۲ فضانورد عربستان با کپسول شرکت اسپیس ایکس به فضا می روند

۲ فضانورد عربستان با کپسول شرکت اسپیس ایکس به فضا می روند

به گزارش گروه هوش مصنوعی، سه منبع خبری آگاه اطلاع داده اند که عربستان سعودی، قراردادی را با شرکت ˮآکسیوم اسپیسˮ منعقد کرده است در خصوص اینکه دو فضانورد را با کپسول فضایی شرکت ˮاسپیس ایکسˮ به ˮایستگاه فضایی بین المللیˮ بفرستد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، عربستان سعودی می خواهد دو فضانورد را با یک کپسول فضایی شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) به "ایستگاه فضایی بین المللی" (ISS) بفرستد تا روابط خویش را با شرکتهای فضایی خصوصی آمریکا تقویت کند.
سه منبع خبری که به صورت ناشناس صحبت کردند تا در رابطه با خدمه این مأموریت پیش از اعلام رسمی آن اطلاع دهند، گفتند که این قرارداد در اوایل سالجاری به صورت خصوصی با شرکت "آکسیوم اسپیس"(Axiom Space) به امضا رسید که مأموریت های خصوصی به فضا را با فضاپیمای آمریکایی برای پژوهشگران و گردشگران ترتیب می دهد و مدیریت می کند.
به قول این منابع خبری، برپایه این قرارداد، دو فضانورد عربستان سعودی اوایل سال آینده برای اقامت حدودا یک هفته ای، با کپسول "دراگون"(Dragon) شرکت اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند رفت. این دو فرد سعودی اولین افرادی هستند که از عربستان با یک فضاپیمای خصوصی به فضا می روند.
آکسیوم اسپیس هیچ اظهار نظر فوری در ارتباط با این خبر نداشت. مقامات "کمیسیون فضایی عربستان صعودی"(SSC) هم برای اظهار نظر در دسترس نبودند.
شرکتهای خصوصی آمریکا، یک نقش کلیدی را در ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی ایفا کرده اند چونکه ناسا که حالا به شدت بر بازگشت انسان به ماه تمرکز دارد، به دنبال تجاری سازی پرواز فضایی انسان و حضور وی در مدار پایین زمین است.
این قرارداد، جدید ترین موردی است که شرکت هایی مانند آکسیوم اسپیس را در نقش منحصربه فردی از دیپلماسی قرار می دهد که مدت ها تحت سلطه سازمان های دولتی مانند ناسا بود.
به قول این منابع، فضانوردان سعودی به دو آمریکایی که قبلا اعلام شده بودند، "پگی ویتسون" (Peggy Whitson)، فضانورد بازنشسته ناسا و "جان شافنر"(John Shoffner)، سرمایه گذار و راننده خودرو های مسابقه خواهند پیوست. این مأموریت که "Ax-۲" نام دارد، دومین پرواز فضایی خواهد بود که توسط آکسیوم اسپیس ترتیب داده می شود.
یک مقام آمریکایی اظهار داشت که فضانوردان خصوصی مأموریت Ax-۲ هنوز توسط هیئتی به ریاست ناسا متشکل از سهامداران و کشورهای شرکت کننده در ایستگاه فضایی بین المللی مانند روسیه، کانادا، ژاپن و "آژانس فضایی اروپا"(ESA) تایید نشده اند. وی افزود که این مأموریت احیانا تأییدیه را دریافت خواهد نمود.
برای آکسیوم اسپیس و سایر شرکتهای فضایی، قطع قرارداد با دولت های خارجی برای حفظ یک تجارت با محوریت قرار دادن افراد در فضا ضروری می باشد. قرار دادن انسان در فضا برای افراد ثروتمند ماجراجو، یک امر تجملی و منبعی از اعتبار ملی و همچنین، الهام بخش قدرت های فضایی مشتاق مانند عربستان سعودی است.
آکسیوم اسپیس، اولین مأموریت خصوصی خود به ایستگاه فضایی بین المللی را در ماه آوریل راه اندازی نمود و چهار خدمه را با کپسول دراگون شرکت اسپیس ایکس، به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد. این شرکت به تازگی اعلام نمود که قراردادی را با ترکیه منعقد کرده است تا دو فضانورد اول این کشور را در اواخر سال ۲۰۲۳ به فضا پرتاب کند.
برنامه پرواز فضانوردان آکسیوم اسپیس، برای اهداف گسترده تر این شرکت به منظور استقرار ایستگاه فضایی خصوصی خود تا اواسط دهه جاری، خیلی مهم است. این شرکت می خواهد ابتدا ماژول هایی را به ایستگاه فضایی بین المللی متصل کند و سپس پس از بازنشستگی لابراتوار بین المللی کنونی در حدود سال ۲۰۳۰، به یک ساختار کاملا خصوصی تبدیل گردد.
ارزش توافق آکسیوم اسپیس با عربستان سعودی مشخص نمی باشد. هر صندلی کپسول دراگون در اولین مأموریت آکسیوم اسپیس، به قیمت ۵۵ میلیون دلار به فروش رسید.1401/06/31
18:06:26
5.0 / 5
405
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد