تولید كوتاه ترین پالس لیزری از یك منبع فیبری

تولید كوتاه ترین پالس لیزری از یك منبع فیبری

گروه هوش مصنوعی: دانشمندان ˮدانشگاه راچسترˮ آمریكا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه دستگاه جدیدی به نام ˮتشدید كننده پالس كششی سالیتون كرˮ(stretched-pulse soliton Kerr resonator) شده اند كه می تواند پالس های لیزر فوق سریع را در طیف وسیعی از طول موج ها تولید نماید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، این دستگاه می تواند عملکرد پالس های لیزر فوق سریع را افزایش دهد. این دستگاه پالس لیزر فوق سریع را در سرعت فمتوثانیه یا یک کوادریلیون در ثانیه(quadrillionth of a second) تولید می کند که این کوتاه ترین پالس به وجود آمده از یک منبع فیبری است.
"ویلیام رنینگر"(William Renninger) استادیار نورشناسی اظهار داشت: این مطالعه کاربردهای مهمی در طیف وسیعی از امور دارد که می توان به کاربردهای مهندسی و زیست پزشکی همچون طیف سنجی، سنتز فرکانس، میزان مسافت، تولید پالس و موارد دیگر اشاره نمود.
تشدید کننده های کر از پدیده های موج غیرخطی نوین همچون تکنیک های نوری مهم سولیتون پشتیبانی می کنند.
سولیتون های تشدید کننده فیبری کر قادر به تولید طول موج و میزان تکرار انعطاف پذیری پالس هایی در سرعت فمتوثانیه و تولید شانه فرکانسی هستند.
در این مطالعه، دانشمندان نسل جدیدی از پالس را در تشدید کننده های کر با پراکندگی مبتنی بر سولیتون های پالس کششی، ارائه دادند که از کوتاه ترین پالس های تابحال تولید شده از تشدید کننده فیبر کر پشتیبانی می کنند. پالس ها دارای پهنای باند وسیع و مدت زمان فشرده سازی پالس ۲۱۰ فمتوثانیه هستند که این کوتاه ترین مدت زمان فشرده سازی پالس مشاهده شده از تشدید کننده های فیبر کر است.
فشرده سازی پالس(Pulse compression) یک روش پردازش سیگنال است که معمولاً توسط رادار، سونار و اکوگرافی برای افزایش دامنه وضوح و همین طور نسبت سیگنال به نویز استفاده می شود. این امر با مدوله کردن پالس منتقل شده و سپس همبستگی سیگنال دریافتی با پالس منتقل شده، حاصل می شود.
منبع:

1399/05/05
14:44:53
5.0 / 5
1946
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد