شناسایی برخورد ستارهای نوترونی با یک تلسکوپ قدرتمند

شناسایی برخورد ستارهای نوترونی با یک تلسکوپ قدرتمند

پژوهشگران دانشگاه واریک(Warwick) انگلیس از تلسکوپ جدید قدرتمندی که برخورد خورشیدهای مرده را تشخیص می دهد، آگاهی داده اند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، ستاره شناسان با بهره گیری از "رصدگر گذرا نوری امواج گرانشی" (GOTO) برخورد خورشیدهای مرده معروف به ستاره های نوترونی را شناسایی کرده اند.
محققان براین باورند که این برخورد، فلزات سنگینی را به وجود آورده است که این امر به تشکیل ستاره ها و سیاراتی مانند سیاره خودمان در میلیاردها سال پیش منجر گردیده است.
پروفسور "دنی استیگز"(Danny Steeghs) از دانشگاه واریک اظهار داشت: هنگامی که یک ابزار کار تشخیصی خودرا به بهترین نحو انجام می دهد، همه چیز دست به دست هم می دهند تا شما از این کار نهایت لذت را ببرید. سرعت امری ضرورت دارد. ما به دنبال چیزی هستیم که عمر بسیار کوتاهی دارد و قبل از محو شدن برای ثبت آنها زمان زیادی نداریم.
به گزارش بی بی سی، نور حاصل از این برخورد برای چند شب قابل مشاهده بود. این بدان معناست که چندین تلسکوپ باید برای مکان یابی آنها با هم رقابت داشتند.
برخورد یک ستاره مرده، جرقه ای از نور به وجود می آورد و یک موج ضربه ای قدرتمند در سراسر جهان به وجود می آورد. این امر موجب می شود همه چیز در کیهان گرفتار تغییر شود. موج ضربه ای به وجود آمده فضا را تحریف می کند. وقتی این نور از روی زمین شناسایی می شود، این تلسکوپ جدید برای یافتن مکان دقیق نور وارد عمل می شود.
پروفسور "جو لیمن"(Joe Lyman) اخترفیزیک این دانشگاه اظهار داشت: شما فکر می کنید که این انفجارها بسیار پرانرژی و بسیار درخشان هستند و تشخیص آنها باید آسان باشد. اما ما باید در صد میلیون ستاره به دنبال شی مورد علاقه خود بگردیم. ما باید این کار را به سرعت انجام دهیم برای اینکه شی مورد نظر ما ظرف دو روز ناپدید خواهد شد.
محققان این دانشگاه در این مطالعه با ستاره شناسان دیگر همکاری کردند تا این برخورد را با جزییات بیشتر بررسی نمایند. بعد از تعیین دقیق برخورد، پژوهشگران به تلسکوپ های بزرگ تر و قدرتمندتر در سراسر جهان روی خواهند آورد تا برخورد را با جزییات بیشتر در طول موج های مختلف بررسی نمایند.
منبع:

1401/05/02
23:17:44
5.0 / 5
467
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد