تماس لیزری 2 ماهواره نظامی در فضا

تماس لیزری 2 ماهواره نظامی در فضا

دو ماهواره نظامی که سال قبل به فضا پرتاب شده بودند، با موفقیت آزمایشی را برای نمایش ارتباطات بین ماهواره ای با استفاده از لیزر در فضا به انجام رساندند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اگرچه شرکتهای خصوصی جهت راه اندازی مجموعه ماهواره های خود در مدار عجله دارند، اما فناوری ارتباطات آنها برای بیشتر از ۶ دهه ثابت مانده است و در حالیکه سرعت برقراری ارتباط به صورت قابل توجهی بهبود یافته است، اما هنوز یک ماهواره باید برای برقراری ارتباط با یک ماهواره دیگر به یک ایستگاه زمینی پیام ارسال نماید، حتی اگر این دو تنها چند مایل از یکدیگر فاصله داشته باشد. شرکت "سی ای سی آی" (CACI International) مستقر در ویرجینیا درحال کار بر روی فناوری است که می تواند این مورد را تغییر دهد. این شرکت اخیرا ارتباطات بین ماهواره ای متفاوتی را به معرض نمایش گذاشته است.
ارتباط با لیزر
"سی ای سی آی" پایانه های نوری "CrossBeam" را بر روی ماهواره ها نصب می کند تا امکان برقراری ارتباطات نوری بین ماهواره ها را فراهم آورد. این شرکت ادعا می کند که فناوری آن امکان برقراری ارتباط متقابل بین ماهواره ها و همینطور ارتباط دو طرفه با زمین را با استفاده از سیستم هایی که پیچیدگی، اندازه و وزن کمتری دارند و همینطور انرژی کمتری مصرف می کنند، فراهم می آورد.
به گزارش گیزمودو، "سی ای سی آی" با همکاری "آژانس تحقیقات پیشرفته دفاعی وزارت دفاع آمریکا" (دارپا- DARPA) و "آژانس توسعه فضایی" (SDA)، دو ماهواره به نامهای "Able" و "Baker" را که مجهز به این پایانه های نوری بودند، در ژوئن سال قبل به فضا پرتاب کردند.
این پرتاب همینطور بخشی از برنامه "Mandrake II" بوده است که با همکاری آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی (AFRL SV) انجام می شود. هدف برنامه "Mandrake II" ارزیابی الگوریتم های هدف گیری و ردیابی است که در پایانه های نوری این ماهواره ها استفاده می شود. برنامه "Mandrake II" بخشی از یک پروژه بزرگتر به نام "بلک جک" (Blackjack) است که توسط دارپا اجرا می شود.
در روز ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) سالجاری، این دو ماهواره پایانه های نوری خویش را در فاصله حدود ۶۰ مایل (۱۰۰ کیلومتر) از یکدیگر فعال کردند و بیشتر از ۴۰ دقیقه به برقراری ارتباط با یکدیگر پرداختند. در این فرایند از لیزرهای مادون قرمز برای ارسال بیشتر از ۲۰۰ گیگابیت "داده" استفاده شد که ابتدا کدگذاری شده و سپس به گیرنده ماهواره مقابل ارسال و با موفقیت دریافت شدند.
کاربردهای دفاعی این فناوری
در حالیکه ارتباطات لیزری در مقایسه با امواج رادیویی سریع تر و ایمن تر تلقی می شوند، بعید است که کاربران به این زودی ها بتوانند از ارتباطات ماهواره ای نوری بهره مند شوند. این فناوری هنوز برای اهداف دفاعی درحال آزمایش است.
تحت پروژه "بلک جک"، یک مجموعه ماهواره متشکل از ۲۰ ماهواره با قابلیت برقراری ارتباطات نوری به مدارهای پایین زمین پرتاب می شوند و بعنوان شبکه ای در فضا عمل می کنند. این شبکه متعلق به دولت خواهد بود و برای اتصال ارتش ایالات متحده آمریکا به پایگاه ها، حسگرها و سلاح های خود در سرتاسر جهان استفاده خواهد شد.
بر اساس گزارش "اسپیس نیوز" آژانس توسعه فضایی می خواهد امسال ۲۰ ماهواره به مدار پرتاب کند و این کار را تا سال ۲۰۲۴ ادامه داده و تعداد ماهواره های ارسالی را به ۱۲۶ عدد برساند. این ماهواره ها توسط شرکتهای "لاکهید مارتین" (Lockheed Martin)، "نورثروپ گرومن" (Northrop Grumman) و "یورک اسپیس" (York Space) ساخته خواهند شد و دارای ارتباط نوری با یکدیگر، ایستگاه های زمینی و پلت فرم های هوایی خواهند بود.
منبع:

1401/03/01
11:13:09
5.0 / 5
803
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد