بررسی جهش های ژنتیکی در مواد غذایی بازگشته از فضا

بررسی جهش های ژنتیکی در مواد غذایی بازگشته از فضا

به گزارش گروه هوش مصنوعی، هنگامی که فضانوردان مأموریت شنژو-۱۴ چین اواخر سالجاری میلادی به زمین بازگردند، بسته هایی از مواد غذایی که در فضا رشد کرده اند را با خود به خانه خواهند آورد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، چندی قبل سه خدمه مأموریت شنژو-۱۴ به نامهای چن دونگ (Chen Dong) فرمانده مأموریت، لیو یانگ (Liu Yang) و کای شوژ (Cai Xuzhe) به ایستگاه فضایی تیانگونگ فرستاده شدند. مقرر است این فضانوردان، شش ماه در آنجا بمانند تا فرآیند مونتاژ این ایستگاه فضایی عظیم را تکمیل کنند. تابحال بیشتر از ۷۰ روز است که این سه فضانورد در فضا حضور دارند.

بسته هایی که از آخرین سفر فضایی طولانی مدت چینی ها به زمین بازخواهند گشت، شامل برنج، دانه های سویا و سبزیجات و انواع گونه های باکتریایی ضروری برای نگهداری مواد غذایی است. انتخاب این مواد توسط "Beijing Capital Agribusiness & Foods Group " انجام شده است که هدف آن پرورش گیاهان و میکروارگانیسم ها در مدار و استفاده از آنها در تولید غذا و نوشیدنی است.

فرآیند پرورش مواد در فضا به قرار دادن دانه ها در معرض تشعشعات کیهانی و ریزگرانش برای ایجاد جهش های ژنتیکی اشاره دارد.

پس از بازگرداندن این مواد غذایی به زمین، دانشمندان جهش های ژنتیکی را بررسی و ارزیابی خواهند کرد. غذای پرورش یافته در فضا برای مصرف انسان بی خطر است. "ژائو هوی"، کارشناس آکادمی فناوری فضایی چین اظهار داشت که جهش در دانه های پرورش یافته در فضا فقط در ماده ژنتیکی خود آنها رخ می دهد.

چین که هم اکنون پرجمعیت ترین کشور جهان است، نخستین آزمایش پرورش مواد غذایی در فضا را در سال ۱۹۸۷ انجام داد و بسته هایی از دانه ها را روی یک ماهواره پرتاب کرد و بعد از قرار گرفتن آنها در معرض تشعشعات کیهانی، آنها را به زمین بازگرداند. از آن زمان، صدها دانه گیاهی سوار بر ده ها ماهواره و فضاپیما به فضا ارسال شدند.

در سفر فضایی، بذرهای گیاهان در معرض تشعشعات کیهانی و ریزگرانش قرار می گیرند که این امر به جهش های ژنتیکی منجر می شود. سفر در فضا مرحله مهمی از پرورش فضایی است و به دنبال آن آزمایش های پرورشی روی زمین صورت می گیرد.

ایستگاه فضایی چین هم اکنون از ماژول اصلی تیانه، ماژول آزمایشگاهی ونتیان، فضاپیمای شنژو-۱۴ و فضاپیمای باری تیانژو-۴ تشکیل شده است.


منبع:

1401/05/27
13:32:02
5.0 / 5
488
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد