اهدای جایزه معتبر مهندسی به توسعه دهندگان سلول های خورشیدی فتوولتائیک

اهدای جایزه معتبر مهندسی به توسعه دهندگان سلول های خورشیدی فتوولتائیک

گروه هوش مصنوعی: جایزه معتبر ملکه الیزابت در رشته مهندسی، به توسعه دهندگان سلول های خورشیدی فتوولتائیک اهدا شد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آیمک، فناوری کلیدی که انرژی خورشیدی را به ارزان ترین منبع انرژی در خیلی از کشورها تبدیل می کند، یکی از معتبرترین جوایز مهندسی جهان را برای توسعه دهندگان خود به ارمغان آورده است.

برگزارکنندگان مراسم اهدای جایزه عصر هفتم فوریه اعلام نمودند که پروفسور «مارتین گرین»(Martin Green)، پروفسور «اندرو بلیکرز»(Andrew Blakers)، دکتر «آیهوا وانگ»(Aihua Wang) و دکتر «جیانهوا ژائو»(Jianhua Zhao)، برنده «جایزه ملکه الیزابت در رشته مهندسی»(QEPrize) در سال ۲۰۲۳ شده اند.

مهندسان، این جایزه را به سبب کار تحقیقاتی و توسعه فناوری فتوولتائیک خورشیدی موسوم به «پرک» (Perc) دریافت نمودند که توسعه اخیر انرژی خورشیدی با کارآیی بالا و هزینه کم را پشتیبانی کرده است.

این گروه پژوهشی در طول ۴۰ سال گذشته، راندمان تبدیل انرژی سلول های سیلیکونی تجاری را با بهبود کیفیت هر دو سطح بالایی و پشتی آنها، تا اندازه زیادی بهبود بخشیده اند. پژوهشگران، یک لایه اضافی را در سطح پشتی تعبیه کردند که به جلوگیری از ترکیب مجدد کمک کرد و فوتون های استفاده نشده را به درون سیلیکون منعکس کرد تا الکتریسیته بیشتری را تولید نماید.

گرین و بلیکرز که در سال ۱۹۸۳ در «دانشگاه نیو ساوت ولز»(UNSW) استرالیا کار می کردند، سلول های خورشیدی را با بازدهی ۱۸ درصد تولید کردند که رکورد قبلی ۱۶.۵ درصد را پشت سر گذاشت. طی چند سال آینده، آنها نتایج را با بازدهی ۱۹ و ۲۰ درصد منتشر نمودند و از نظر تئوری، حداکثر بازدهی قابل دستیابی را نزدیک به ۳۰ درصد تعیین کردند. لابراتوار پروفسور گرین، رکورد جهانی راندمان را پشت سر گذاشت و در نهایت به بازدهی ۲۵ درصد رسید.

برنده های جایزه با درک نقش مهمی که فناوری پرک در توسعه انرژی خورشیدی ایفا می کند، یافته های خودرا بدون حق ثبت اختراع منتشر نمودند و پیشرفت های بیشتر دراین زمینه را تشویق کردند و هزینه تولید را به نفع جامعه کاهش دادند.

گرین اظهار داشت: به عنوان مهندس، ما دائما در کوشش برای بهبود جهانی هستیم که در آن زندگی می نماییم. همانطور که جهان تأثیرات مخرب محیط درحال تغییر و اکوسیستم های درحال فروپاشی ما را احساس می کند، من مشتاقانه احساس می کنم که باید کارهای بیشتری برای کاهش اتکا به سوخت های فسیلی صورت گیرد. من امیدوار هستم که فناوری پرک برنده QEPrize، چشم خیلی از مردم را به امکانات حاصل از انرژی های تجدیدپذیر باز کند.

جایزه QEPrize که سالانه اعطا می شود، به مهندسانی تعلق می گیرد که نوآوری های پیشگامانه با منافع جهانی را به بشریت ارائه می دهند. بلیکرز اظهار داشت: هدف از اهدای جایزه QEPrize، الهام بخشیدن به نسل جدیدی از مهندسان است و من امیدوار هستم که امسال، این مهندسان مانند من، از آن برای ایجاد راهکار هایی الهام بگیرند که می توانند به ما در مقابله با بزرگترین چالش های پیش روی بشر مانند تغییرات آب و هوایی کمک کنند.

برنده های جایزه بوسیله ادامه تحقیق و توسعه و کمک خیلی از اشخاص دیگر در سراسر جهان، بطور قابل توجهی هزینه پنل های خورشیدی را کاهش داده اند و هزینه تولید برق خورشیدی در دهه گذشته بیش از ۸۰ درصد کم شده است.

در بیانیه QEPrize آمده است: فناوری پرک حالا از نظر تجاری قابل دوام ترین و کارآمدترین فناوری سلول خورشیدی سیلیکونی است که در پنل های خورشیدی و تولید برق در مقیاس بزرگ استفاده می شود و تقریباً ۹۰ درصد از بازار جهانی سلول های خورشیدی را به خود مختص کرده است.

افزایش پذیرش انرژی خورشیدی در کنار سایر انرژی های تجدیدپذیر، کلید کاهش بیش از سه چهارم انتشار جهانی و رسیدن به انتشار صفر کربن تا سال ۲۰۵۰ بر طبق «توافق پاریس»(Paris Agreement) است. تقاضا در سراسر جهان درحال رشد است و «آژانس بین المللی انرژی»(IEA) تخمین می زند که ظرفیت جهانی فتوولتائیک خورشیدی در دوره ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷، تقریباً به سه برابر خواهد رسید و به بزرگترین منبع انرژی در جهان تبدیل خواهد شد. انرژی خورشیدی هم اکنون حدود نیمی از ظرفیت تولید برق جدید را در سراسر جهان تامین می کند.

منبع انرژی در ریزشبکه ها نیز برای جوامع در کشورهای با درآمد کم و متوسط استفاده می شود. دکتر «عبدیگانی دیریه»(Abdigani Diriye)، داور QEPrize اظهار داشت: من در چند سال گذشته، در شرق آفریقا کار کرده ام و تاثیر تحول آفرینی را که فناوری سلول های خورشیدی می تواند بر زندگی مردم این قاره داشته باشد، دیده ام. سلول های خورشیدی و فناوری پرک، به مردم امکان می دهند که به برق ارزان و مقرون به صرفه دسترسی داشته باشند و کیفیت زندگی آنها را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشند. این یک نوآوری فوق العاده است که زندگی بیش از یک میلیارد نفر را تحت تأثیر قرار می دهد و ارزش های QEPrize را در بر می گیرد.
برندگان، این جایزه را در دهمین سالگرد QEPrize دریافت نمودند. در طول دهه گذشته، QEPrize از ۲۰ مهندس که نوآوری های آنها تأثیر قابل توجهی را بر زندگی میلیاردها نفر در سراسر جهان داشته، تقدیر کرده است.

برندگان بطور رسمی در مراسم معرفی QEPrize اواخر سال جاری تجلیل خواهند شد. آنها ۵۰۰ هزار پوند و یک جایزه منحصربه فرد طراحی شده توسط «آنجا براندل»(Anja Brandl)، دانشجوی کارشناسی ارشد ۲۴ ساله اهل سوئیس را دریافت خواهند کرد.

پروفسور «دامه لین گلادن»(Dame Lynn Gladden)، رییس هیئت داوران اظهار داشت: QEPriz در طول ۱۰ سال گذشته، موضوع اهمیت مهندسی برای رسیدن به جامعه بهتر را برجسته کرده است.

وی ادامه داد: برندگان امسال، اهداف QEPrize را کاملا در بر دارند. آنها به توسعه و تجاری سازی فناوری پرک پرداخته اند که به تامین انرژی پاک در سراسر جهان به عنوان قسمتی از کوشش برای کاهش نتایج تغییرات آب و هوایی کمک کرده است. آینده سلول های خورشیدی، بسیار روشن است و می تواند سهم عمده ای را در ارائه انتشار صفر کربن داشته باشد.
منبع:

1401/11/21
11:51:44
5.0 / 5
426
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد