عملکرد سیستم ایمنی نوزادان در مقابل کووید-۱۹، فراتر از حد تصور است

عملکرد سیستم ایمنی نوزادان در مقابل کووید-۱۹، فراتر از حد تصور است

به گزارش گروه هوش مصنوعی بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان داده است که سیستم ایمنی نوزادان، عملکردی بسیار قوی در مقابل کووید-۱۹ دارد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه کلمبیا، همانگونه که همه والدین می دانند، نوزادان مستعد مبتلا شدن به عفونت های تنفسی هستند اما یک پژوهش جدید نشان داده است که سیستم ایمنی نوزادان، قویتر از آن چیزی است که بیشتر مردم تصور می کنند و در مبارزه با عوامل جدید بیماری زا، از سیستم ایمنی بزرگسالان پیشی می گیرد.
"دونا فاربر"(Donna Farber)، استاد میکروبیولوژی و ایمنی شناسی "کالج پزشکان و جراحان دانشگاه کلمبیا"(VP&S) اظهار داشت: سیستم ایمنی نوزادان در مقایسه با سیستم ایمنی بزرگسالان، به ضعیف بودن و توسعه نیافته بودن شهرت دارد اما این مقایسه منصفانه نیست.
نوزادان در مقایسه با بزرگسالان، به واسطه ویروس هایی مانند آنفلوانزا و "ویروس سین سیشیال تنفسی"(RSV)، به خیلی از بیماری های تنفسی مبتلا می شوند اما برخلاف بزرگسالان، برای اولین بار با این ویروس ها برخورد می کنند.
فاربر افزود: بزرگسالان اغلب مریض نمی شوند، چونکه پیش تر با ویروس ها رو به رو شده اند؛ در حالیکه هرچه نوزاد با آن رو به رو می شود، برای او تازگی دارد.
فاربر و همکارانش در پژوهش خود، فقط توانایی سیستم ایمنی را برای واکنش نشان دادن به یک عامل جدید بیماری زا آزمایش کردند و اساسا هرگونه کمک در رابطه با خاطرات ایمونولوژیک را حذف کردند. آنها برای مقایسه، سلول های T ساده را که هیچگاه با عامل بیماری زا مواجه نشده اند، از موش های نوزاد و بالغ جمع آوری کردند. سلولها در یک موش بالغ آلوده به ویروس قرار داده شدند.
سلول های T نوزاد در رقابت برای ریشه کن کردن ویروس، پیروز شدند. سلول های T ساده به دست آمده از موش های نوزاد، سطوح پایین تری از ویروس را نسبت به سلول های بالغ تشخیص دادند، سریع تر تکثیر شدند، تعداد بیشتری از آنها به محل عفونت رفتند و به سرعت یک دفاع قوی را در مقابل ویروس ایجاد کردند. دفاع قوی در مقابل ویروس طی یک مقایسه آزمایشگاهی، پیشرفت های مشابهی را در سلول های T نوزاد انسان در مقایسه با سلول های T بالغ نشان داد.
فاربر اظهار داشت: ما درحال بررسی سلول های T ساده ای بودیم که هیچگاه فعال نشده اند؛ ازاین رو حیرت انگیز بود که آنها برپایه سن، رفتار متفاوتی داشتند. این نشان داده است که سیستم ایمنی نوزاد، قوی و کارآمد است و می تواند در اوایل زندگی، از عوامل بیماری زا رها شود. سیستم ایمنی نوزاد از برخی جهات امکان دارد حتی بهتر از سیستم ایمنی بزرگسالان باشد چونکه برای واکنش نشان دادن به تعداد زیادی از عوامل جدید بیماری زا طراحی شده است.
به نظر می آید که این اتفاق در مورد کووید-۱۹ هم رخ می دهد. فاربر اظهار داشت: کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲" (SARS-CoV-2) برای همه افراد، کاملا جدید است، بنابراین، ما حالا شاهد مقایسه طبیعی سیستم ایمنی بزرگسالان و نوزادان هستیم. سیستم ایمنی کودکان در این مورد خیلی بهتر عمل می کند. بزرگسالانی که با یک عامل جدید بیماری زا مواجه می شوند، کندتر واکنش نشان می دهند. این به ویروس فرصتی برای تکثیر بیشتر می دهد و آن زمان است که شخص بیمار می شود.
همچنین، یافته های این پژوهش می توانند توضیح دهند که چرا واکسن ها بخصوص در دوران کودکی و زمانی که سلول های T بسیار قوی هستند، موثر عمل می کنند. فاربر افزود: حالا، زمان دریافت واکسن است و نباید نگران دریافت چندین واکسن باشید. هر کودکی که در این جهان زندگی می کند، بخصوص قبل از آغاز ماسک زدن، هر روز در معرض تعداد زیادی آنتی ژن جدید قرار می گیرد. کودکان هم اکنون، در معرض برخورد با چندین آنتی ژن قرار دارند.
این پژوهش می تواند به طراحی واکسن بهتر برای کودکان کمک نماید. فاربر اضافه کرد: بیشتر فرمول ها و دوزهای واکسن برای همه سنین، یکسان هستند اما واکنش های ایمنی متمایز در دوران کودکی نشان داده است که می توانیم از دوزهای پایین تری برای کودکان استفاده نماییم و همینطور می تواند به ما در طراحی واکسن هایی کمک نماید که برای این گروه سنی مؤثرتر باشند.
این پژوهش، در مجله "Science Immunology" به چاپ رسید.1400/09/21
14:05:02
5.0 / 5
1000
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد