیر مادر ظاهر می شود. با این وجود این مطالعه چنین چیزی را نشان نداد.

در واقع حتی با توجه به این که مادران وگان مورد مطالعه، سطوح خونی B2 و کارنیتین پایین تری داشتند، شیر آنها در مقایسه با مادرانی که رژیم غذایی همه چیزخواری داشتند، تفاوتی در تامین مواد مغذی نشان نداد.

هانا یونکر، پژوهشگر ارشد این مطالعه می گوید: نتایج مطالعه ما نشان داده است که غلظت ویتامین B2 و کارنیتین در شیر انسان تحت تاثیر مصرف رژیم وگان نیست. این نتایج نشان داده است که رژیم وگان در مادران شیرده خطری برای ایجاد کمبود ویتامین B2 یا کارنیتین در نوزادان شیرخوار نیست. این اطلاعات برای مادران شیرده و همین طور برای بانک های شیر اهدایی که شیر برای نوزادان نارس جمع آوری می کنند، بسیار مفید می باشد.

این یافته ها باید برای مادران وگان دارای نوزاد شیرخوار هیجان انگیز باشد، چراکه هر دو ماده مغذی برای نوزادانی که شیر مادر را در ماه های اول زندگی خود می خورند، حیاتی هستند.

ویتامین B2 که ریبوفلاوین هم نامیده می شود، به وفور در گوشت گاو یافت می شود، اما میتوان آن را در غذاهای غنی شده مانند توفو (پنیر سویا) و در بعضی سبزیجات مانند قارچ، اسفناج و آووکادو هم یافت.

هنگامی که در رژیم غذایی نوزادان کمبود ویتامین B2 وجود داشته باشد، کم خونی و مشکلات عصبی امکان دارد ایجاد شود.

کارنیتین هم که در پروسه تبدیل چربی به انرژی نقش دارد، به وفور در گوشت گاو، مرغ و ماهی وجود دارد. هنگامی که نوزادان شیرخوار به اندازه کافی این ترکیب را دریافت نکنند، علاوه بر کاهش قند خون، امکان دارد اختلالات عملکرد قلب و مغز هم برای آنها رخ دهد. سطوح پایین کارنیتین در مراحل بعدی زندگی هم با افسردگی مرتبط می باشد.

نتایج این مطالعه بتازگی در پنجاه و پنجمین نشست سالانه انجمن اروپایی گوارش، کبد و تغذیه کودکان (ESPGHAN) عرضه شده است.


 

1402/02/29
22:27:59
5.0 / 5
322
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد