الهام گرفتن ربات ها از رقص زنبورها!

الهام گرفتن ربات ها از رقص زنبورها!

یک گروه بین المللی از پژوهشگران قصد دارند با الهام از رقص زنبورها، جایگزینی را برای شبکه های بی سیم عرضه کنند و به برقراری ارتباط میان ربات ها کمک کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ما در مورد ربات هایی شنیده ایم که از راه شبکه های بی سیم با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند تا در انجام دادن وظایف همکاری داشته باشند. با این حال، گاهی اوقات چنین شبکه هایی، یک گزینه کارآمد نیستند. یک روش جدید به جای عرضه این گزینه، با الهام از رقص زنبورها، ربات ها را به رقصیدن وادار می کند.
از آنجائیکه زنبورهای عسل زبان گفتاری ندارند، اغلب با تکان دادن بدن خود، اطلاعات را به یکدیگر منتقل می کنند. این الگوی حرکات که بعنوان "رقص تکان دادن" شناخته می شود، امکان دارد بوسیله ی یک زنبور مورد استفاده قرار بگیرد تا به زنبورهای دیگر بگوید که منبع غذایی در کجا قرار دارد. جهت حرکات منطبق با جهت غذا، نسبت به کندو و خورشید است؛ در حالیکه مدت رقص نشان دهنده فاصله غذا از کندو است.
یک گروه بین المللی از پژوهشگران با الهام از این رفتار تصمیم گرفتند تا بررسی نمایند که آیا همین سیستم می تواند توسط ربات ها و انسان ها در مکان هایی مانند محل وقوع بلایای طبیعی که شبکه های بی سیم در آنجا در دسترس نیستند، استفاده گردد یا خیر.
این پژوهش، به سرپرستی پروفسور "آبهرا روی چودهری" (Abhra Roy Chowdhury)، پژوهشگر "مؤسسه دانش هند" (IISc) و "کاوستوب جوشی" (Kaustubh Joshi)، دانشجوی مقطع دکتری "دانشگاه مریلند" (UMD) انجام شده است.
در سیستم اثبات مفهومی که این گروه پژوهشی ابداع نموده اند، شخصی با حرکات دست به یک ربات پیام رسان معروف به "ترتلبات" (Turtlebot) مجهز به دوربین کار می کند. این ربات با استفاده از الگوریتم های ردیابی می تواند حرکات رمزگذاری شده را تفسیر کند. سپس ربات پیام رسان چرخ دار، به سمت یک ربات دیگر حرکت می کند و به ردیابی الگویی روی زمین در مقابل آن ربات می پردازد.
همان گونه که ربات دوم با دوربین سنسور خود تماشا می کند، جهت مورد نظر را برپایه جهت گیری الگو مشخص می کند و برپایه مدت زمانی که برای ردیابی طول می کشد، مسافتی را که باید طی شود، تعیین می کند. سپس ربات برای مدت زمان مشخص شده، در جهت مشخص شده حرکت می کند و سیستم تشخیص شیء خویش را برای شناسایی محموله مورد نظر بعد از رسیدن به مقصد به کار می برد.
در آزمایش هایی که تابحال انجام شده اند، هر دو ربات حدودا در ۹۳ درصد مواقع، حرکات و رقص های تکان دادن را به صورت دقیق تفسیر کرده و به آنها عمل کرده اند.
این پژوهش، در مجله "Frontiers in Robotics and AI" به چاپ رسید.
منبع:

1401/04/18
12:47:50
5.0 / 5
416
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد