تاثیر کووید-۱۹ بر افراد مبتلا به پسوریازیس

تاثیر کووید-۱۹ بر افراد مبتلا به پسوریازیس

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود، تاثیر کووید-19 بر افراد مبتلا به یک بیماری مزمن پوستی و نگرانی آنها در مورد عوارض واکسن را مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، حدود ۴۰ درصد از افراد مبتلا به "پسوریازیس"(psoriasis)، به سبب همه گیری کووید-۱۹، در درمان و مراقبت با تأخیر مواجه گشته اند. افراد جوان تر و متعلق به اقلیت های قومی، بیشتر تحت تأثیر این اختلال در مراقبت قرار می گیرند.
جالب اینجاست که جوان تر بودن و تعلق داشتن به یک اقلیت قومی، با مردد بودن در مورد واکسن کووید-۱۹ در بین افراد مبتلا به پسوریازیس همراه بود. افرادی که نسبت به واکسن مردد بودند، نگرانی هایی در مورد ساخت سریع واکسن و عوارض جانبی واکسن بیان نمودند و باور داشتند که واکسن ممکنست پسوریازیس آنها را بدتر کند.
افراد مبتلا به پسوریازیس به سبب استفاده مکرر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به نشانه های شدید کووید-۱۹ قرار دارند. درک اختلال در مراقبت از بیماران مبتلا به پسوریازیس که ناشی از همه گیری کووید-۱۹ است و تأثیر آن بر تردید در واکسیناسیون ممکنست به پزشکان در گفتگو با بیمارانی که نسبت به واکسن تردید دارند، کمک نماید.
پژوهشگران "دانشگاه کینگز لندن"(King's College London) نتیجه گرفتند که شناسایی افراد محروم و رسیدگی به نگرانی های آنها در مورد واکسن کووید-۱۹، به کاهش خطرات ناشی از این بیماری همه گیر کمک می نماید.

جمع آوری و بررسی داده ها
پژوهشگران از چهارم مه سال ۲۰۲۰، یک نظرسنجی آنلاین موسوم به "پسو پروتکت می"(PsoProtectMe) را برای افراد مبتلا به پسوریازیس بوسیله رسانه های اجتماعی، سازمان های حامی بیماران مبتلا به پسوریازیس و مراکز درمانی ارائه دادند.
پژوهشگران، پرسشنامه ای را نیز در ماه مه ۲۰۲۱ ارائه دادند تا نظرات بیماران را در مورد تأثیر همه گیری کووید-۱۹ بر مراقبت از افراد مبتلا به پسوریازیس و خطرات در رابطه با سرکوبگرهای ایمنی ناشی از واکسن های کووید-۱۹ بپرسند.
پرسش ها طوری طراحی شدند که به شرکت کنندگان امکان دهند تا سطح تردید خود در مورد واکسن کووید-۱۹ را گزارش دهند و عواملی را که در این نگرانی نقش دارند، بیان کنند.

موانع بیشتر برای افراد جوان تر
در مجموع، ۸۰۲ فرد مبتلا به پسوریازیس این نظرسنجی را تکمیل کردند. پژوهشگران، پاسخ ها را از ۸۹ کشور جمع آوری کردند که ۶۹ درصد آنها از انگلستان به دست آمده بودند.
حدود ۴۰ درصد از شرکت کنندگان، اختلالاتی را در مراقبت از پسوریازیس خود گزارش کردند. افراد جوان تر با میانگین سنی ۴۴ سال، نسبت به افراد مسن تر با میانگین سنی ۵۴ سال، احتمال بیشتری برای تاخیر در درمان داشتند. اقوام غیر سفیدپوست نیز دسترسی محدودی به مراقبت از پسوریازیس داشتند.
افرادی که در دسترسی به مراقبت های پسوریازیس با مشکل مواجه بودند، نشانه های شدیدتری از این بیماری داشتند.
بااینکه بیشتر شرکت کنندگان این نظرسنجی، مقادیر مشابهی از دارو را مصرف می کردند اما افرادی که درمان های سرکوب کننده سیستم ایمنی را دریافت می کردند، اختلالات بیشتری را گزارش دادند.

درک بیشتر در مورد کووید-۱۹ شدید
در قسمتی از این نظرسنجی، از شرکت کنندگان پرسیده شد که چقدر نگران بیماری کووید-۱۹ هستند و چه احساسی در مورد تأثیر داروهای خود بر بهبودی دارند.
حدود ۳۲۵ نفر گزارش دادند که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را مصرف می کردند و بیش از نیمی از آنها گفتند که احساس می کنند داروها، آنها را مستعد مبتلاشدن به بیماری می کنند. علاوه بر این، ۵۶/۳ درصد گفتند که داروهای آنها بهبود یافتن از کووید-۱۹ را دشوار می کند.

نگرانی در مورد عوارض جانبی واکسن کووید-۱۹
از ۷۵۵ نفری که به پرسش های مربوط به واکسن کووید-۱۹ پاسخ دادند، ۸۰/۹ درصد گفتند که حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده اند. از میان افراد واکسینه شده مبتلا به پسوریازیس، ۱۶/۲ درصد گزارش کردند که پسوریازیس آنها بعد از ایمن سازی بدتر شده است و بیش از نیمی از آنها گفتند که تغییرات طی دو هفته رخ داده اند.
۸/۳ درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس، از دریافت واکسن کووید-۱۹ خودداری کرده بودند یا قصد نداشتند آنرا تزریق کنند. افراد مردد نسبت به واکسن، جوان تر بودند، شاخص توده بدنی پایین تری داشتند و مدت زمان بیماری آنها کوتاه تر بود. همچنین، احتمال کمتری برای مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی توسط آنها وجود داشت.
سه دلیل رایج برای مردد بودن در مورد تزریق واکسن، نگرانی در مورد عوارض جانبی آن، جدید بودن واکسن و ترس از بدتر شدن پسوریازیس آنها بعد از ایمن سازی بود.
منبع:

1400/11/11
22:58:50
5.0 / 5
878
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد