زباله روسی پیاده روی فضانوردان را به تعویق انداخت

زباله روسی پیاده روی فضانوردان را به تعویق انداخت

گروه هوش مصنوعی: در حالی که قرار بود روز گذشته دو نفر از فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی، عملیات پیاده روی فضایی را انجام دهند، اما زباله های فضایی روسیه این عملیات را به تاخیر انداخت.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، جاش کاسادا (Josh Cassada) و فرانک روبیو (Frank Rubio) قرار بود چهارشنبه ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) در ساعت ۷: ۴۵ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی، در یک پیاده روی فضایی بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) شرکت نمایند، اما زباله های فضایی روسیه عملیات پیاده روی فضایی را به تاخیر انداخت.

این دو فضانورد ناسا قرار بود روز گذشته یک پیاده روی فضایی را برای نصب آرایه های خورشیدی جدید در ایستگاه فضایی بین المللی انجام دهند.

این پیاده روی فضایی ابتدا قرار بود روز دوشنبه ۱۹ دسامبر صورت گیرد، اما ناسا آنرا دو روز به تعویق انداخت، چونکه تصمیم داشت از دوربین های نصب شده روی بازوی رباتیک کانادارم۲ (Canadarm2) برای بازرسی نشت کپسول روسی سایوز (Soyuz) که به ایستگاه فضایی بین المللی متصل است، استفاده نماید.

کپسول سایوز ام اس-۲۲ (MS-22)، در تاریخ ۱۴ دسامبر، زمانی که دو فضانورد روسی درحال آماده شدن برای پیاده روی فضایی بودند، گرفتار نشت مایع خنک کننده شد و همین موضوع، پیاده روی فضایی را لغو نمود.

طی بازرسی که روز یکشنبه ۱۸ دسامبر روی سایوز انجام شد، دوربین های کانادارم۲ حفره کوچکی را در نزدیکی محل مشکوک به نشت مشاهده نمودند. مقامات فضایی روسیه درحال بررسی این حفره هستند تا بتوانند قابلیت پرواز سایوز را که مقرر است روبیو و دو فضانورد دیگر را در ماه مارس به زمین بازگرداند، تعیین کنند. اگر سایوز ام اس-۲۲ نتواند به صورت ایمن پرواز کند، روسیه یک کپسول دیگر را به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب خواهد نمود تا این سه نفر را به خانه بازگرداند.

زباله های فضایی روسیه که عملیات پیاده روی فضایی را به تعویق انداختند، از فاصله یک چهارم مایلی ایستگاه عبور کردند. ناسا در آخرین لحظه روز چهارشنبه، بعد از آنکه قطعه بزرگی از زباله های فضایی روسیه به صورت خطرناکی به ایستگاه مداری نزدیک شد، عملیات پیاده روی فضایی برنامه ریزی شده را به تاخیر انداخت.

فرانک روبیو و جاش کاسادا، فضانوردان ناسا در اوایل روز چهارشنبه (۲۱ دسامبر) برای نصب آرایه های خورشیدی جدید درحال آماده شدن برای خروج از قفل هوایی کوئست ساخت ایالات متحده در ایستگاه فضایی بین المللی بودند که تیم کنترل مأموریت، دستور توقف کار را داد.

ایستگاه فضایی بین المللی یک مانور اضطراری انجام خواهد داد تا از سر راه قطعه بزرگی از زباله های فضایی که در راه نزدیک شدن خطرناک به این ایستگاه قرار دارد، بیرون برود. تاریخ انجام این راهپیمایی فضایی در نهایت برای امروز پنجشنبه ۲۲ دسامبر تعیین شده است.

بقایای زباله فضایی مورد بحث، قطعه ای از یک موشک روسی و مرحله فوقانی فرگات با عرض ۱۱ فوت (۳.۳۵ متر) است که در پرتابگرهای سایوز و زنیت استفاده می شود.

دان هوت، سخنگوی ناسا در کنترل مأموریت در مرکز فضایی جانسون در هیوستون اظهار داشت: پیشبینی می شود که این زباله ها در فاصله کمتر از یک چهارم مایل (۰.۴ کیلومتر) از ایستگاه دور شوند. تیم کنترل زمینی حالا درحال آماده شدن برای هدایت ایستگاه به حالت ایمن با استفاده از رانشگرها در فضاپیمای باری پروگرس روسیه است. انتظار می رود این مانور در ساعت ۸: ۴۲ بامداد به وقت شرقی برگزار گردد.


منبع:

1401/10/02
18:46:30
5.0 / 5
545
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد