دانشمندان دانشگاه تگزاس :

درمان فراصوت می تواند فرآیند پیری را به تاخیر بیندازد

درمان فراصوت می تواند فرآیند پیری را به تاخیر بیندازد

به گزارش گروه هوش مصنوعی، نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که درمان با کمک امواج فراصوت می تواند روند پیری را به تاخیر انداخته، متوقف کرده یا حتی معکوس کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، دانشمندان دانشگاه «تگزاس» درحال کار بر روی برگرداندن ساعت زیستی سلول های انسان با استفاده از امواج فرکانس پایین هستند چون که این کار فرایند تقسیم سلولی را باردیگر راه اندازی می نماید و آنها را از حالتی شبیه «زامبی» که سبب اختلال در عملکرد سلولی و حتی بیماری می شود، بیدار می کند.
محققان در این مطالعه آزمایشی را بر روی موش ها انجام دادند. آزمایش ها روی موش های مسن نشان داد که سلول های آنها باردیگر تقویت شده و همین مساله به حیوانات کمک می نماید تا بیشتر و سریع تر روی تردمیل بدود. این درمان حتی قوز پشت را بعد از بدتر شدن اولیه درمان کرد.
پروفسور «مایکل شیتز» از دانشگاه تگزاس و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: ما دو بار موش ها را با امواج فراصوت درمان کردیم و سلول ها به حالت عادی برگشت.
این یافته ها امیدی برای پیشگیری از ضعف و حفظ تناسب افرادی که در دهه ۷۰ و ۸۰ زندگی خود هستند را هموار می کند. یک کارآزمایی بالینی در مراحل برنامه ریزی است تا محققان دریابند که آیا این تکنیک بی خطر است و می تواند با بیماری های در رابطه با افزایش سن مبارزه کند یا خیر.
بعد از تعداد معینی تقسیم سلولی، سلول های بدن ما از تقسیم شدن باز می مانند و پیر می شوند و بعضی از آنها سمومی ترشح می کنند که سبب التهاب می شود و این امر با همه چیز از آرتریت گرفته تا آلزایمر مرتبط می باشد. دانشمندان قبلا بر روشی معروف به از بین بردن چیزی با جریان ناگهانی آب برای سلول های مرده و درحال مرگ تمرکز کرده بودند. این نخستین مطالعه ای است که نشان داده است آن سلول ها واقعا می توانند احیا شوند.
در این مطالعه پروفسور شیتز و تیمش دریافتند که دوزهای کم امواج فراصوت سبب می شود سلول های پیر میمون ها و انسان ها تقسیم شوند و تولید مواد شیمیایی که سلول های سالم را آلوده می کنند، متوقف شود. سلول های پوست انسان معمولاً بعد از حدود ۱۵ تقسیم آغاز به فرسودگی می کنند. در این مورد آنها به ۲۴ تقسیم رسیدند و هیچ نشانه ای از ناهنجاری وجود نداشت.
فرکانس امواج فراصوت کمتر از ۱۰۰ کیلوهرتز و بسیار کمتر از ۲۰۰۰ کیلوهرتز هرتز مورد استفاده برای تصویربرداری پزشکی بود. این مطالعه دری را برای محققان جهت بررسی سلول های درحال رشد برای تحقیق و همینطور درمان افرادی که مشکلات در ارتباط با سن دارند باز می کند.
در ادامه محققان موش ها را در عمق کافی در آب گرم قرار دادند که حداقل نیمی از بدن آنها را آب بپوشاند. آنها بین ۲۲ تا ۲۵ ماه سن داشتند که سن آنها معادل یک انسان ۶۰ یا ۷۰ ساله بود. امواج فراصوت نیروی کمتری را نسبت به هوا در جریان آب از دست می دهند. جوندگان آزمایشگاهی که در وان بودند و امواج را دریافت نمودند، در آزمایش های فیزیکی در مقایسه با همتایان خود که در وان قرار گرفتند اما درمان نشدند، بهتر عمل کردند. رنگ های فلورسنتی که سلول های پیر را روشن می کنند هم برای نشان دادن نسبت سلول سالم و پیر در کلیه ها و لوزالمعده مورد استفاده قرار گرفتند و نتایج از کاهش سلول پیر اطلاع داد.

این درمان چگونه سلول ها را جوان می کند؟
توضیح بیولوژیکی احتمالی به جهت اینکه چرا به نظر می آید این درمان موثر است اینست که امواج فراصوت به صورت فیزیکی سلول ها را منحرف کرده و اثراتی مشابه ورزش در آنها ایجاد می کنند. به صورت خاص، این امواج امکان دارد سیستم های دفع مواد مضر داخلی را که در سلول های پیر متوقف می شوند را باردیگر فعال کند.
هنگام استفاده از آن برای افراد، محققان خاطرنشان کردند که استخوان ها و ریه ها فرآیند انتقال امواج فراصوت را مسدود می کنند. محققان در موش هایی که فرکانس بالاتری از امواج فراصوت را دریافت نمودند، بهبودی در حافظه مشاهده نمودند. یک آزمایش کوچک در حال انجام می باشد تا محققان ببینند آیا این کار می تواند به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کمک نماید یا خیر.
امواج فراصوت برای چندین دهه بعنوان یک درمان برای طیف گسترده ای از شرایط استفاده شده است. پروفسور شیتز و گروهش درحال برنامه ریزی برای انجام آزمایشی هستند که شامل افراد مبتلا به آرتروز است که باید طی آن بدن خویش را در آب غوطه ور کنند و افراد مبتلا به زخم پای دیابتی که باید با استفاده از حمام پا درمان شوند. هر درمانی که تقسیم سلولی را تقویت کند، از نظر نظریه می تواند خطر مبتلا شدن به سرطان را افزایش دهد، اما پروفسور شیتز می گوید که تیمش هیچ نشانه ای از این را بعد از درمان مشاهده نکرده است.
منبع:

1401/11/03
08:05:48
5.0 / 5
439
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد