سومین کوشش برای سوخت گیری موشک ماه هم لغو شد

سومین کوشش برای سوخت گیری موشک ماه هم لغو شد

به نظر می آید فرایند آزمایش موشک ماه ناسا جهت راه اندازی مأموریت ˮآرتمیس 1ˮ معروف به ˮتمرین لباس خیسˮ برای بار سوم متوقف شده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، قرار بود ناسا ساعاتی پیش، آخرین کوشش برای سوخت گیری موشک "سامانه پرتاب فضایی"(SLS) برای مأموریت "آرتمیس 1"را که بخش مهمی از "تمرین لباس خیس" در مرکز فضایی کندی در فلوریدا است، لغو نمود.
آزمایش "تمرین لباس خیس"، تمرینی برای موشک "سامانه پرتاب فضایی" ناسا است که مقرر است مأموریت بدون خدمه "آرتمیس ۱" ناسا به ماه را به انجام برساند. در این آزمایش خیلی از مهم ترین فعالیتهای قبل از پرتاب موشک ناسا تمرین خواهند شد.
مأموریت آرتمیس، سه بخش دارد. "آرتمیس ۱" بدون خدمه به سمت ماه رهسپار می شود و بعد از آن "آرتمیس ۲" فضانوردان را به نزدیکی ماه می برد و در نهایت "آرتمیس ۳" فضانوردان را بر ماه فرود خواهد آورد.
"تمرین لباس خیس" در روز اول آوریل در سکوی پرتاب ۳۹B مرکز فضایی کندی در فلوریدا شروع شد و قرار بود ۴۸ ساعت بعد به پایان برسد، اما بروز چندین مشکل فنی این فرایند را متوقف کرد و به تعویق انداخت. در نهایت این آزمایش به زمانی بعد از مأموریت "Ax-۱" موکول شد. در این مأموریت چهار فضانورد خصوصی برای اقامتی 8 روزه به ایستگاه فضایی بین المللی رفتند.
مسؤلان مأموریت "آرتمیس ۱" تصمیم گرفتند که این آزمایش را روز ۱۱ آوریل از سر بگیرند، اما مشکلی در دریچه چک کننده هلیم در برج پرتاب متحرک این موشک رخ داد. از هلیم برای پاکسازی خطوط سوخت قبل از آغاز سوخت رسانی استفاده می شود و مشکل در دریچه بر حفظ فشار گاز مورد نظر در موتور RL۱۰ و بخش بالایی موشک "سامانه پرتاب فضایی" اثر گذاشت.
تیم "آرتمیس ۱" تصمیم گرفتند که این آزمایش را روز سه شنبه ۱۲ آوریل به انجام برسانند، اما آن روز هم لغو شد.
در نهایت قرار بود فرایند سوخت رسانی ساعاتی پیش صورت گیرد و همراه با آن چندین شمارش معکوس و سایر اقدامات کلیدی شامل یک آزمایش پرتاب شبیه سازی شده صورت گیرد و سپس مخازن خالی شوند.
اعضای تیم "آرتمیس 1" امروز، نشت هیدروژن مایع(LH2) همراه با اکسیژن مایع (LOX) را در یکی از دو پیشرانه SLS در حین عملیات سوخت رسانی شناسایی نمودند. این امر باعث توقف فعالیتهای سوخت رسانی و همینطور سایر موارد آزمایش کلیدی "تمرین لباس خیس" شد.
"جرمی پارسونز" معاون تیم سیستم های اکتشافی زمینی ناسا اظهار داشت: تیم، مخزن LH2 مرحله اصلی موشک را در حدود 5 درصد نگه می دارد و بارگیری LOX مرحله اصلی متوقف می شود. تیم، فعالیتهای شمارش معکوس ترمینال را امروز طبق برنامه انجام نمی دهد و مراحل بعدی را بعد از عملیات امروز ارزیابی خواهد نمود.
همانطور که از نام آن پیداست، "آرتمیس 1" نخستین مأموریت برنامه اکتشاف ماه "آرتمیس" ناسا خواهد بود. "آرتمیس 1" یک کپسول "اوریون"(Orion) بدون خدمه را به یک سفر تقریباً یک ماهه به دور ماه می فرستد تا نشان دهد که موشک SLS و کپسول اوریون برای مأموریت های سرنشین دار آماده هستند.
"تمرین لباس خیس" یکی از مهم ترین مراحل پیش از پرتاب "آرتمیس 1" است. این آزمایش چند روزه به اعضای تیم مأموریت اجازه می دهد تا خیلی از مراحل کلیدی منتهی به پرواز را همچون سوخت گیری موشک و پرتاب آن و شمارش معکوس تمرین کنند.
ناسا تمرین لباس خیس "آرتمیس 1" را در روز اول آوریل شروع کرد و قصد داشت آنرا در 3 آوریل به پایان برساند، اما چندین مشکل فنی پیش آمد که دو بار کوشش برای بارگیری سوخت در مخازن موشک SLS را خنثی کرد.
برنامه این بود که تمرین لباس خیس را در روز 11 آوریل از سر بگیرند، اما اعضای تیم یک سوپاپ معیوب را کشف کردند، مشکلی که آغاز این تمرین را به 12 آوریل موکول کرد و سبب تغییر در طراحی آزمایش شد. در نهایت تیم تصمیم گرفت فقط مرحله اصلی موشک SLS را سوخت گیری کند و از سوخت گیری مرحله بالایی آن صرف نظر کند.
حالا که این تمرین امروز هم لغو شده است، برای اطلاع از مراحل بعدی این آزمایش باید منتظر اعلام ناسا بمانیم.
چیزی که مشخص است این است که این عدم قطعیت، تاریخ پرتاب "آرتمیس 1" را تحت تأثیر قرار می دهد. مقامات ناسا می گویند تا وقتی که تمرین لباس خیس انجام نشود و داده های حاصل از آن تجزیه و تحلیل نشود، تاریخ پرتاب را تنظیم نمی کند.
مأموریت "آرتمیس 1" مقدمه ای برای "آرتمیس 2" است که انتظار می رود در سال 2024 فضانوردان را به مدار ماه بفرستد. سپس اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، "آرتمیس 3" در سال 2025 یا 2026 فضانوردان را در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود خواهد آورد.
منبع:

1401/01/27
08:27:59
5.0 / 5
776
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد