درباره آزمایش سواب پوستی کرونا چه می دانید؟

درباره آزمایش سواب پوستی کرونا چه می دانید؟

پژوهشگران انگلیسی در جدید ترین یافته های خود اظهار کرده اند که در آینده ای نزدیک، دیگر نیازی به انجام آزمایش دردناک سواب بینی برای تشخیص کرونا نیست، چون که با یک آزمایش سواب پوستی میتوان بیماری کووید-۱۹ را تشخیص داد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، به نقل از اس اف، سواب های پوستی می توانند بزودی نقطه پایانی در استفاده از سواب بینی آزاردهنده و گاهی دردناک برای تشخیص کووید-۱۹ باشند. محققان دانشگاه ساری (University of Surrey) انگلیس به تازگی دریافته اند که آزمایش و شناسایی تغییرات رخ داده در چربی ها و روغن های پوست بیمار به طرز شگفت آوری در غربالگری کرونا موثر است.

نویسندگان مطالعه مذکور اعلام کردند که یک سواب غیرتهاجمی می تواند سبوم (چربی طبیعی که در سراسر بدن همچون پوست وجود دارد) را از پوست فرد جمع آوری کند و بیماری کووید-۱۹ را با دقتی نزدیک به ۹۰ درصد تشخیص دهد و به صورت بالقوه افراد را از دست آزمایش درناک سواب بینی خلاص کند.

در این مطالعه، پژوهشگران آزمایش هایی را بر روی ۸۳ بیمار بستری در بیمارستان که بعضی از آنها مبتلا به کووید-۱۹ بودند، انجام دادند و نمونه های خون، بزاق و پوست آنها را جهت بررسی و مقایسه، جمع آوری کردند.

پروفسور ملانی بیلی (Melanie Bailey) اظهار داشت: کووید-۱۹ به ما نشان داده است که آزمایش سریع در پایش و شناسایی بیماری های جدید حیاتی می باشد. در تحقیقات خود، روابط بین مایعات مختلف بدن و این که چه تغییراتی در یک قسمت از بدن انسان می تواند در مورد سلامت کلی بیمار به ما بگوید را بررسی کردیم. نتایج ما نشان داده است در حالیکه آزمایش خون دقیق ترین روش برای شناسایی این ویروس می باشد، سواب های پوستی هم عملکرد خوبی دارند و در واقع، نتایج سواب پوستی به طرز شگفت آوری دقیق است.

چگونه کووید-۱۹ را در پوست افراد شناسایی کنیم؟

سبوم (Sebum) یک ماده روغنی و مومی شکل است که توسط غدد چربی بدن تولید می شود. این ویروس به صورت قابل توجهی ساختار لیپیدهای بیمار را در برخی از مایعات مختلف بدن همچون خون و سبوم تغییر می دهد.

پس از اندازه گیری تغییرات لیپیدها و سایر متابولیت ها در این نمونه ها، نتایج نشان داده است که سواب های پوستی هنگام آزمایش دقت کووید-۱۹، دقتی در حدود ۰.۸۸ دارند. امتیاز ۱.۰ دقیق ترین و حساس ترین امتیاز در شناسایی ویروس می باشد. دقت آزمایش خون ۰.۹۷ و دقت آزمایش بزاق ۰.۸۰ بود که در واقع کمتر از یک سواب پوستی بود.

مت اسپیک (Matt Spick) از محققان این مطالعه اظهار داشت: تحقیقات ما نشان داده است که سبوم پوست به تغییرات سیستم ایمنی در بیماران کووید-۱۹ پاسخ می دهد. در واقع، ما معتقدیم که این بیماری می تواند تعادل طبیعی بدن در سرتاسر طیف وسیعی از سیستم های بیولوژیکی همچون پوست، سلامت گوارش و غیره را تغییر دهد.

پروفسور دبرا اسکن (Debra Skene)، یکی از نویسندگان مطالعه اظهار داشت: وعده آزمایش غیرتهاجمی برای تشخیص کووید-۱۹ دلیلی برای شادی خیلی از افراد جامعه است.

یافته های این مطالعه در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.


منبع:

1401/04/30
18:05:18
5.0 / 5
557
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد