تعویق مجدد تاییدیه اداره هوانوردی فدرال

ایلان ماسک همچنان در انتظار پرتاب استارشیپ

ایلان ماسک همچنان در انتظار پرتاب استارشیپ

به گزارش گروه هوش مصنوعی اسپیس ایکس می خواهد نخستین پرواز آزمایشی مداری خویش را بلافاصله بعد از دریافت تاییدیه از اداره هوانوردی فدرال (FDA) به انجام برساند اما به نظر می آید این آزمایش بار دیگر با تعویق روبرو شده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، پرتاپ مداری موشک استارشیپ دست کم یک ماه دیگر عقب افتاده است.
اسپیس ایکس می خواهد این مأموریت را مدت کوتاهی بعد از آن که بررسی های زیست محیطی اداره هوانوردی فدرال به پایان رسید در تگزاس جنوبی یعنی منطقه ای که این شرکت در آن وسایل نقلیه خویش را می سازد، آزمایش و پرتاب می کند، به انجام برساند.
قرار بود این بررسی ها تا ۳۱ دسامبر به پایان برسد اما چند روز پیش از آخر این مهلت اداره هوانوردی فدرال تاریخ حدودی تکمیل آنرا ۲۸ فوریه اعلام نمود و علت این کار را هم احتیاج به مشورت بیشتر با سایر آژانس های فضایی و بررسی نظرات عمومی بود.
این اداره در روز ۱۴ فوریه(۲۶ بهمن) اعلام نمود که عرضه گزارش نهایی بار دیگر به تعویق افتاده است و این دفعه آنرا به ۲۸ مارس موکول کرد تا فرصت بیشتری جهت بررسی نظرات و مشاوره بین سازمانی فراهم گردد.
با این وجود حتمالا این تغییر در جدول زمان بندی برای ایلان ماسک، مدیرعامل و موسس شرکت اسپیس ایکس حیرت انگیز نباشد. چونکه وی در جریان یک اطلاع رسانی در روز پنجشنبه هفته گذشته اعلام نمود که امکان دارد تاییدیه اداره هوانوردی در ماه مارس عرضه شود.
وی در طول این برنامه اظهار داشت: ما هم اکنون در تلاشیم تا سخت افزارها را همزمان با دریافت تاییدیه آماده نماییم.
با این وجود دریافت تاییدیه تنها گزینه موجود نیست. اداره هوانوردی فدرال امکان دارد تصمیم بگیرد که یک بررسی عمیق تر و دقیق تر از اثرات زیست محیطی برای فعالیت پایگاه فضایی استاربیس مورد نیاز است.
ماسک می گوید، اگر چنین موضوعی رخ دهد نخستین پرواز آزمایشی مداری استارشیپ احیانا از پایگاه فضایی کندی ناسا در کیپ کاناورال فلوریدا انجام خواهد گرفت. او اضافه کرد: از نظر زیست محیطی این پایگاه مورد تایید است. ازاین رو حدس می زنم در بدترین حالت ما باید شش تا هشت ماه را صرف ساخت برج پرتاب کیپ نماییم و مأموریت را به تعویق بیاندازیم.
اسپیس ایکس پیش از این هم از این پایگاه پرتاب هایی انجام داده است اما برای پرتاب استارشیپ احتیاج به یک برج پرتاب بزرگ تر دارد.
این شرکت می خواهد تا در نهایت استارشیپ ها را از چندین مکان به فضا پرتاب کند. ماسک در جریان این گفتگو تصریح کرد که اسپیس ایکس درحال اصلاح دو سکوی نفتی در دریا است تا از آنها بعنوان سکوی پرتاب برای این وسیله نقلیه غول پیکر استفاده نماید.
این موشک از دو بخش تشکیل شده است. یک پیشران عظیم مرحله اول به نام سوپرهوی و یک فضاپیمای ۵۰ متری به نام استارشیپ که هر دو بگونه ای طراحی شده اند که چند بار مصرف باشند. پیشرفتی که ماسک و شرکت او معتقدند استعمار مریخ و رسیدن به سایر دستاوردهای اکتشافی بزرگ را از نظر اقتصادی ممکن می سازد.
نمونه های اولیه استارشیپ تابحال چندین پرواز آزمایشی انجام داده اند که طی آن به حداکثر ارتفاع ۱۰ کیلومتر رسیده اند اما تابحال پرواز مداری انجام نگرفته است. بدیهی است که پرواز مداری در ارتفاع بیشتری انجام می شود و این اولین باری است که پیشران سوپرهوی هم در مأموریت دخیل خواهد بود.
اعلام به تاخیر افتادن سفر استارشیپ همزمان با بیان مأموریت جدید اسپیس ایکس رخ داد و روز گذشته جارد ایزاکمن اعلام نمود که این شرکت می خواهد طی ماموریتی معروف به "پولاریس داون"(Polaris Dawn) چهار خدمه را به مدار زمین بفرستد.1400/11/26
21:59:50
5.0 / 5
932
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد