پژوهشگران دانشگاه استنفورد:

بیشتر از ۱۰۰۰ تفاوت در فعالیت ژنتیکی مغز نر و ماده وجود دارد!

بیشتر از ۱۰۰۰ تفاوت در فعالیت ژنتیکی مغز نر و ماده وجود دارد!

به گزارش گروه هوش مصنوعی پژوهشگران ˮدانشگاه استنفوردˮ در بررسی جدید خود، بیشتر از ۱۰۰۰ مورد تفاوت را در فعالیت ژنتیکی مغز موش های نر و ماده نشان داده اند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، بررسی جدیدی که به سرپرستی "دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد"(Stanford Medicine) انجام شده است، نشان داده است که مغز موش های نر و ماده از جنبه های مهمی با هم متفاوت هستند. پژوهشگران معتقدند که این تفاوت ها احیانا در مغز زنان و مردان هم وجود دارند.
این گروه پژوهشی، چهار ساختار کوچک را در مغز موش بررسی کردند که به برنامه ریزی رفتارهای در رابطه با رده بندی، دوست یابی، جفت گیری و نفرت معروف هستند. بعنوان نمونه، این رفتارها می توانند به تعیین سریع جنسیت یک غریبه توسط نرها، پذیرش ماده ها برای جفت گیری و محافظت توسط مادر در حیوانات کمک کنند تا تولیدمثل داشته باشند و فرزندان آنها زنده بمانند.
دانشمندان با تجزیه و تحلیل بافتی که از این ساختارهای مغز استخراج شده و برای سلول های پاسخ دهنده به هورمون های جنسی غنی شده بود، بیشتر از ۱۰۰۰ ژن را یافتند که فعالیت آنها در مغز یک جنس نسبت به جنس دیگر، به صورت قابل توجهی فعال تر است. ژن ها نقشه ای برای پروتئین هایی هستند که حدودا همه کار سلول را انجام می دهند. سطوح فعال سازی ژن که سرعت کپی شدن و تبدیل ژن های اطلاعاتی به پروتئین را در بر دارد، عملکرد سلول را تعیین می کند.
یافته های این پژوهش می توانند تفاوت های جنسی رفتار پستانداران را توضیح دهند.
"نیراو شاه"(Nirao Shah)، استاد روانپزشکی، علوم رفتاری و نوروبیولوژی دانشگاه استنفورد و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما با استفاده از این ژن ها بعنوان نقاط ورودی، گروههای ویژه ای از سلول های مغزی را شناسایی کرده ایم که رفتارهای جنسی خاص را تنظیم می کنند.
همینطور پژوهشگران، بیشتر از ۶۰۰ تفاوت در سطوح فعال سازی ژن را بین موش های ماده در مراحل متعدد "دوره پذیرش"(Estrous cycle) مشخص کردند.
شاه افزود: یافتن چند صد ژن در این چهار ساختار کوچک مغز که سطح فعالیت آنها فقط به مرحله دوره پذیرش ماده بستگی دارد، بسیار شگفت آور بود.
ساختارهای مغزی که پژوهشگران روی آنها تمرکز کردند، میان پستانداران همچون انسان مشترک هستند.
شاه اظهار داشت: موش ها انسان نیستند اما منطقی است انتظار داشته باشیم که سلول های مغزی مشابه، در رفتارهای اجتماعی جنسی ما نقش داشته باشند.
این پژوهش، در مجله "Cell" به چاپ رسید.
منبع:

1400/11/03
13:59:29
5.0 / 5
945
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد