دانشمندان ژن اسب های مسابقه برنده را کشف کردند

دانشمندان ژن اسب های مسابقه برنده را کشف کردند

گروه هوش مصنوعی: دانشمندان ژن های کلیدی در رابطه با اسب های مسابقه موفق را کشف کرده اند و ادعا می کنند که می توانند به پرورش اسب های قدرتمندتر کمک کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان مجموعه ای از ژن ها را در اسب های مسابقه ای موفق شناسایی کرده اند که می تواند به ایجاد اسب های قدرتمندتر برای مسابقات اسب دوانی کمک نماید.
آنها ژنوم اسب های مسابقه تروبرد، عربی و مغولی را با اسب هایی که برای سایر ورزش ها و اوقات فراغت پرورش داده شده اند، مقایسه کردند.
متخصصان هفت ژن را در نژادهای مسابقه شناسایی نمودند که همگی نقش مهمی در عضلات، متابولیسم و زیست شناسی عصبی این حیوانات دارند. همچون ی این ژن ها میتوان به ژن NTM که به رشد مغز کمک می نماید و بر یادگیری و حافظه تاثیر می گذارد و ژن MYLK۲ که برای انقباض عضلانی لازم است، اشاره نمود.
این پژوهش جدید توسط پژوهشگرانی از آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و شرکت ایرلندی علوم اسب معروف به پلاسویتال(Plusvital) مستقر در دوبلین انجام شد.
پروفسور املین هیل از شرکت پلاسویتال و نویسنده اصلی این پژوهش اظهار داشت: تعداد بسیار زیادی از نژادهای اسب که طی صدها سال قبل در سرتاسر جهان توسعه یافته اند، با پرورش انتخابی برای صفات مختلف مورد نظر پرورش دهندگان به دقت شکل گرفته اند. این منجر به تولد اسب های قد بلند، اسب های کوچک، اسب های کشنده قدرتمند، اسب های سواری مفید و اسب های مسابقه ای سریع شده است.
وی ادامه داد: ما مجموعه ای از ژن های مشترک برای اسب های مسابقه ای را کشف کرده ایم، اما همه اسب های موجود در یک نژاد مسابقه ای این نسخه ژنی مفید را ندارند. ازاین رو این یافته ها برای شناسایی مناسب ترین اسب ها در یک نژاد برای مسابقه یا پرورش مفید خواهد بود.
پژوهشگران بر روی سه نژاد اسب مسابقه ای که مشهور هستند، تمرکز کردند که شامل نژادهای تروبرد، عرب و مغولی است.
نژاد تروبرد(Thoroughbred) در قرن ۱۷ و ۱۸ در انگلستان به صورت خاص برای مسابقه پرورش داده شد و الان به چابکی و سرعت شهره است.
در عین حال، نژاد اسب عربی از شبه جزیره عربستان سرچشمه گرفته است و قدمت آن بسیار دورتر است و به حدود قرن هفتم بعد از میلاد بازمی گردد. اسب های عربی به صورت سنتی در مسابقات استقامتی و طی مسافت های طولانی، حتی در شرایط آب و هوایی دشوار سرآمد هستند.
در نهایت، اسب های مغولی یکی از قدیمی ترین جمعیت اسب های موجود در دنیا هستند و از فتوحات قرن سیزدهم امپراتوری مغول پشتیبانی کرده اند.
اسب های مغولی باآنکه اهلی شده اند، اما اغلب آنها آزاد هستند و کمترین دخالت انسانی را تجربه می کنند.
پژوهشگران در نظر داشتند مجموعه ای از نشانگرهای ژنتیکی را شناسایی کنند که به عملکرد ورزشی در این اسب ها که برای مسابقه ها پرورش داده شده بودند، کمک می نماید. آنها برای انجام این کار، ژنوتیپ ۵۷۴ اسب را که نشان دهنده سه نژاد مسابقه ای و ۲۱ نژاد غیر مسابقه ای بودند، مورد مطالعه قرار دادند.
نژادهای غیر مسابقه ای شامل کلایدسدیل(Clydesdale)، کونمارا پونی(Connemara pony)، هانوفری(Hanoverian)، مورگان(Morgan)، فیورد نروژی(Norwegian Fjord)، رنگی(Paint)، شتلند(Shetland) و شایر(Shire) بودند.
این مطالعه شامل مجموعه ای از نمونه های مو از ۱۰۰ اسب بود که متعلق به یک تیم قهرمان اسب دوانی بودند که در یک مزرعه در کشور مغولستان پرورش یافته بودند.
پژوهشگران بعد از مقایسه ژنوم اسب های مسابقه ای با نژادهای غیرمسابقه ای، هفت ژن ضروری در اسب های مسابقه ای به نامهای G۶PC۲، HDAC۹، KTN۱، MYLK۲، NTM، SLC۱۶A۱ و SYNDIG۱ شناسایی نمودند.
یکی از این ژن ها معروف به MYLK۲ برای انقباض عضلانی مورد نیاز است و در انسان با صدمه عضلانی ناشی از ورزش همراه می باشد. در عین حال، پروتئینی به نام میوزین زنجیره سبک کیناز(MYL۲) را کد می کند که نقشی حیاتی در انقباض عضلانی دارد.
این گروه پژوهشی اشاره می کند که پتانسیل مسابقه ای بودن در یک اسب، یک خصوصیت چند عاملی است، به این مفهوم که به عوامل دیگری مانند محیط هم وابسته است و تنها به ژن وابسته نیست.
اما تنوع در این هفت ژن می تواند برای بهبود ژنتیکی جمعیت اسب ها به منظور استفاده در انواع خاصی از مسابقه ها مورد استفاده قرار گیرد. این هفت ژن همینطور می توانند به بهبود جمعیت مسابقه ای اسب های مغولی کمک کنند.
این پژوهش در مجله Communications Biology انتشار یافته است.
منبع:

1401/09/24
13:17:00
5.0 / 5
492
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد