گزارش گروه هوش مصنوعی؛

دانشمند یاد شده رهبری چه کسی بود

دانشمند یاد شده رهبری چه کسی بود

گروه هوش مصنوعی: اشارات پر تکرار رهبر انقلاب به علم و دانشمندان در سخنرانی های مختلف بر اهمیت علم و فناوری از منظر ایشان دلالت دارد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، رهبر معظم انقلاب اسلامی بامداد امروز (چهارشنبه) در دیدار صدها تن از معلمان و فرهنگیان با تاکید بر ایجاد هویت ملی در بین دانش آموزان فرمودند: «بایستی کاری نماییم که دانش آموز ما دارای هویت ملی بشود. مهم تر از علم آموزی یا لااقل در حد علم آموزی این است که او احساس هویت بکند، یک انسان با هویت ساخته بشود، یک هویت ملی، هویت احساس اعتماد به نفس ملی پیدا بکند. از عمق جان کودک ما با افتخارات کشور آشنا بشود این چیزی است که امروز وجود ندارد بسیاری از افتخارات حالا ایشان اسم مرحوم آقای کاظمی آشتیانی را آوردند شما بین بچه های مدرسه تان، مدارس تان نظرخواهی کنید ببینید چند درصد کاظمی آشتیانی را با آن همه خدمات، با آن ارزش وجودی که این مرد، این جوان، جوان هم بود داشت می شناسند چند درصد، رونالدو را چند درصد می شناسند، ما چرا افتخارات ملی خودمان را نمی شناسیم؟ این خیلی مهم می باشد یک بخش از این چیزهایی که میگوییم هویت ملی همین است که افتخارات ملی را، گذشته ی علمی را، گذشته ی سیاسی را، گذشته ی بین المللی را بشناسند.»
کاظمی آشتیانی که بود؛ از درمان های نوین ناباروری تا تولید اولین رده سلول های بنیادی جنینی
دکتر سعید کاظمی آشتیانی از نوابغ و دانشمندان برتر کشور به شمار می آید و فعالیتهای درخشان وی در حوزه درمان ناباروری و سلولهای بنیادی در زمان حیاتش پیشرو و تاثیر گذار در جامعه علمی داخل و خارج از کشور به حساب می آید. این دانشمند یکم فروردین ۱۳۴۰ خورشیدی در تهران به دنیا آمد و در سال ۱۳۵۸ در رشته فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شد. تعطیلی دانشگاه ها به دلیل انقلاب فرهنگی و حضور وی در جبهه های نبرد طی آن سال ها سبب شد بعد از ۱۱ سال سرانجام در سال ۱۳۶۹ با دریافت مدرک کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی از دانشکده علوم توانبخشی فارغ التحصیل شود. او همینطور در سال ۱۳۷۶ توانست از دانشگاه تربیت مدرس، دکتری رشته علوم تشریح با گرایش جنین شناسی را دریافت کند. در سال ۱۳۶۱ با همکاری دو تن از همکارانش جهاد گروه پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران تأسیس کرد. این گروه هسته اولیه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران بود که در سال ۱۳۶۵ شکل گرفت و دکتر کاظمی تا سال ۱۳۷۰ عهده دار مسئولیت بخش طرح ها و تحقیقات آن بود. از سال ۱۳۷۱ با تغییرات ساختار مدیریتی جهاد دانشگاهی به سمت ریاست جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی ایران انتخاب شد که این مسئولیت تا انتهای دوره حیاتش بر عهده وی بود.
وی در خلال این سال ها مراکز درمانی گوناگونی تأسیس و گروههای مختلف پژوهشی را راه اندازی نمود که در آن میان پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی یکی از مهم ترین این مراکز بود.
دکتر کاظمی همینطور بنیان گذار پژوهشکده رویان بود و توسعه دانش سلول های بنیادی مدیون تلاشهای مجاهدانه وی در سپهر علم و فناوری کشور است. پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی خرداد ماه ۱۳۷۰ با مدیریت دکتر کاظمی رسما فعالیت خویش را شروع کرد و تابحال هزاران زوج نابارور با بهره مندی از خدمات این مرکز پیشرفته درمان ناباروری صاحب فرزند شده اند.
وی در طول دوران حیات ۴۴ ساله اش به موفقیت های قابل ملاحظه ای همچون گسترش روشهای پیشرفته درمان ناباروری، تولید و تکثیر و انجماد سلولهای بنیادی جنینی و همانند سازی (کلونینیگ) حیوانات دست یافت و گروه تحقیقاتی برای کلونینگ نخستین گوسفند همانندسازی شده ایران در سال ۱۳۸۴ به دنبال تلاشهای وی شکل گرفت.
تولد نخستین نوزاد حاصل از IVF در ایران، تولد دومین کودک حاصل از ICSI در ایران، تولد نخستین نوزاد حاصل از میکرواینجکشن اسپرماتوزوآی منجمد شده، تولید اولین رده سلول های بنیادی جنینی در ایران بخشی از فعالیتهای علمی وی به شمار می آیند. با تولید نخستین رده سلول های بنیادی جنینی در ایران در سال ۱۳۸۲ نام ایران در بین ده کشور صاحب این فناوری قرار گرفت.
وی همینطور اولین بانک خون بند ناف ایران را به منظور استفاده از بن یاخته های خون بند ناف در سلول درمانی خانواده ها تاسیس کرد.
کاظمی در اعتلای نام جمهوری اسلامی ایران در عرصه های بین المللی هم با ثبت این پیشرفت ها، حضور در کنگره های مختلف بین المللی و ابتکار برگزاری جشنواره بین المللی رویان سهمی از یاد نرفتنی دارد.
غروب چهاردهم دیماه ۱۳۸۴ قلب این انسان والا از تپیدن ایستاد و علاوه بر خانواده و دوستانش، جامعه علمی کشور را هم در سوگ و ماتم فقدانش نشاند. پیام رهبر انقلاب بعد از درگذشت کاظمی آشتیانی مقام معظم رهبری در سال ۸۴ و به دنبال درگذشت دکتر کاظمی آشتیانی پیامی صادر کردند که متن آن به شرح زیر است: «بسم الله الرحمن الرحیم
با تاسف و تلخکامی خبر درگذشت دانشمند مومن و جهادگر، مرحوم دکتر «سعید کاظمی اشتیانی» را دریافت کردم و بر فقدان آن شخصیت پرارزش که کانون امید و ابتکار و نوآوری بود، افسوس خوردم. وی یکی از فرزندان صالح انقلاب و از رویش های مبارکی بود که آینده ی درخشان علمی در کشور را نوید می دهند. موسسه رویان که مجمع ارزشمندی از نوآوران و جهادگران عرصه ی علوم زیستی است، در پیدایش و رشد و اعتلای خود، مدیون همت و ایمان و پشتکار این دانشمند جوان و بلند همت است. اینجانب ضایعه ی دردناک فقدان این عنصر خدوم و با ارزش را به خانواده ی گرامی و همکاران عزیزش صمیمانه تسلیت می گویم و از خداوند متعال رحمت و علو درجات را برای وی و صبر و سکینه الهی را برای بازماندگان و همراهانش مسالت می کنم.»

1401/02/22
23:05:09
5.0 / 5
864
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد