۴ علامت سرطان روده که ۲ سال زودتر از تشخیص ظاهر می شوند

۴ علامت سرطان روده که ۲ سال زودتر از تشخیص ظاهر می شوند

گروه هوش مصنوعی: گروه هوش مصنوعی: سرطان روده چهارمین نوع سرطان شایع در بریتانیا است و الان پژوهشگران، چهار علامت سرطان روده را شناسایی کرده اند که می تواند تا دو سال پیش از تشخیص ظاهر شود.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، سرطان روده حدود ۱۱ درصد از کل موارد جدید مبتلاشدن به سرطان را تشکیل می دهد. بیش از نیمی از موارد سرطان روده در بریتانیا قابل پیشگیری می باشند.

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، چهار علامت سرطان روده را شناسایی کرده اند که می تواند تا دو سال پیش از تشخیص ظاهر شود. پژوهشگران معتقدند این چهار علامت سرطان روده می تواند نشان دهنده خطر مبتلاشدن به سرطان روده در افراد زیر ۵۰ سال باشد و به تشخیص سریع این بیماری کمک نماید.

چهار علامتی که به نوعی، هشداردهنده هستند و بیماران احتمالاً بین سه ماه تا دو سال پیش از تشخیص آنها را تجربه می کنند، شامل درد در شکم، خونریزی از ناحیه رکتوم، اسهال، کم خونی و فقر آهن هستند.

پژوهشگران دریافتند که داشتن تنها یکی از این علایم خطر مبتلاشدن به سرطان روده را تقریباً دو برابر می کند، در صورتیکه افرادی که دو علامت داشتند بیش از سه و نیم برابر در معرض خطر بودند و آنهایی که سه علامت یا بیشتر داشتند بیش از شش و نیم برابر در معرض خطر مبتلاشدن به سرطان روده بودند.

در این مطالعه که نتایج آن در مجله موسسه ملی سرطان انتشار یافته است، داده های بیش از ۵۰۰۰ بیمار مبتلا به سرطان روده تحلیل و بررسی شد.

کاساندرا فریتز (Cassandra Fritz)، نویسنده اول این مطالعه، می گوید: بطور معمول تشخیص بیماری از زمانی که فردی برای نخستین بار یک یا چند مورد از این علایم را تجربه و به پزشک مراجعه می کند، حدود سه ماه طول می کشد. اما ما در این تجزیه و تحلیل، متوجه شدیم که تعدادی از افراد تا دو سال پیش از تشخیص، این علایم را داشته اند.

به همین دلیل ممکنست که خیلی از بیماران جوان تر در زمان تشخیص، بیماری پیشرفته تری را نسبت به افراد مسن تر تجربه می کنند.

مطالعه ای در ماه مارس ۲۰۲۳ نشان داد که یک آزمایش خون جدید می تواند بیماران مبتلا به سرطان روده را از انجام شیمی درمانی غیرضروری هر ساله در امان نگه دارد.منبع:

1402/02/27
16:09:15
5.0 / 5
312
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد