پایان ماموریت تاریخی ناسا

کپسول اوریون به زمین بازگشت

کپسول اوریون به زمین بازگشت

گروه هوش مصنوعی: کپسول فضایی اوریون ناسا بعد از اتمام ماموریت تاریخی خود در ماه به اقیانوس آرام سقوط کرد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، فضاپیمای اوریون ناسا در ساعت ۹: ۴۰ بامداد یکشنبه به وقت منطقه زمانی اقیانوس آرام(۲۱: ۱۰ به وقت ایران) بعد از طی مسیری ۱.۴ میلیون مایلی(۲.۲ میلیون کیلومتر) در اطراف ماه به زمین بازگشت و در آب های غرب ایالت باخا کالیفرنیا(Baja California) در مکزیک سقوط کرد.
بازگشت به زمین و برخود با آب آخرین نقطه عطف مأموریت آرتمیس ۱ بود. این مأموریت موفقیت آمیز با پرتاب موشک سامانه پرتاب فضایی ناسا(SLS) در روز ۱۶ نوامبر از سکوی پرتاب ۳۹B در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا شروع شد. در طول ۲۵.۵ روزی که اوریون در فضا بود، ناسا آنرا در محیط سخت اعماق فضا آزمایش کرد.
بازگشت فضاپیمای اوریون که ۵۰ سال بعد از فرود آپولو ۱۷ روی ماه رخ داد نقطه عطف مأموریت آرتمیس ۱ است. ماموریتی که از پرتاب قدرتمندترین موشک جهان تا سفر استثنایی به دور ماه و بازگشت به زمین را شامل می شد. بیل نلسون، مدیر ناسا گفت، این پرواز آزمایشی یک گام بزرگ به جلو در عصر اکتشافات ماه توسط آرتمیس است که بدون حضور تیم باورنکردنی ناسا ممکن نبود. برای چندین سال، هزاران نفر وقت و انرژی خویش را صرف این مأموریت کرده اند و الهام بخش جهانیان برای رسیدن به سواحل دست نخورده کیهانی بوده اند. امروز یک پیروزی بزرگ برای ناسا، ایالات متحده آمریکا، شرکای بین المللی ما و کل بشریت است.
در طول این مأموریت، اوریون دو گذر از کنار ماه انجام داد و در فاصله ۸۰ مایلی از سطح این قمر قرار گرفت. اوریون در دورترین حالت، در فاصله نزدیک به ۲۷۰ هزار مایلی از سیاره ما یعنی بیشتر از ۱۰۰۰ برابر دورتر از مکان فعلی ایستگاه فضایی بین المللی از زمین قرار گرفت.
جیم فیری(Jim Free)، معاون مدیر ناسا در اداره توسعه سیستم های اکتشافی برای مأموریت اظهار داشت: با بازگشت ایمن اوریون به زمین، می توانیم مأموریت بعدی خویش را در شرف وقوع در آینده ببینیم که طی آن خدمه برای نخستین بار تحت عنوان بخشی از عصر جدید اکتشاف به مدار ماه پرواز خواهند کرد. این موضوع، آغاز مسیر ما به سمت یک عصر منظم از مأموریت ها و حضور پایدار انسان در ماه برای اکتشافات علمی و فراهم شدن برای مأموریت های انسانی به مریخ خواهد بود.
اوریون قبل از ورود به جو زمین، از ماژول خدمات خود جدا شد. در طول ورود مجدد، اوریون دمایی در حدود نیمی از گرمای سطح خورشید در حدود ۵۰۰۰ درجه فارنهایت (۲۷۶۰ درجه سانتی گراد) را تجربه نمود و در عرض حدود ۲۰ دقیقه از سرعت ۲۵ هزار مایل بر ساعت(۴۰ هزار کیلومتر بر ساعت) به سرعت حدود ۲۰ مایل در ساعت(۳۲ کیلومتر در ساعت) رسید.
در طول این پرواز آزمایشی، اوریون بیشتر از هر فضاپیمای دیگری که برای فضانوردان طراحی شده، بدون اتصال به ایستگاه فضایی در فضا باقی ماند. اوریون در حالیکه در مدار ماه قرار داشت، رکورد مسافت طی شده توسط فضاپیمایی که برای حمل انسان طراحی شده را شکست. رکوردی که پیش از این متعلق به آپولو ۱۳ بود.
تیم های بازیابی حالا درحال کار بر ایمن سازی سفر اوریون به خانه هستند. ناسا، تیم فرود و بازیابی بین سازمانی در ناو یواس اس پورتلند را رهبری می کند. این تیم متشکل از متخصصان آبی خاکی نیروی دریایی، متخصصان هواشناسی نیروی فضایی، و متخصصان نیروی هوایی، و همینطور مهندسان و تکنسین های مرکز کندی ناسا، مرکز فضایی جانسون این آژانس در هیوستون و کارمندان شرکت لاکهید مارتین است.
طی روزهای آینده، اوریون به ساحل بازخواهد گشت، تا متخصص ها این فضاپیما را تخلیه کرده و آنرا با کامیون به مرکز فضایی کندی بازگردانند. بعد از رسیدن اوریون به این مرکز، تیم ها دریچه آنرا باز کرده و چندین محموله را تخلیه خواهند کرد. در مرحله بعد، کپسول و سپر حرارتی آن طی چندین ماه مورد آزمایش و تحلیل و بررسی قرار می گیرند.
آرتمیس ۱ نخستین مأموریت از مجموعه مأموریت های برنامه آرتمیس بود که تابحال چهار مأموریت از آن توسط ناسا اعلام شده است. اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود طی مأموریت آرتمیس ۲ نخستین فضانوردان بعد از دهه ها به مدار ماه باز می گردند و به دنبال آن در سال ۲۰۲۵ نخستین فضانورد زن و فضانورد رنگین پوست پا بر قمر زمین خواهند گذاشت. ناسا همینطور اعلام نموده که می خواهد طی مأموریت آرتمیس ۴ هم فضانوردان را بار دیگر به سطح ماه بفرستد.
منبع:

1401/09/21
15:51:36
5.0 / 5
495
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد